6 moich ulubionych noży

Podczas ostatniego Q&A na żywo rozmawialiśmy o tym, że mógłbym nagrać film o moich ulubionych nożach.

No to go nagrałem.

Tak się składa, że jest ich 6.

Nie jestem fanatykiem noży (jestem fanatykiem kuchenek). Mam ich (nie licząc kuchennych) pewnie około dziesięciu różnych modeli. Dziś pokażę Wam te, które są moimi ulubionymi — co się w dużej mierze pokrywa z tym, że z nich po prostu korzystam najczęściej.

Do dziś jednak pamiętam pierwszy poważny nóż, który kupiłem sobie jako prezent gwiazdkowy dobre kilkanaście lat temu — a była to Muela Mirage. Nie pamiętam natomiast co się z nim przez ten czas stało.

Lećmy jednak z moimi ulubionymi nożami na dzień dzisiejszy. Sądzę, że wielu zaskoczeń tu nie będzie. 😉

6. Victorinox Classic SD

Miniaturowy scyzoryk zaprojektowany do noszenia jako breloczek. W moim przypadku spięty z latarką, element zestawu EDC. Lata ze mną samolotami. Gdyby kiedyś został skonfiskowany na lotnisku, nie przejmę się szczególnie, bo nie był bardzo drogi…

Przydatne funkcje: m.in. wykałaczka i pęseta, nożyczki też całkiem niezłe, uwzględniając ich rozmiar. 😉

Miejsce szóste, bo używam go stosunkowo rzadko.

5. Mora Eldris

Trochę dziwaczny nożyk do noszenia w pochwie na szyi, na sznurku. W zestawie, który mam, był razem z krzesiwem.

Zabieram go na wycieczki do lasu. Ale nie znalazł swojego miejsca w moim zestawie ewakuacyjnym — tam mam lepszy nożyk. 🙂

4. Victorinox Explorer

Nie zliczę, ile scyzoryków Victorinox miałem i zgubiłem na przestrzeni powiedzmy 20 lat. Na pewno kilka, różnych modeli.

Ten scyzoryk leży sobie u mnie w domu, nie noszę go ze sobą. Zabieram go co najwyżej na urlop. Z niektórych funkcji (np. korkociągu) chyba nigdy nie korzystałem.

Gdy go kupowałem, wybierałem pod tym kątem, aby posiadał wygodny śrubokręt krzyżakowy, do rozkręcania i skręcania domowego komputera. Całkiem często wykorzystywałem go właśnie w tym celu.

Tego jeszcze nie udało mi się zgubić, za to już go trochę popsułem. Okładzina z jednej strony pękła od upadku. Zgubiłem już z niego wykałaczkę, ale Victorinox na szczęście sprzedaje do tych scyzoryków akcesoria, więc można ją sobie zawsze dokupić. 🙂

3. Leatherman Charge Alx

Ten multitool jest w moim zestawie EDC. Używam go jednak stosunkowo rzadko. Raczej do drobnych napraw, np. do ponownego przykręcenia oparcia w krześle biurowym, gdy mi kiedyś odpadło. Kombinerki też parę razy mi się już przydały.

Ale najcenniejszym, co ma ten model, jest możliwość korzystania z wymiennych bitów do przykręcania śrub i wkrętów. One oczywiście mogą się pogubić (chyba już jeden zgubiłem), niemniej jednak można je zawsze też dokupić. Nie są to tanie rzeczy, ale zdecydowanie wolę dokupić komplet bitów za kilkadziesiąt złotych niż cały nowy multitool za kilkaset.

1. Mora / Light My Fire
1. Sanrenmu 710

Nie ma miejsca drugiego. Są dwa pierwsze miejsce, ex aequo.

I trudno powiedzieć, który z nich jest dla mnie ważniejszy.

Sanrenmu 710 noszę jako element EDC. W kieszeni. Przydaje się do tego klips (choć klips jest też świetny, by zaczepiać się o różne rzeczy, co ułatwia zgubienie noża).

Używam go najczęściej do rozpakowywania kartonów z dostawami do KARALUCHA.

Mora / Light My Fire, czyli nóż z krzesiwem w rękojeści, to z kolei mój podstawowy sprzęt do cięcia w zestawie ewakuacyjnym. Jedna z kilku posiadanych tam metod rozpalania ognia. Nie pierwsza (raczej zacząłbym rozpalanie ogniska z pomocą zapalniczki) i oczywiście nie jedyna.

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

1 Response

  1. ttr4e44 pisze:

    jako noz ze stala glownia polecam mora dłuto. Dobry do krojenia chleba i mega do 'pionierki’ czyli robienie wszystkich łóżek, krzesełek ,kuchni itp.

    jako drugie narzedzie powinien byc toporek (ja uwazam, ze tylko tomahawk ma sens bo jest wielofunkcyjny i lekki a nie ciezki jak siekiera) lub piła.

    Nie ma sensu nosic jednego narzedzia i nie ma sensu nosic wiecej niz dwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.