Czekolada, golarki i wełniane szaliki, czyli miejsca 71-80 z listy „Top 100 rzeczy…”

80. Podręcznik do survivalu U.S. Army Survival Manual FM2176

Dlaczego akurat ten podręcznik? Wydaje mi się, że on po prostu wyznacza taki standard przydatnej książki o survivalu, opisującej wszystkie te tradycyjne umiejętności survivalowe, które powinien mieć w sytuacji awaryjnej przeciętny Amerykanin — jak przygotować awaryjne schronienie, jak pozyskać wodę i tak dalej.

Więc może po prostu tę książkę zorganizujcie sobie już teraz? Można ją bezpłatnie ściągnąć w formie ebooka w anglojęzycznej wersji tutaj, albo kupić papierową wersję w Polsce (ale też oryginalną) (link afiliacyjny).

Chciałbym, żeby w razie sytuacji awaryjnej ze sklepów znikała nasza książka, którą przygotowaliśmy właśnie jako takie kompendium wiedzy do wykorzystania w takich okolicznościach.

Podsumowanie

Zostało nam raptem 1/5 oryginalnej listy, czyli już niedużo.

Czy były tu jakieś produkty, które mnie zaskoczyły? Głównie ten sprzęt do golenia i odzież wełniana, która nie wiem, czy zasługuje by być potraktowana jako osobny punkt.

Produkty do golenia pewnie znikną, więc to nie budzi moich wątpliwości. Ale nie mam przekonania, że znikać powinny. W sytuacji awaryjnej, gdy nikt nie będzie mieć wody, prądu, mydła i kremu do golenia, nie będę chciał się pokazywać z ogoloną twarzą. Bo ludzie pomyślą sobie, że mam dostęp do wszystkich tych zasobów, których oni nie mają.

Jeśli ktoś chce roztaczać wokół siebie taką aurę, to właśnie goląc się może to robić. Ja raczej bym się zapuścił, chodziłbym w dziurawych i brudnawych ciuchach. Raczej nie będę też dojadać, bo żywiąc się z zapasów, będę chciał je wykorzystywać jak najdłużej, więc będę je racjonować. Wrócę więc do szczupłej wersji siebie, której nie oglądam już w lustrze, tylko na filmach na kanale sprzed kilku lat.

Zależałoby mi wtedy, by się niczym szczególnym nie wyróżniać — tak samo, jak teraz. Bo nie tędy droga.

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

1 Response

  1. Dominik pisze:

    Co do odzieży wełnianej, to istotnie posiada ona specyficzną cechę, która odróżnia ją od pozostałych materiałów i tkanin. Mianowicie wełna trzyma ciepło nawet kiedy jest mokra. Warto pamiętać. Choć z drugiej strony, nie sądzę, aby ta właśnie zaleta była w powyższym zestawieniu powodem wydzielenia jej spośród innych ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.