Czy warto kupić telewizor w technologii OLED? Zalety i wady tego rozwiązania

Nie chcesz iść na kompromisy i zależy ci na jak najlepszym telewizorze do domowego centrum rozrywki? Zdecyduj się na model OLED! Sprzęty tego typu znajdziesz w ofercie czołowych producentów, takich jak Sony, Samsung, Philips, LG. Zobacz, czym się kierować przy zakupie, by wybrany sprzęt posłużył ci przez długi czas!

Dobry telewizor – najważniejsze parametry

Poszczególne modele telewizorów opisywane są długą listą parametrów – tak, że trudno zorientować się, które są naprawdę istotne. Ustalenie tego pozwoli ci łatwiej porównywać poszczególne urządzenia, by zawęzić wybór do kilku propozycji. Jakim elementom bliżej się przyjrzeć, zanim zdecydujesz się na zakup? Powinny być to takie pozycje, jak:

 • matryca;
 • procesor;
 • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
 • system smart tv;
 • przekątna ekranu;
 • rozdzielczość;
 • design;
 • łatwe sterowanie;
 • liczba i rozmieszczenie złączy.

Od czego zależy cena telewizora? Przede wszystkim od matrycy! Łatwo spostrzeżesz, że sprzęty OLED są znacznie droższe niż inne modele. Zwłaszcza, jeśli chcesz kupić urządzenie o większej przekątnej. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie pójść na kompromis – w zakładanej kwocie kupić większy model LED lub mniejszy OLED. Nie zawsze są to oczywiste decyzje!

Ile trzeba zapłacić za dobry model OLED? Ceny zaczynają się zwykle od 6000 zł – a górna granica może wynosić kilkanaście tysięcy złotych.

OLED, LED, QLED – czym się różnią?

Możesz się zastanawiać, skąd takie wysokie koszty telewizorów OLED. Łatwo to jednak wyjaśnić, przyglądając się alternatywnym. Najtańsze propozycje to sprzęty LED – jest ich na rynku najwięcej. Matryca tego typu wymaga podświetlenia (stąd nazwa – od light-emitting diodes). Ma ona swoje ograniczenia – na przykład trudność w precyzyjnym podświetlaniu konkretnych obszarów – stąd też zamiast czerni na ekranie możesz zobaczyć różne odcienie szarości. Producenci od lat próbowali więc opracować ulepszenie tej technologii. Efektem jest na przykład QLED. To autorskie rozwiązanie Samsunga, od niedawna dostępne też w sprzętach TCL. Technologia zakłada wykorzystanie kropek kwantowych (od quantum dot light-emitting diodes), które przyczyniają się do powstania wiązki światła o specyficznym widmie. Po przejściu przez filtry daje ono czyste barwy podstawowe RGB. Kolory, które widzisz na ekranie, są czyste i nasycone. Taka technologia ma też zwykle wysoką jasność panelu. Ciągle to jednak rozbudowana technologia LED.

Co innego OLED – to prawdziwa rewolucja! Matryca składa się z samoświecących pikseli, a więc nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu można precyzyjnie sterować oświetleniem, osiągając perfekcyjną, głęboką czerń czy dokładnie odwzorowane szczegóły. Zwykle tego typu sprzęty mogą pochwalić się dobrymi kątami widzenia i wysoką częstotliwością odświeżania. Brzmi jak idealny telewizor dla gracza? Zdecydowanie tak! A także dla miłośnika transmisji sportowych czy filmów sensacyjnych.

OLED – czy ma wady? Czy warto kupić taki telewizor?

Jaka jest największa wada telewizorów OLED? Bez wątpienia – cena. To ciągle droga technologia – jednak taki sprzęt posłuży ci przez wiele lat. Jeśli więc zastanawiasz się nad zmianą urządzenia i chcesz, by to była długoterminowa inwestycja, model OLED będzie najlepszym zakupem. W kontekście minusów niektórzy wskazywali też na niższą (niż na przykład w QLED-ach) jasność panelu. Znacząco niwelują to zastosowane przez producentów technologie – telewizor OLED możesz oglądać nie tylko wieczorem!

Zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić? Sprawdź najlepsze telewizory OLED w sklepie MediaMarkt, porównaj parametry i opinie użytkowników, by wybrać najlepszą propozycję do twojego salonu!

Survivalista (admin)

Artur Kwiatkowski. Magister inżynier, posiadacz licencjatu z zarządzania. Samouk w wielu dziedzinach, ale nie czuje się ekspertem w żadnej. Interesuje się zdrowym życiem i podróżami. I przygotowaniami na trudne czasy, rzecz jasna!

Mogą Cię zainteresować także...

3 komentarze

 1. Dziadek pisze:

  dobry telewizor oled to podstawa w domowym survivalu!!!!!!!!!!!!
  dodał bym do tego wygodny fotel i tu czas na jakieś porady!

 2. 0lek pisze:

  najlepiej nie kupować tv… szkoda czasu

 3. Lesnydziad pisze:

  telewizor olej jest całkowicie zbędny gdyż rozświetla cały pokój i sygnalizuje że jeszcze nie śpimy! W survival powinniśmy stosować maksymalne zacieśnienie które się przydaje w bardzo wielu sytuacjach. Na dzień dzisiejszy planuje nocne manewry bo już drugi raz w tygodniu zalewa mi zbiornik 10m3 i trzeba upuscic! To jest survival a nie qled!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.