Jak wybrać odpowiednią bluzę taktyczną?

Wysokiej jakości bluza taktyczna to ważny element w garderobie każdego, kto aktywnie spędza czas w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Dostępne na rynku bluzy dla miłośników outdooru i survivalu są odpowiednikiem militarnych bluz, używanych przez wojsko w mundurach polowych. Taka odzież jest wygodna, praktyczna, zapewnia komfort termiczny, reguluje wymianę wilgoci (odprowadza pot) i wspiera swojego właściciela nawet w najbardziej wymagających okolicznościach. Jak wybrać odpowiednią bluzę taktyczną? Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.

Dlaczego bluza jest ważna?

Na rynku zarówno cywilnym jak i wojskowym występuje bogaty asortyment różnych rodzajów bluz taktycznych Opiszemy je w dalszej części tego artykułu. Już teraz pragniemy jednak zaznaczyć, że produkty tego typu powinno wybierać się wyraźną wizją ich przeznaczenia. Znalezienie uniwersalnej bluzy taktycznej graniczy z cudem. Wybór odzieży dopasowanej do planowanej aktywności jest więc kluczowa.

Bluza to ważny element outdoorowych strojów. Bluza taktyczna w zależności od warunków zewnętrznych może być warstwą wierzchnią, zakładaną jedynie na bieliznę termoaktywną (wyższa temperatura powietrza, brak opadów i wiatru), lub może stanowić warstwę pośrednią: zakładaną na bieliznę termoaktywną, pod odzież wierzchnią. Wtedy może spełniać rolę warstwy docieplającej, chociaż należy zaznaczyć, że w niższych temperaturach konieczna jest jeszcze jedna dodatkowa warstwa. Bluza powinna wspierać gospodarowanie wilgocią w warstwowym systemie ubierania, czyli „odbierać” pot z bielizny termoaktywnej i dalej odprowadzać pot na zewnątrz. W przypadku korzystnych warunków zewnętrznych bluza – noszona jako warstwa wierzchnia – może występować w różnych kolorach (zazwyczaj „militarnych”) lub wzorach kamuflażu. Oczywiście właściwości takich elementów garderoby różnią się w zależności od modelu. Każda bluza taktyczna w Sprzęt Specjalny została opatrzona dokładnym opisem wraz z parametrami. Umożliwia to maksymalne dopasowanie produktu do osobistych potrzeb, rodzaju aktywności, warunków pogodowych i terenowych.

Rodzaje bluz taktycznych

Możemy wyróżnić różne typy bluz taktycznych ze względu na ich szczególne właściwości, zastosowanie lub wygląd. Tworzenie jednolitej klasyfikacji odzieży tego typu nie jest więc możliwe. Szukając produktu dla siebie, warto mieć jednak na uwadze wszystkie trzy wspomniane kryteria.

Właściwości poszczególnych modeli mogą znacznie się od siebie różnić. Klasyczne bluzy taktyczne uszyte są zazwyczaj z dwóch rodzajów tkanin: materiał termoaktywny – na torsie i plecach oraz wytrzymały materiał, odporny na rozdarcie na rękawach i ramionach. Taka konstrukcja bluzy zapewnia komfort termiczny. Bardziej zaawansowane modele szyte są z tkanin chroniących również przed wiatrem, niewielkimi opadami deszczu, a nawet przed ogniem. Wiele firm ułatwia poszukiwania klientom i jasno określa zastosowania swoich produktów. Istnieją linie odzieży dedykowane narciarzom, wspinaczom, myśliwym, rowerzystom, strażakom, żołnierzom i innym grupom, które łączy rodzaj wykonywanej pracy lub aktywność fizyczna. Oczywiście dla wielu użytkowników ogromną rolę odgrywa również wizualny aspekt wybranego ubrania. Problematyka ta wykracza zresztą daleko poza kwestię gustów. Na przykład myśliwi potrzebujący kamuflażu muszą wybierać bluzy taktyczne w odcieniach khaki, brązu, zieleni oraz bieli (do zastosowań zimowych).

Znaczące dodatki

Szukając odpowiedniej bluzy taktycznej, warto zwracać baczną uwagę na szczegóły. Produkty wysokiej jakości z reguły posiadają wiele prostych, lecz wysoce funkcjonalnych rozwiązań, takich jak poręczne systemy regulacji i dopasowania do sylwetki, odpowiednio skrojone kieszenie, systemy wentylacyjne, otwory na kciuki w mankietach rękawów oraz wiele innych. Warto zwrócić uwagę również na detale, które przesądzają o żywotności i użyteczności bluzy. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wysokiej jakości zamkach błyskawicznych, solidnych szwach lub zwyczajnej odporności produktu na częste pranie. Co więcej, niektóre bluzy taktyczne dostępne w serwisie Sprzęt Specjalny są kompatybilne krojem z określonymi modelami kurtek, dzięki czemu można łączyć je w jedną całość z okryciami wierzchnimi.

Takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce, kiedy użytkownik jest przyzwyczajony do określonego uporządkowania ekwipunku w kieszeniach – wtedy doskonałym wyborem jest system identycznego rozmieszczenia kieszeni zarówno w kurtce, jak i w bluzie.

Mogą Cię zainteresować także...

2 komentarze

  1. Mariusz pisze:

    Artykuł sponsorowany. Taktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.