Bezpośrednie i pośrednie skutki sytuacji awaryjnej

W dzisiejszym materiale skupimy się na jednym z istotnych błędów, które czasem widzę czytając komentarze i wypowiedzi prepperów na różnych grupach dyskusyjnych.

Bezpośrednią inspiracją do tego materiału była dyskusja o scenariuszu, w którym wskutek suszy zaczyna brakować wody do chłodzenia elektrowni w Polsce i nagle mamy do czynienia z awarią zasilania na dużym obszarze.

Ktoś w ramach dyskusji napisał, że to jest scenariusz, który rozwiąże posiadanie w domu dwóch butli gazowych.

A ja uważam, że takie myślenie jest bardzo krótkowzroczne, bo skupia się tylko na bezpośrednich skutkach danego kryzysowego scenariusza.

Każda sytuacja kryzysowa będzie miała skutki bezpośrednie (krótkoterminowe, widoczne niemal natychmiast) oraz pośrednie (długoterminowe, na które być może przyjdzie trochę poczekać).

Brak prądu oznaczać będzie między innymi:

  • że nie działa oświetlenie, także oświetlenie uliczne,
  • że można utknąć w windzie,
  • że za kilka godzin zabraknie wody w wodociągach,
  • że przestaną działać sklepy, bankomaty i telefony komórkowe.

Warto więc mieć w domu źródła światła, które działają bez prądu. Warto mieć zapas żywności i wody, oraz sprzęt do jej przyniesienia i uzdatnienia. Przyda się też alternatywna metoda komunikacji z bliskimi.

Ale to tylko te najbardziej oczywiste skutki braku prądu.

W dłuższej perspektywie oznacza on przecież także:

  • niedziałanie kanalizacji i problemy z zachowaniem higieny,
  • głód i zamieszki głodnych ludzi,
  • ryzyko włamania czy napaści ze strony osób, które za wszelką cenę chcą zdobyć coś do jedzenia (lub coś, za co uda się im kupić jedzenie), a więc tę przestępczość, o której była mowa niedawno.

I z tego względu uważamy za konieczne analizowanie nie tylko tych bezpośrednich, ale i pośrednich skutków danego scenariusza.

Problem tylko jest taki, że czasem te pośrednie trudno przewidzieć.

Gdy w mieście skażone zostaną wodociągi, oznaczać to będzie brak możliwości czerpania bezpiecznej do picia wody. Ale być może przyczyni się to także do plajty jakiegoś przedsiębiorstwa z branży spożywczej, które nie udźwignie ciężaru zmarnowanej partii produkcyjnej. To zaś może oznaczać dla Ciebie utratę pracy i problemy finansowe.

Ewakuacja poprawi bezpieczeństwo

W zaskakująco wielu przypadkach pośrednie skutki będą oznaczać większe zagrożenie naszego własnego bezpieczeństwa ze strony innych ludzi.

A o to bezpieczeństwo łatwiej być może będzie zadbać z dala od zatłoczonych miast.

I dlatego tak istotna jest w tym przypadku możliwość sprawnego ewakuowania się z domu do przygotowanego zawczasu celu ewakuacji.

Tym zagadnieniom poświęcimy w najbliższym czasie więcej uwagi. Bo na razie tylko omówiliśmy zawartość zestawów ewakuacyjnych, które każdy powinien mieć w swoim domu.

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.