Instrukcje dotyczące długotrwałego przechowywania i odtykania: LifeStraw Personal, Go, Universal, Play, Flex

Instrukcje dotyczące długoterminowego przechowywania Twojego produktu LifeStraw (Personal, Go, Universal, Play & Flex)

[Poniższy dokument delikatnie poprawiłem i przeredagowałem, a oryginalną instrukcję w PDF znajdziesz tutaj — przyp. KL.]

Postępuj zgodnie z poniższymi czynnościami, jeśli korzystałeś już z produktu LifeStraw i planujesz go przechowywać przez ponad 1 miesiąc. Problemy z zatykaniem? Patrz niżej.

 1. Wyjmij filtr węglowy. Wyjmij filtr węglowy, pozostaw do wyschnięcia na 30 minut i umieść go w szczelnie zamykanej torbie (jeśli Twój produkt LifeStraw Go jest wersją jednostopniową – np. nie ma filtra węglowego lub przechowujesz produkt LifeStraw Personal – możesz pominąć ten krok).
 2. Dezynfekcja. W przypadku LifeStraw Go, Universal, Flex i Play, wymieszaj ¼ łyżeczki wybielacza z 2 szklankami czystej wody i wlej roztwór do butelki, po czym zamknij pokrywkę. Odstaw ją na 5
  minut. Opróżnij butelkę lub pojemnik i przepłucz go nową wodą, potrząsając filtrem.
  W przypadku LifeStraw Personal należy zamknąć dolną nakrętkę, otwórz górną nakrętkę i wlej roztwór przez ustnik, a następnie zamknij górną nakrętkę. Odstaw na 5 minut. Otwórz obie nakrętki i wypłucz je pod czystą wodą z kranu przez 1 minutę.
 3. Zanurz w roztworze z soli. Napełnij butelkę do połowy wodą, dodaj 1 łyżeczkę soli i poczekaj aż się rozpuści. Załóż pokrywkę filtra z zamkniętym ustnikiem lub nakrętką i nadal przymocowaną membraną mikro-filtra z powrotem na butelkę i ją dokręć.
  W przypadku LifeStraw Personal, rozpuść 1 łyżeczkę soli w 2 szklankach czystej wody, zamknij dolną nakrętkę i wlej roztwór do górnej nakrętki do momentu jej napełnienia. Resztę przelej do butelki lub woreczka strunowego. Przechowuj LifeStraw w roztworze soli z obydwoma otwartymi nakrętkami.
 4. Przechowywanie. Przechowuj butelkę lub torebkę zawierającą słoną wodę w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli ma to zastosowanie, przechowuj filtr węglowy zamknięty w woreczku strunowym oddzielnie w chłodnym, suchym miejscu.
 5. Wznowienie użycia. Aby ponownie zacząć używać LifeStraw®, włóż ponownie filtr węglowy, jeśli produkt go posiada. Zutylizuj roztwór soli i napełnij butelkę zwykłą wodą. W przypadku produktu LifeStraw Personal, wydmuchaj pozostały roztwór z filtra przed napełnieniem go zwykłą wodą.
  Wypluj kilka pierwszych łyków, ponieważ nadal mogą one mieć posmak soli. W przypadku przechowywania dłużej niż przez trzy miesiące, należy wymienić filtr węglowy przed ponownym użyciem produktu.

Uwaga: Zalecamy przechowywanie butelki z roztworem soli, ponieważ pomaga ona zapobiegać rozwojowi pleśni lub glonów podczas długotrwałego przechowywania, jednocześnie utrzymując mikro-filtr nawilżony, co zapewnia dobrą szybkość przepływu po ponownym użyciu. Kiedy membrana całkowicie wyschnie, przywrócenie przepływu produktu może być utrudnione.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące przechowywania i konserwacji produktu LifeStraw, napisz do nas na adres info@lifestraw.com

Instrukcje odtykania

Wykonaj poniższe czynności, jeśli dojdzie do zatkania przed upłynięciem cyklu filtracji produktu. Może do niego dojść z powodu nieprawidłowego płukania wstecznego, czyszczenia i przechowywania, uwięzionych pęcherzyków powietrza, itp.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zatykania się jest przestrzeganie naszych instrukcji dotyczących długoterminowego przechowywania. Zapobiega to wysychaniu i/lub blokowaniu membran naszych filtrów podczas dłuższych okresów nieużywania produktu.

Jeśli Twoje filtry są przechowywane przez długi czas i wydają się być zablokowane przy próbie wznowienia użytkowania, prawdopodobnie musisz ponownie aktywować właściwości hydrofilowe membrany lub zasadniczo nasmarować membranę, aby woda mogła przez nią przepływać z łatwością. Jaki jest najlepszy sposób, żeby to zrobić? Mleko kokosowe! (Tak, wiemy, dziwnie to brzmi, ale działa!) Zapoznaj się z poniższymi
instrukcjami dotyczącymi odtykania przy użyciu mleka kokosowego:

 1. Wyjmij filtr węglowy. Wyjmij filtr węglowy, jeżeli używasz LifeStraw Go 2-Stage, Play, Flex, lub Universal. Jeśli Twój produkt LifeStraw nie posiada filtra węglowego – możesz pominąć ten krok.
 2. Nawilżenie. Napełnij czysty słoik 4 łyżkami mleka kokosowego i 2 szklankami wody, wszystko dobrze wymieszaj. Wyjmij mikro-filtr i zanurz go w roztworze z wody i mleka kokosowego. Odstaw na 1 godzinę. Jeśli używasz LifeStraw Personal, zanurz słomkę w roztworze.
 3. Płukanie. Wypłucz nawilżony mikro-filtr pod bieżącą wodą przez 1 minutę upewniając się, że zostanie on opłukany z obu stron. Po przepłukaniu oczyść ustnik i wszystkie powierzchnie.
 4. Wznów użycie. Aby ponownie użyć LifeStraw®, włóż ponownie filtr węglowy. Pomiń ten krok, jeśli używasz produktu LifeStraw Personal. Możesz już pić z niego wodę. Uwaga: kilka pierwszych łyków może być nieco trudniejszych, ale opór powinien wkrótce ustąpić.

Odkładasz go na dłuższą chwilę? Pamiętaj, aby zapoznać się z naszymi instrukcjami dotyczącymi długoterminowego przechowywania (patrz wyżej).

Uwaga: Zalecamy przechowywanie butelki z roztworem soli, ponieważ pomaga ona zapobiegać rozwojowi pleśni lub glonów podczas długotrwałego przechowywania, jednocześnie utrzymując mikro-filtr nawilżony, co zapewnia dobrą szybkość przepływu po ponownym użyciu. Kiedy membrana całkowicie wyschnie, przywrócenie przepływu produktu może być utrudnione.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące przechowywania i konserwacji produktu LifeStraw, napisz do nas na adres info@lifestraw.com