Czy kuchenką benzynową można ogrzewać namiot?

Dzisiejszy artykuł jest rozwinięciem tematu poruszonego przez Krzyśka przy okazji testu i recenzji dwóch wielopaliwowych kuchenek Optimusa — Hiker+ i Polaris Optifuel, którą opublikowaliśmy tu niedawno.

Na filmie Krzysiek wspomniał, że takie kuchenki na benzynę są wykorzystywane przez norweską armię do ogrzewania namiotów. Przygotowując tamten materiał znaleźliśmy wyniki badań dotyczących emisji tlenku węgla z tego typu kuchenek.

S. Martini, T. Oftedal: „Carbon monoxide (CO) emissions from camping stoves”, Forsvarets forskningsinstitutt/Norwegian Defence Research Establishment (FFI), 2010

Kuchenka Optimus Polaris Optifuel (link do naszego sklepu), którą dostaliśmy do przetestowania od firmy Raven, polskiego dystrybutora marki Optimus. Działa na paliwa ropopochodne (benzyna, nafta, olej napędowy) oraz gaz z kartuszy.

To zagadnienie wydaje nam się ciekawe i warte poruszenia w osobnym materiale. Przy różnych okazjach mówiliśmy bowiem, że trzeba koniecznie mieć w domu jakąś awaryjną metodę na jego ogrzewanie. W przypadku mieszkań w blokach może to być biokominek, albo (jak się okazuje) właśnie taka kuchenka.

W przypadku każdego otwartego płomienia, którym ogrzewamy wnętrze, pojawia się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Jest to gaz bezbarwny i bezwonny, który zabija w Polsce nawet 100 osób rocznie (znalazłem różne dane dla różnych lat, zależnie od źródła).

Badanie jest bardzo ciekawe, a tłumaczenie jego streszczenia przedstawiamy poniżej:

Zbadano emisję tlenku węgla małych, dostępnych komercyjnie na rynku, kuchenek turystycznych czterech różnych marek (Optimus, MSR, Coleman i Sigg). Bez postawionego na kuchence garnka emisja tlenku węgla jest bardzo mała (poniżej 5 ml/min), co które prawie nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. Produkcja tlenku węgla znacznie wzrosła dla kuchenek wszystkich czterech marek (w zakresie od 20 do 140 ml CO na minutę), kiedy były używane do gotowania, tj. kiedy na kuchence postawiono naczynie z wodą. Może to stanowić zagrożenie, jeśli kuchenki są używane w zamkniętym pomieszczeniu bez odpowiedniej wentylacji (np. w namiocie). Nasze pomiary dają każą ostrzegać zwłaszcza w przypadku marki Coleman.

Warto zauważyć, że w przypadku kuchenki Optimus (testom poddano kuchenki Optimus 11, Optimus Explorer, Optimus 111C Hiker i Optimus Ranger) ilość wytwarzanego tlenku węgla podczas gotowania rosła wraz z mocą kuchenki.

Wnioski z naszego punktu widzenia są dość proste: kuchenkę na paliwo ciekłe najprawdopodobniej (*) można bezpiecznie wykorzystywać do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń w domu, jeśli zapewnimy im odpowiednią wentylacje.

(*) Przy założeniu, że kuchenka jest w pełni sprawna technicznie i nie postawimy na niej garnka. No i zakładam, że korzystamy z kuchenki z tych modeli, które w eksperymencie miały najlepsze wyniki, pokój jest odpowiednio wentylowany, a dla dodatkowego bezpieczeństwa korzystamy z czujnika czadu.

Survivalista (admin)

Artur Kwiatkowski. Magister inżynier, posiadacz licencjatu z zarządzania. Samouk w wielu dziedzinach, ale nie czuje się ekspertem w żadnej. Interesuje się zdrowym życiem i podróżami. I przygotowaniami na trudne czasy, rzecz jasna!

Mogą Cię zainteresować także...

2 komentarze

 1. Marek W. pisze:

  Można i w ten sposób, z tym że ogrzewanie powietrza jest bardzo mało efektywne. Już lepiej byłoby postawić na takiej kuchence stary garnek lub kawałek blachy. Po nagrzaniu będą całkiem dobrym promiennikiem podczerwieni. Nasypanie do garnka suchego piasku zapewni akumulację ciepła na wiele godzin (ale rozgrzanie go trwa długo)

  • Survivalista (admin) pisze:

   Prawda, zdecydowanie lepiej nagrzać wodę w garnku, a potem np. nalać do stalowej butelki i trzymać w śpiworze jako termofor. Im mniejszą przestrzeń potrzebujemy ogrzać, tym łatwiej jest to zrobić. 🙂

   Z drugiej strony, w badaniu była mowa o tym, że postawienie na kuchence garnka powoduje zwiększenie ilości wytwarzanego tlenku węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.