Wokół scenariusza ewakuacji z miejsca zamieszkania (bug-out) zbudowana jest duża część filozofii nowoczesnego survivalu. Konieczność ewakuacji, czy po prostu ucieczki z domu, może zdarzyć się każdemu — nawet osobom najlepiej na gorsze czasy przygotowanym.
Z czego to wynika, jak do tematu podejść i o czym warto pamiętać — dowiecie się z poniższego filmu. A jeśli nie macie ochoty go oglądać, poniżej znajdziecie wynotowane najważniejsze zagadnienia.
Ewakuacja, czy też ucieczka, może zdarzyć się nawet najlepiej przygotowanym. Zwykły pożar zmusi do porzucenia nawet dobrze ufortyfikowanego, samowystarczalnego gospodarstwa w wiejskiej głuszy.
Ewakuacja, żeby służyła poprawie, a nie pogorszeniu bezpieczeństwa, musi mieć z góry określony cel. Cel ewakuacji warto mieć co najmniej jeden. Może to być dom rodziców na wsi, działka z domkiem letniskowym w lesie, itd. Mamy o tym osobny artykuł.
Należy opracować przynajmniej kilka alternatywnych tras dotarcia do celu ewakuacji.
Przyda się także przygotowany zawczasu plan ewakuacji — zawierający opisane informacje o celu, trasie, oraz procedurach ewakuacji.
Nie w każdym przypadku ewakuacja jest spowodowana kataklizmem o globalnym zasięgu (np. pandemią czy wojną atomową) i oznacza konieczność porzucenia pracy, szkoły i zamieszkanie w ziemiance w lesie. Znacznie większa jest szansa na konieczność opuszczenia domu ze względu na katastrofę o skali lokalnej czy jednostkowej, np. wspomniany pożar domu czy skażenie środowiska. W takim przypadku warto ewakuować się do rodziny lub znajomych. Ale nawet w takim wariancie warto mieć plan, uwzględniający np. przygotowanie pakietu niezbędnych dokumentów do zabrania z domu.
Z ucieczką wiąże się koncepcja zestawu ucieczkowego/ewakuacyjnego. Ma służyć do zaspokojenia potrzeb życiowych w ciągu 72 godzin od ewakuacji z domu, w czasie oczekiwania na pomoc. Przyda się, ale jeśli masz przygotowany główny cel ewakuacji i jeden lub dwa zapasowe, lepiej od razu udawaj się w tamtym kierunku. Zestaw ucieczkowy ma wtedy pomóc Ci jak najszybciej dotrzeć do celu i nic więcej.
O Boże Krzysiek Ty nie masz włosów!!!!!
adin,
dwa,
tri,
cietyrie …
Ten wykład powinien być w audio, a na wizji jakieś filmy ilustrujące to o czym mowa.
Świetny pomysł. Zbierz te materiały wideo i zmontuj je, to podmienimy obraz w filmie i zostawimy samo audio.
Postaraj się też, żeby całość była zgodna z prawem autorskim. 😉
Krzysiek widzę że idziesz w mainstream 😀 Hehe, spoko wykład. Będę oglądał zajadle. Bardzo dobrze się Ciebie słucha. Nie wszystko od razu trzeba rzucać na szkło. Dajcie mu czas, materiały zawsze się pojawiają i na pewno będzie co oglądać.
„Czekając na apokalipsę”
emisja: od piątku, 7 lutego 2014 roku o 22:00
To już kolejna odsłona serii „Czekając na apokalipsę” w której poznajemy przeciętnych Amerykanów, którzy są przekonani, że współczesne życie zakończy się olbrzymim kataklizmem i chcą być na taką ewentualność przygotowani. Preppersi, składują ogromne ilości jedzenia, wody i broni wierząc, że dzięki tym zapasom uda im się przetrwać każdą katastrofę, od krachu ekonomicznego po wybuch nuklearnej wojny. Program zapozna nas ze społecznością, która poprzez budowanie podziemnych bunkrów, kończąc na konstruowaniu specjalnie przygotowanych pojazdów, chce dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć swoją rodzinę przed apokalipsą.
W kolejnych odcinkach:
Odcinek 1.: „Przyszłe starcie”
emisja: piątek, 7 lutego 2014 roku o 22:00
W tym odcinku poznajemy dwójkę indywidualistów, których paraliżuje strach przed zbliżającym się końcem świata. Chad obawia się nuklearnej katastrofy, wymierzonej w obywateli przez ich własny rząd. Z pomocą rodziny zabiera się za największą misję swojego życia – wybudowanie tunelu ewakuacyjnego. Drugi bohater programu, Mike Evock z Północnej Karoliny, wraz z rodziną przygotowuje się na zorganizowany atak wykorzystujący broń biologiczną i chemiczną. Były agent sił specjalnych na co dzień prowadzi park rozrywki ATV (quady), mało kto jednak wie, że przestrzeń parku jest jednocześnie dostosowana do tego, by być idealnym schronieniem przed zagładą. Będąc w posiadaniu specjalnego namiotu oraz perfekcyjnie wyposażonego i uzbrojonego quada Mike jest przekonany, że może czuć się bezpieczny.
