Mąka, zapałki, leki i strzykawki, czyli miejsca 41-50 z listy „Top 100 rzeczy…”

50. Żeliwne naczynia do gotowania (np. patelnie)

Pod wieloma względami żeliwna patelnia nie jest aż tak dobra, jak patelnia z nieprzywierającym pokryciem, np. teflonowym. Tym niemniej, już dziś jest wielu ludzi, którzy cenią takie żeliwne naczynia do gotowania i smażenia.

Poza tym żeliwne naczynia nadają się świetnie do gotowania na ogniskach, nie bez przyczyny to właśnie z żeliwa wykonuje się kociołki myśliwskie. Ustawiane na trójnogu w ognisku służą do gotowania różnych dań, np. gulaszu.

Tu widzę tylko jeden mały problem. Sam na takich naczyniach nigdy nie gotowałem ani nie smażyłem. Nie wiem, czy chciałbym się tego uczyć w sytuacji awaryjnej, kiedy będzie trudniej i o żywność i o opał do gotowania. W takich warunkach z całą pewnością będzie mi bardzo zależało na tym, by ich nie marnować.

Może więc trzeba jakieś takie naczynie kupić już teraz? Pomyślę nad tym.

Podsumowanie piątej dziesiątki

Tutaj już zaczęły się pojawiać pozycje moim zdaniem wciągnięte na listę lub wyodrębnione na siłę.

Nie rozumiem, dlaczego ktoś uznał, że zapałki należy omówić w odrębnym punkcie, niż zapalniczki?

Tak samo mam wątpliwości co do pojemników na śmieci. Jedyne uzasadnienie, jakie przychodzi mi do głowy jest takie, że ze sklepów najpierw będą znikać wiadra i inne pojemniki na wodę, a te na śmieci dopiero w drugiej kolejności. To by uzasadniało, że warto wspomnieć o nich osobno, bo będą one przecież dostępne dłużej i przez to komuś mogą się przydać.

Z drugiej strony, co musiałoby się stać, by ludzie byli aż tak zdesperowani, by na przykład trzymać w takim pojemniku wodę do picia? Przecież do jej przechowywania wystarczy karton z włożonym do środka workiem foliowym.

Intencji autora listy nie znam. Mogę jedynie krytycznie przeanalizować kolejne pozycje z niej, co jest celem tego naszego cyklu. Nie mogę się doczekać kolejnych punktów…

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.

banner