Materace, wózki i rękawice, czyli miejsca 81-90 z listy „Top 100 rzeczy…”

W dzisiejszym materiale kontynuujemy omawianie listy Top 100 rzeczy, które mają rzekomo znikać ze sklepów w razie sytuacji awaryjnych. Lista ta krąży od paru lat po internecie i chcieliśmy ją krytycznie przeanalizować. Powstała podobno w oparciu o doświadczenia z Argentyny i Jugosławii, a my chcemy ocenić, czy będzie się ją dało odnieść również do polskich warunków.

Opieramy się na liście z serwisu 1776patriotusa.com. Przetłumaczoną na język polski znajdziesz tutaj, a w ramach tego cyklu będziemy omawiać po 10 kolejnych pozycji. Dziś przedostatnia dziesiątka, czyli miejsca 81-90 z listy. Wszystkie podsumowania publikujemy tu na blogu oznaczone tagiem top 100 rzeczy

81. Folia

Listę zaczyna folia, używana między innymi do uszczelniania okien albo budowania zaimprowizowanego schronienia. Zresztą ona nadaje się do ogromnej liczby innych awaryjnych zastosowań. Można nią zbierać deszczówkę. Można wkleić ją zamiast zbitej szyby w oknie balkonowym. Sama warstwa folii wklejona z obydwu stron okna będzie stanowiła dodatkową izolację cieplną, co spowoduje, że straty ciepła przez okno spadną.

W razie skażenia chemicznego będziemy chcieli folią dodatkowo doszczelnić mieszkanie. A jeśli będziemy musieli dom opuścić, to z jej pomocą zrobimy sobie świetne schronienie. Nawet zwykły szałas z gałęzi warto jest dodatkowo doszczelnić folią, a później jeszcze przykryć ją gałęziami (żeby jakaś gałąź spadająca z góry nie zrobiła dziury w folii).

Z pewnością będzie znikać ze sklepów.

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.