Gdzie znaleźć mapy topograficzne?

Ostatnio kontaktował się ze mną czytelnik, którego zainteresowało, skąd wziąłem wojskowe mapy topograficzne, o których wspominałem tutaj.

Miejsc, w których można je znaleźć, jest kilka.

Jeśli chodzi o sklep internetowy z mapami topograficznymi, to ja zrobiłem ostatnio zamówienie tutaj. Kupiłem kilka map okolicy, w której mam działkę (cel ewakuacji), ale ponieważ jeszcze przesyłki nie dostałem, trudno mi jest ten sklep polecić czy w jakikolwiek sposób go ocenić.

Jeśli chodzi o dostęp on-line, to mapy topograficzne można znaleźć w serwisie Geoportal. Wystarczy znaleźć okolicę, odpowiednie powiększenie i wybrać po lewej stronie „skany map topograficznych”. Te będą się zmieniać wraz z poziomem powiększenia. Przy odrobinie zacięcia można sobie zmontować mapę topograficzną okolicy w odpowiedniej jakości i powiększeniu, z pomocą dowolnego programu graficznego (ja używam GIMPa).

Sporo map do ściągnięcia ja znalazłem tutaj, w najróżniejszych skalach. Ale chyba najbardziej kompletne zestawy map topograficznych są na PEB.pl, w skali 1:50 000.

Survivalista (admin)

Artur Kwiatkowski. Magister inżynier, posiadacz licencjatu z zarządzania. Samouk w wielu dziedzinach, ale nie czuje się ekspertem w żadnej. Interesuje się zdrowym życiem i podróżami. I przygotowaniami na trudne czasy, rzecz jasna!

Mogą Cię zainteresować także...

18 komentarzy

 1. puzon pisze:

  Jeżeli chodzi o geoportal to mogę polecić połączenie map topograficznych z programem na telefony TrekBuddy – programik obsłuży prawie każdy telefon obsługujący Javę oraz bluetooth/gps (również telefony z androidem i symbianem). Duże kompendium wiedzy na temat programu znajduje się na jego forum – http://www.trekbuddy.net/forum/ a konkrety dotyczące tworzenia map znajdują się tutaj http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3566 .
  Do tworzenia map topograficznych z geoportalu można użyć narzędzia MapoTero – http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&start=0 . Sprawdziłem pobieżne i działa, jeszcze muszę sprawdzić dokładność.

  MapoTero może również pomóc przy tworzeniu map do druku – w opcjach programu wystarczy wpisać duży bok segmentu (np. 2000 pix)

  Pozdrawiam!

 2. GIMP? też jesteś linuksiarz?

  • Survivalista (admin) pisze:

   Nie, ale staram się nie używać piratów a na Photoshopa mnie nie stać. 😉

   • a ja z kolei nie mam na większości maszyn nic poza biurkowym linuksem

    na wszystkich kompach na które mam „wpływ” jest choćby jedna instalacja linuksa, choćby jako plikopartycja/program pod Windowsem

   • aha,

    linux/ *BSD czy inne systemy alternatywne to także element urban survival’u

    w przypadku masowej infekcji systemów opartych na winczy innym cyber-ataku człowiek nadal swobodnie korzysta z komputera i swoich danych kiedy inni kwiczą i płaczą, loguje się do swojego konta w banku, sprawdza info w necie…

    i tak dalej…

    • Survivalista (admin) pisze:

     Dokładnie, dobrze mieć w domu przetestowaną dystrybucję live-cd, którą w razie potrzeby uruchomimy na komputerze.

 3. Julek pisze:

  Windows? Przecież tego już dzisiaj nikt nie używa 😉 Ludzie, wyjdźcie z jaskiń 😉 http://ubuntu.pl/

 4. panika2008 pisze:

  Zabawa GIMPem to trochę overkill, kiedy można się bezpośrednio dobrać do geoportalowego WMSa, nawet przez przeglądarkę 🙂 Przykład:

  http://sdi.geoportal.gov.pl/(…)

  Dokładne znaczenie poszczególnych parametrów – poszukajcie w sieci, z głowy nie podam (bbox to oczywiście współrzędne, w layers trzeba odpowiednie rzeczy podać żeby wybrać odpowiednie mapy, znaczenie reszty parametrów oczywiste)

  • panika2008 pisze:

   bbox – ewidentnie współrzędne podawane są w układzie 1992 w metrach, tyle na szybko z odświeżenia mojej wiedzy o WMSie.

  • panika2008 pisze:

   Nota bene, geoportal i jego WMS to wg mnie jeden z niewielu naprawdę świetnych i dość dobrze zrealizowanych projektów przez państwo polskie w ostatnich dekadach. Żeby jeszcze w tym stylu porobili reformy ZUS, kolei i paruset innych rzeczy 🙂

 5. Survivalista (admin) pisze:

  Mapy dostałem, wszystko zgodnie z zamówieniem. 🙂

 6. perister pisze:

  jesli chodzi o mapy całego świata polecam serwis poehali… http://poehali.org/maps

 7. Preżydend pisze:

  Trochę odgrzeję temat – linki na pebie wygasły, czy może ktoś natrafił na dobre mapy topograficzne Suwalszczyzny? Szukam i szukam i znaleźć nie mogę, okolice Hańczy pożądane 🙂

 8. Kaktus pisze:

  Podpinam się pod prośbę przedmówcy – gdyby ktoś mógł wrzucić na serwer tę składankę map z peba, lub coś analogicznego. Zwłaszcza mapy dokładne od 1:5000 do 1:50000

 9. Maciek pisze:

  Też się podpinam.:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.

banner