Czekolada, golarki i wełniane szaliki, czyli miejsca 71-80 z listy „Top 100 rzeczy…”

74. Ręczne pompy i syfony do przepompowywania wody lub paliwa

Na jednym z materiałów pokazywałem, jak zaczerpnąć z rzeki większą ilość wody za pomocą elektrycznej pompy i przenośnego źródła zasilania. Tym niemniej, pompy ręczne z całą pewnością mają jedną istotną zaletę: do działania nie potrzebują żadnego źródła energii. Z tego powodu różne pompki ręczne, np. na korbkę, oraz syfony (rurka z gumową gruszką oraz zaworkiem jednokierunkowym) do zaciągania cieczy z jednego zbiornika do drugiego, będą działać w każdych warunkach.

Dziś o takich rzeczach się nie myśli, bo dziś się nie myśli o przepompowywaniu paliwa z baku innego samochodu do naszego baku. A gdy potrzebujemy wydostać deszczówkę z beczki, w której ją zbieramy, wrzucamy do środka pompę zatapialną lub wiadro.

Nie wiem, czy takie produkty będą znikać ze sklepów. Pewnym kompromisem są takie zębate pompy, podłączane do elektrycznej wiertarki lub wkrętarki. Taką pompą można przepompować wiele cieczy z użyciem akumulatorowej wkrętarki.

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

1 Response

  1. Dominik pisze:

    Co do odzieży wełnianej, to istotnie posiada ona specyficzną cechę, która odróżnia ją od pozostałych materiałów i tkanin. Mianowicie wełna trzyma ciepło nawet kiedy jest mokra. Warto pamiętać. Choć z drugiej strony, nie sądzę, aby ta właśnie zaleta była w powyższym zestawieniu powodem wydzielenia jej spośród innych ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.