Miejsca 11-20 na liście 100 rzeczy, które znikną ze sklepów w razie SHTF

W dzisiejszym materiale kontynuujemy omawianie listy 100 produktów, które podobno mają szybko zostać wykupione, gdy nadarzy się jakąś sytuacja awaryjna.

Poprzedni materiał z tego cyklu, omawiający pierwszych 10 pozycji, znajdziesz tutaj. Pełna lista, na której się opieramy, jest dostępna w języku angielskim na stronie 1776patriotusa.com.

Dodatkowo, na naszym kanale na YouTube codziennie omawiamy jedną pozycję z listy, a co ok. 10 dni publikujemy podsumowanie każdej dziesiątki. Ten materiał z podsumowaniem pozycji 11-20 znajdziecie poniżej, także w wersji do słuchania.

11. Olej roślinny (do gotowania)

Na co dzień do celów spożywczych wykorzystujemy olej raczej do smażenia, niż gotowania, ale także do przygotowywania sosów do sałatek czy majonezu. Wspomniane w poprzedniej części cyklu produkty spożywcze (ryż, fasola, pszenica) wymagają gotowania, ale nie przygotowuje się ich na oleju. Można się spodziewać, że w razie żywienia się produktami z długoterminowego zapasu żywności będziemy dodawać do nich olej, aby mieć lepiej zbilansowaną dietę.

Oprócz tego, olej można wykorzystać do wielu innych celów, na przykład do zrobienia lampki olejowej (czyli jako paliwo do oświetlania wnętrz), jako surowiec do wytwarzania mydła, ale także po przerobieniu na biodiesel do spalenia w silniku wysokoprężnym.

Choć osobiście zawsze staram się mieć w domu zapas oleju roślinnego, bo dość dużo go zużywam do produkcji majonezu, to w razie sytuacji awaryjnej pewnie poszedłbym do sklepu, by jeszcze trochę go dokupić.

Ten artykuł ma także kolejne strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.