Odcinek 2.: „Żywioły natury”
emisja: piątek, 15 lutego 2014 roku o 22:00
Daleko na bezdrożach Oregonu, 80-hektarowa posiadłość pozbawiona nawet dostępu do elektryczności ma odegrać rolę twierdzy dla Curta i jego rodziny. A wszystko na wypadek nagłego krachu ekonomicznego. Położenie posesji na kompletnym odludziu jest jednym z największych atutów miejsca. Dodając do tego fakt, iż pomysłów na udoskonalenie systemu ochrony nie brakuje – to miejsce może okazać się odporne na więcej niż jeden kataklizm. Szklarnia o powierzchni 300 m2, zbiornik wypełniony ponad 4,5 milionami litrów wody, kamery termowizyjne, oprogramowania high-tech, a nawet szkolenie dzieci z posługiwania się bronią – tak przygotowują się na najgorsze. Podczas gdy Curt pracuje nad swoim następnym projektem – przerobieniem ciężarówki na superszybki opancerzony pojazd – matka natura postanawia lekko pokrzyżować mu plany, zagrażając tym samym dorobkowi jego życia. Kolejny bohater tego odcinka – mieszkaniec Alaski, Rodney, przygotowuje się na katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami. Szkolenie wojskowe, imponująca spiżarnia produktów spożywczych oraz stworzony do ekstremalnych zadań opancerzony pojazd mają sprawić, że Rodney przetrwa dzień zagłady. Mężczyzna stworzył dodatkowo unikalny podwodny system kryjówek, który przedłuży życie jego rodzinie po odcięciu jej od świata.
Odcinek 3.: „Totalna zagłada”
emisja: piątek, 21 lutego 2014 roku o 22:00
W trzecim odcinku tego sezonu, poznamy dwóch indywidualistów, którzy obawiają się, że koniec świata jest tuż za rogiem. W miasteczku Smithville, w stanie Tennessee, spotkamy ojca i właściciela firmy w jednej osobie, Tracy’ego Foutcha, który boi się, że niszczycielskie tornado EF5 dosięgnie też jego okolicę. Aby chronić rodzinę, Foutch zamienia swoją fabrykę w tajne laboratorium, gdzie konstruuje specjalny samochód ewakuacyjny „nie do zniszczenia”, który pozwoli na ucieczkę przed żywiołem. Na Florydzie z kolei Dan Rojas magazynuje energię słoneczną, która ma zapewnić jego rodzinie przeżycie, gdy chłonąca wszystko, co spotka na swej drodze burza z piorunami nawiedzi miasto Tampa. Dan wierzy, że nadchodzące zjawisko pozbawi dzielnicę prądu, więc stara się do tego przygotować. W odcinku zobaczymy, jak obaj panowie zmieniają swoje codzienne otoczenie w uzbrojone na każdą okoliczność terytorium, w świat czekający na apokalipsę.
Odcinek 4.: „Przetrwanie to walka”
emisja: piątek, 28 lutego 2014 roku o 22:00
Rob zrobił zapasy na czarną godzinę. Jedzenie, które zgromadził wystarczy, aby wyżywić rodzinę przez dwa lata. Do obrony przed napastnikami przygotował samodzielnie wykonane pociski i pełen składzik broni. Z pomocą sąsiada stworzył rozbudowany system alarmów, mini pułapek i mechanizmów obronnych. Kiedy tornado uderzy, Rob będzie musiał na chwilę przerwać przygotowania… W Tennessee, Greg szykuje się na wielki kryzys finansowy. Potencjalny koniec świata planuje przeczekać wraz z rodziną w domku na drzewie schowanym głęboko w lesie.
Odcinek 5.: „My, rabusie”
emisja: piątek, 7 marca 2014 roku o 22:00
W piątym odcinku “Czekając na apokalipsę” przyjrzymy się życiu dwóch mężczyzn, którzy są święcie przekonani, że z końcem świata przyjdzie im się zmierzyć w bardzo niedalekiej przeszłości. Tyler Smith, mieszkaniec Tacoma w stanie Washington, aby ochronić swoją rodzinę przed śmiertelnym zagrożeniem sięga po cudzą własność. Uzbrojony w specjalistyczny sprzęt okrada innych z przedmiotów, które mogą przydać się w starciu z ostateczną zagładą. W drugiej części programu poznamy Kevina Barbera, ojca rodziny, który wybrał zupełnie inne rozwiązanie. Kevin postanowił przesiedlić swoją rodzinę do Kostaryki, gdzie w spokojnej atmosferze koncentruje się na tym, by zbudować przyjacielskie relacje ze swoimi sąsiadami. Kevin postawił sobie za cel, że zostanie prawdziwie samowystarczalny dzięki zbudowanemu przez siebie systemowi akwaponicznemu, czyli systemowi produkcji żywności łączącemu konwencjonalną hodowlę wodnej fauny w zbiornikach z uprawą roślin w wodzie.
http://satkurier.pl/news/95208/luty-i-marzec-w-national-geographic-channel.html
Mam plan – pozbądź się kablówki i oglądaj w oryginale na bieżąco na YT wszystko co leci za oceanem.