Jesienią ubiegłego roku dostaliśmy propozycję nagrania kilkuodcinkowego podcastu o przygotowaniach do katastrofy klimatycznej. Roboczo projekt ten dostał tytuł „Jak nie umrzeć tego lata”. Jak opowiadałem podczas ostatniej transmisji na żywo po różnych perypetiach ostatecznie zdecydowaliśmy się wydać go w formie osobnego audiobooka.
Wcześniejsze odcinki podcastu stały się teraz rozdziałami audiobooka.
„Jak nie umrzeć tego lata” [autopromocja] w bardzo obszerny sposób omawia przeróżne zagadnienia związane ze zmianami klimatu. W szczególności poruszamy temat skutków tych zmian klimatu, jakich możemy spodziewać się w Polsce. Zastanawiamy się nad pośrednimi skutkami tych zmian, na przykład w gospodarce, w rolnictwie, produkcji żywności, turystyce. Szukamy też rozwiązań tych problemów. Staramy się znaleźć metody na zabezpieczenie się przed tymi skutkami. A po drodze omawiamy szereg zagadnień istotnych z perspektywy nowoczesnego survivalu.
Sporo miejsca poświęcamy kwestii strategicznej relokacji w kontekście zmian klimatu. Omawiamy przygotowanie domu na trudne czasy. Szukamy metod na zapewnienie naszym najbliższym, zwłaszcza dzieciom i wnukom, bezpiecznej przyszłości w tych niepewnych scenariuszach. Wreszcie staramy się odnaleźć sens, gdy sytuacja zdaje się już beznadziejna (a przecież nie jest).
Całość możesz kupić tutaj [autopromocja]. A poniżej odsłuchasz bezpłatnie fragment pierwszego odcinka audiobooka. Pod playerem z wersją audio jest też odtwarzacz wersji wideo na YouTube (jeśli wolisz słuchać tam).
.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-08-17/finlandia-powstaja-ogromne-magazyny-sprzetu-ochronnego-przygotowania-do-zagrozenia-nuklearnego/
Wg mnie zmiany klimatyczne jako takie będą nam doskwierały i nie mam co do tego wątpliwości, natomiast obawiam się, że w krajach, które i tak są suche zaczną się masowe migracje właśnie w naszą stronę. i właśnie w tym widzę zagrożenie
O to właśnie chodzi.
Świat to system naczyń połączonych. Globalizacja doprowadziła do tego, że wzrost cen żywności w jednym końcu świata przyczyni się do wzrostu cen żywności w drugim końcu. A historia pokazała już, że głód bywa przyczyną rewolucji i migracji.
Kupiłem działkę nad morzem w 2020. wakacje 2 miesiące 2021 lipiec sierpień gorąca nie do wytrzymania max 36 stopni. 2022 też dwa miesiące gorąc duży ale do wytrzymania! 2023 3 miesiące w trakcie od początku czerwca. czerwiec noce około 12 stopni kilka razy 9. lipiec zimny dopiero teraz na końcówce sierpnia lepsza pogoda ale noce już jesienne zaczynają się mgły! wytrzymam!
Ach, żeby tylko upały były jedynym zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatu, to osobiście bym sobie tym bardzo głowy nie zaprzątał…
treść ciekawa ale spodziewałem się czegoś o jakości audiobooka a nie serii przejęzyczeń i zająknięć. to, co w podcaście dodaje autentyczności, w audiobooku jest raczej nieakceptowalne.
Dzięki za tę uwagę. Jak wspomniałem, oryginalny pomysł zakładał wydanie tego materiału w formie podcastu w odcinkach. Ostatecznie zmieniliśmy koncepcję, ale staraliśmy się zachować pierwotny jego charakter, znany naszym widzom i słuchaczom.