Gdzie znaleźć mapy topograficzne?

Ostatnio kontaktował się ze mną czytelnik, którego zainteresowało, skąd wziąłem wojskowe mapy topograficzne, o których wspominałem tutaj.

Miejsc, w których można je znaleźć, jest kilka.

Jeśli chodzi o sklep internetowy z mapami topograficznymi, to ja zrobiłem ostatnio zamówienie tutaj. Kupiłem kilka map okolicy, w której mam działkę (cel ewakuacji), ale ponieważ jeszcze przesyłki nie dostałem, trudno mi jest ten sklep polecić czy w jakikolwiek sposób go ocenić.

Jeśli chodzi o dostęp on-line, to mapy topograficzne można znaleźć w serwisie Geoportal. Wystarczy znaleźć okolicę, odpowiednie powiększenie i wybrać po lewej stronie „skany map topograficznych”. Te będą się zmieniać wraz z poziomem powiększenia. Przy odrobinie zacięcia można sobie zmontować mapę topograficzną okolicy w odpowiedniej jakości i powiększeniu, z pomocą dowolnego programu graficznego (ja używam GIMPa).

Sporo map do ściągnięcia ja znalazłem tutaj, w najróżniejszych skalach. Ale chyba najbardziej kompletne zestawy map topograficznych są na PEB.pl, w skali 1:50 000.

Survivalista (admin)

Artur Kwiatkowski. Magister inżynier, posiadacz licencjatu z zarządzania. Samouk w wielu dziedzinach, ale nie czuje się ekspertem w żadnej. Interesuje się zdrowym życiem i podróżami. I przygotowaniami na trudne czasy, rzecz jasna!

Mogą Cię zainteresować także...

19 komentarzy

 1. puzon pisze:

  Jeżeli chodzi o geoportal to mogę polecić połączenie map topograficznych z programem na telefony TrekBuddy – programik obsłuży prawie każdy telefon obsługujący Javę oraz bluetooth/gps (również telefony z androidem i symbianem). Duże kompendium wiedzy na temat programu znajduje się na jego forum – http://www.trekbuddy.net/forum/ a konkrety dotyczące tworzenia map znajdują się tutaj http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3566 .
  Do tworzenia map topograficznych z geoportalu można użyć narzędzia MapoTero – http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&start=0 . Sprawdziłem pobieżne i działa, jeszcze muszę sprawdzić dokładność.

  MapoTero może również pomóc przy tworzeniu map do druku – w opcjach programu wystarczy wpisać duży bok segmentu (np. 2000 pix)

  Pozdrawiam!

 2. GIMP? też jesteś linuksiarz?

  • Survivalista (admin) pisze:

   Nie, ale staram się nie używać piratów a na Photoshopa mnie nie stać. 😉

   • a ja z kolei nie mam na większości maszyn nic poza biurkowym linuksem

    na wszystkich kompach na które mam „wpływ” jest choćby jedna instalacja linuksa, choćby jako plikopartycja/program pod Windowsem

   • aha,

    linux/ *BSD czy inne systemy alternatywne to także element urban survival’u

    w przypadku masowej infekcji systemów opartych na winczy innym cyber-ataku człowiek nadal swobodnie korzysta z komputera i swoich danych kiedy inni kwiczą i płaczą, loguje się do swojego konta w banku, sprawdza info w necie…

    i tak dalej…

    • Survivalista (admin) pisze:

     Dokładnie, dobrze mieć w domu przetestowaną dystrybucję live-cd, którą w razie potrzeby uruchomimy na komputerze.

 3. Julek pisze:

  Windows? Przecież tego już dzisiaj nikt nie używa 😉 Ludzie, wyjdźcie z jaskiń 😉 http://ubuntu.pl/

 4. panika2008 pisze:

  Zabawa GIMPem to trochę overkill, kiedy można się bezpośrednio dobrać do geoportalowego WMSa, nawet przez przeglądarkę 🙂 Przykład:

  http://sdi.geoportal.gov.pl/(…)

  Dokładne znaczenie poszczególnych parametrów – poszukajcie w sieci, z głowy nie podam (bbox to oczywiście współrzędne, w layers trzeba odpowiednie rzeczy podać żeby wybrać odpowiednie mapy, znaczenie reszty parametrów oczywiste)

  • panika2008 pisze:

   bbox – ewidentnie współrzędne podawane są w układzie 1992 w metrach, tyle na szybko z odświeżenia mojej wiedzy o WMSie.

  • panika2008 pisze:

   Nota bene, geoportal i jego WMS to wg mnie jeden z niewielu naprawdę świetnych i dość dobrze zrealizowanych projektów przez państwo polskie w ostatnich dekadach. Żeby jeszcze w tym stylu porobili reformy ZUS, kolei i paruset innych rzeczy 🙂

 5. Survivalista (admin) pisze:

  Mapy dostałem, wszystko zgodnie z zamówieniem. 🙂

 6. perister pisze:

  jesli chodzi o mapy całego świata polecam serwis poehali… http://poehali.org/maps

 7. Preżydend pisze:

  Trochę odgrzeję temat – linki na pebie wygasły, czy może ktoś natrafił na dobre mapy topograficzne Suwalszczyzny? Szukam i szukam i znaleźć nie mogę, okolice Hańczy pożądane 🙂

 8. Kaktus pisze:

  Podpinam się pod prośbę przedmówcy – gdyby ktoś mógł wrzucić na serwer tę składankę map z peba, lub coś analogicznego. Zwłaszcza mapy dokładne od 1:5000 do 1:50000

 9. Maciek pisze:

  Też się podpinam.:)

 10. Piotr pisze:

  Topograficzna mapę w wersji online znajdziecie pod adresem https://streetmap.pl/topo/
  Domyślnie włączona jest warstwa OpenTopoMap tworzona w oparciu o dane projektu OpenStreetMap. Ale jest też BDOT10k, czyli Baza Danych Obiektów Topograficznych zaciągnięta z GUGiK. Możemy ja odpalić w menu warstwy mapy (w prawym górnym rogu). Do wyboru mamy też podkład zdjęć satelitarnych, mapę terenu oraz bazową mapę drogową OSM.
  Mapa topograficzna ma bardzo przydatną funkcję śledzenia lokalizacji użytkownika atakże o narzędzie pomiaru, które pozwala mierzyć odległość między zaznaczonymi punktami na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.