Mąka, zapałki, leki i strzykawki, czyli miejsca 41-50 z listy „Top 100 rzeczy…”

Dziś dalej ciągniemy merytoryczną ocenę listy top 100 rzeczy, które podobno będą szybko wykupowane ze sklepów, gdy nadarzy się coś złego (jakaś awaryjna, kryzysowa sytuacja). W ramach tej krytycznej analizy przyjrzymy się dziś pozycjom 41-50 z tej listy.

Pełną listę „top 100 rzeczy” w skróconej formie znajdziesz tutaj (oryginalną, anglojęzyczną wersję zaczerpnęliśmy stąd), poprzednia dziesiątka (31-40) jest dostępna w tym miejscu. Wszystkie materiały na ten temat oznaczone są zaś tagiem top 100 rzeczy…

Analizujemy tę listę krytycznie zastanawiając się przy każdej pozycji, czy ona rzeczywiście jest uzasadniona w polskich warunkach. Lista powstała bowiem za oceanem, podobno w oparciu o doświadczenia z wojen w Jugosławii i kryzysu w Argentynie.

Poniżej dostępny jest player z filmem oraz drugi z wersją audio do odsłuchania (można nas słuchać także na Spotify, Google Podcasts i iTunes).

41. Mąka, drożdże i sól

Nieco wcześniej, w punkcie 39, była mowa o rzeczach do pieczenia. Nie wiem zatem, co wtedy autor listy miał na myśli.

Tak, jakąś namiastkę pieczywa ludzie będą chcieli mieć. Myślę zatem, że w Polsce mąka i drożdże będą znikać błyskawicznie.

Zresztą pokazał to koronakryzys wiosną 2020, gdy drożdży w sklepowych lodówkach brakowało.

Muszę tylko zaznaczyć, że naiwnym jest myślenie, że jeżeli teraz nie umiesz piec chleba, to nauczysz się tego i będziesz robić dobrze, gdy nie będzie wody, prądu i gazu.

Skoro teraz nie umiesz upiec chleba w piekarniku, to jak chcesz się go błyskawicznie nauczyć piec na ognisku, albo w foremce na grillu czy w kociołku żeliwnym? To można zrobić, ale lepiej zacząć naukę od domowego piekarnika.

W ostateczności z mąki upieczesz podpłomyki (nie wymagają drożdży), ale chyba nie o to chodziło autorowi listy.

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.

banner