ASG – czyli coś dla miłośników militariów, survivalu i strzelania!

ASG to świetny sposób na hobby, w którym można połączyć kolekcjonowanie sprzętu militarnego – w tym przede wszystkim replik broni palnej, ze sportowymi rozgrywkami strzeleckimi. To także społeczność, która służy radą i pomocą. I po prostu ludzie, z którymi można przeżyć niejedną wspaniałą przygodę! Na czym dokładnie to wszystko polega i jak zacząć z ASG?

ASG – na czym to polega?

ASG jest skrótem od Air Soft Gun i oznacza nic innego jak pneumatyczną replikę broni palnej, strzelającą plastikowymi kulkami. To właśnie tego typu „broń” używana jest w rozgrywkach airsoftowych. Nie potrzeba na nią żadnej licencji. I to na niej oraz na strzeleckich grach zespołowych opiera się cała idea ASG.

Repliki pneumatyczne mają ograniczony zasięg – od kilkudziesięciu to około 100 metrów. Plastikowe naboje, zazwyczaj o kalibrze 6 mm, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności (konieczne są gogle na oczy lub maska na twarz, inaczej nie można wziąć udziału w rozgrywkach), nie są w stanie wyrządzić krzywdy. Postrzał pozostawia po sobie ślad wielkości ukąszenia komara. Dlatego podstawową zasadą w grach airsoftowych jest honor i przyznanie się do bycia trafionym.

Rozgrywki airsoftu to z reguły gry zespołowe, przypominające nieco paintball, jednak kładzie się tu znacznie większy nacisk na militarny charakter. Poza tym jest to tańsza rozrywka, ponieważ „naboje” do replik kosztują dużo mniej niż wypełnione farbą kulki do paintballu. Zasady gry i scenariusze są różne. Zazwyczaj naśladują one potyczki oddziałów wojskowych, policyjnych lub paramilitarnych. Mogą zawierać również elementy survivalu. Rozgrywki organizowane są przez pasjonatów airsoftu, których na terenie Polski jest coraz więcej.

Sklep ASG – gdzie kupować sprzęt?

Podstawowym sprzętem umożliwiającym udział w zabawie jest oczywiście „broń”. Ceny replik ASG zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, kończąc nawet na kilku tysiącach. Te najtańsze to plastikowe repliki ASG takiej broni jak np. pistolety, karabiny czy strzelby.

Droższe repliki produkowane są z materiałów podobnych do tych, jakie zastosowano w oryginałach, dlatego bywają one na pierwszy rzut oka praktycznie nie do rozróżnienia. Dlatego też ze względu na to idealne odwzorowanie, repliki ASG to najłatwiejszy sposób na zapoznanie się z obsługą (tzw. manualem) konkretnych typów broni, w niektórych przypadkach łącznie z jej składaniem i rozkładaniem.

W same repliki ASG, jak i pozostały sprzęt militarny, najlepiej zaopatrzy nas profesjonalny sklep ASGJest ich w Polsce kilkadziesiąt, zarówno sklepów ASG online, jak i stacjonarnych. Na stronie miłośników airsoftu – WMASG, czyli najstarszej społeczności ASG w Polsce, znajduje się mapa z dokładną lokalizacją i nazwą poszczególnych sklepów ASG.

Imprezy airsoftowe i miejsca do rozgrywek

W Polsce organizowane są co roku imprezy airsoftowe, do których można dołączyć. Zazwyczaj jedynym warunkiem jest posiadanie własnej repliki, nabojów i zabezpieczenia twarzy w postaci okularów ochronnych, gogli czy maski. Do tego typu rozgrywek trzeba jednak zgłosić się wcześniej, ponieważ są do nich układane scenariusze i trzeba obsadzić wszystkich uczestników w konkretnej roli. Poza tym często liczba uczestników jest limitowana.

Imprezy z prawdziwego zdarzenia są najczęściej płatne (około 100-150 zł, pokrywające koszt wyżywienia czy opłacenia wynajmu terenu do rozgrywki). Oczywiście takie rozgrywki całkowicie darmowe możemy urządzać we własnym zakresie, razem z innymi airsoftowcami, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i posiadając prawo do korzystania z danego terenu.

Informacje o wydarzeniach i rozgrywkach airsoftowych, również znajdziemy nas stronie WMASG. Oprócz tego są tam wszystkie istotne informacje na temat tego, jak zacząć przygodę z ASG, na czym najpierw warto się skupić i gdzie w naszej okolicy znajdziemy pasjonatów airsoftu, z którymi będziemy mogli wspólnie przeprowadzać lokalne rozgrywki czy ćwiczenia.

Mogą Cię zainteresować także...

1 Response

  1. Krzysiek pisze:

    W survivalu jak ci wyleci facet pomalowany farbkami w moro i zacznie do ciebie pruć z plastikowych kulek to zejdziesz chyba ze śmiechu albo się kulkami udławisz. Ten portal od jakiegoś czasu przypomina reklamę sklepów z tymi wszystkimi bajerami.
    Przez przypadek miałem takie coś w niedzielę, nie powiem z 6 strzałów oddałem i się o śmiałem nawet widać jak taka biała kulka leci jest w tym szmoc! A żona jaka zadowolona jakby z kałacha strzeliła to przez 2 godziny by uciekała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.