Apokalipsa zombie: dlaczego warto się przygotowywać?

Nasi znajomi często z nas śmieją się, że przygotowujemy się na apokalipsę zombie. Że kopiemy bunkry, kupujemy tysiące sztuk amunicji do broni palnej, kilogramy zapasów i dziesiątki kanistrów z paliwem po to, by przetrwać sytuację znaną do tej pory wyłącznie z książek, gier, filmów i seriali.

I zawsze w takiej sytuacji mam poważne wątpliwości — czy powinienem prostować, że nie chodzi o apokalipsę zombie, tylko przetrwanie szerzej rozumianych „trudnych czasów”. A może powinienem po prostu przyznać, że to właśnie ten cel przyświeca moim przygotowaniom?

Bo apokalipsa zombie to doskonały model scenariusza, na który powinniśmy być przygotowani.

Najprościej jest przetłumaczyć mechanizm rozwoju pandemii właśnie na przykładzie filmów o zombie. Sam kontakt z osobą zarażoną może być już wystarczający, by zarazić się chorobą. Choroba wprawdzie nie zamieni ofiary w zombie, ale może doprowadzić go do śmierci, co w sumie chyba niewiele się różni.

Jak więc zabezpieczyć się przed pandemią? Po prostu nie wychodzić z domu, nie kontaktować się z ludźmi, albo wyjechać z zagrożonego obszaru. Czym to różni się od postępowania w razie apokalipsy zombie (oprócz strzelania chorym w głowę z dużej odległości, rzecz jasna)?

apokalipsa-zombie

Zdjęcie z corocznej Memphis Zombie Massacre, maj 2007 r. Fot.: Lindsey Turner, na licencji Creative Commons BY 2.0

Ale to nie wszystko.

W scenariuszu apokalipsy zombie przestaje działać wszystko. Nie ma prądu, nie ma wody w kranie, nie można kupić żywności ani paliwa.

I to jest własnie ten aspekt, na którym chciałbym się skupić.

Przygotowanie na apokalipsę zombie zakłada nie tylko zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa, ale także zaspokojenie pozostałych potrzeb tej rodziny. Czyli zapewnienie jej żywności, wody, ciepłego miejsca do spania, itd.

apokalipsa-zombie-plakat-cdc

„Zdobądź zestaw, stórz plan, bądź przygotowany”. Plakat przygotowany przez CDC. Źródło: cdc.gov

Nic więc dziwnego, że amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) zachęca ludzi do przygotowań na apokalipsę zombie. Cytując podlinkowaną powyżej stronę:

Zastanawiasz się, czemu zombie, apokalipsa zombie czy przygotowanie na atak zombie pojawiają się na stronie CDC? Okazało się, że akcja rozpoczęta jako humorystyczna kampania do zapoznania nowych odbiorców z informacjami o przygotowaniach na trudne czasy, daje naprawdę niezłe rezultaty. Chcemy wciąż docierać z naszym przekazem do coraz większej liczby ludzi i zachęcać do przygotowań na różne zagrożenia właśnie za pośrednictwem przygotowań na atak zombie, bo jak zauważa nasz dyrektor, dr Ali Khan, „jeśli jesteś na tyle przygotowany, by poradzić sobie z apokalipsą zombie, jesteś też przygotowany na huragan, pandemię, trzęsienie ziemi, albo atak terrorystyczny”. Dlatego prosimy, byś się zalogował, zdobył zestaw, stworzył plan i był przygotowany!

A jak się przygotować na apokalipsę zombie?

Zacznij od zapasu żywności i poczytaj o tym, jak legalnie w Polsce nabyć broń palną i jaka będzie najlepsza pod kątem przetrwania końca świata.

I przeczytaj ten artykuł o tym, jak przetrwać atak zombie.

Survivalista (admin)

Artur Kwiatkowski. Magister inżynier, posiadacz licencjatu z zarządzania. Samouk w wielu dziedzinach, ale nie czuje się ekspertem w żadnej. Interesuje się zdrowym życiem i podróżami. I przygotowaniami na trudne czasy, rzecz jasna!

Mogą Cię zainteresować także...

5 komentarzy

 1. darnok pisze:

  Ja polecam The walkinh dead

 2. Michał pisze:

  Myślę, ze pouczająca jest obserwacja konfliktu na Ukrainie. Mamy tam gotowe prawdziwe scenariusze zdarzeń, o których można byłoby pomyśleć. np.: ewakuacja dzieci, ranni pod domem, pożar i brak straży pożarnej, kradzież samochodu, jazda bocznymi drogami i wiele innych.

  Można obejrzeć ten reportaż:
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/reporter-tvn24-w-srodku-walk-w-slowiansku-zakonczcie-te-wojne-apeluja-mieszkancy,434710.html

 3. bert04 pisze:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,USA-sa-gotowe-na-inwazje-zombie-Pentagon-ma-szczegolowy-plan-dzialania,wid,16606030,wiadomosc.html?ticaid=115440

  Dziwne, ze do tego nie nawiązaliście, bo news był nuedługo przed artykułem. W USA armia też „przygotowuje się” do inwazji zombi. Nie dlatego, że się tak obawiają tej możliwości, ale dlatego, że jest to modelowy scenariusz zagrożeń.

 4. COVID-19 pisze:

  Teraz przygotujmy się na apokalipsę KORONAWIRUSA XD

 5. Naukowiec pisze:

  Za niedlugo koronawirus zmieni sie w chorobe zombie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.