Posiadanie dobrze zaopatrzonego zestawu ratunkowego w samochodzie może uratować życie w przypadku nieoczekiwanej awarii lub innej sytuacji awaryjnej. Konsekwencje takiego zdarzenia są dotkliwe zwłaszcza w miesiącach zimowych. Stąd konieczność dobrego przygotowania samochodowego zestawu survivalowego.
Oto pięć niezbędnych elementów, które należy uwzględnić w zestawie samochodowym na wypadek zimowej pogody.
1. Ciepła odzież i koce
Jeśli utkniesz w samochodzie podczas zimowej burzy, posiadanie ciepłej odzieży i koców może oznaczać różnicę między komfortem a ryzykiem hipotermii i śmierci. Bez względu na to, jak jesteś ubrany jeżdżąc samochodem, trzymaj tam czapkę, rękawiczki, ciepły płaszcz i koc lub dwa w samochodowym zestawie awaryjnym.
Oczywiście możesz uruchomić silnik i utrzymać ogrzewanie samochodu w ten sposób, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy:
- możesz pozostać w pojeździe,
- silnik się nie zepsuł (co może mieć miejsce w przypadku uderzenia w drzewo lub inny pojazd),
- nadal masz w baku paliwo.
Litr paliwa w baku powinien wystarczyć na 1-2 godziny pracy silnika.
2. Latarka i dodatkowe baterie
Latarka może być nieoceniona w oświetlaniu drogi, jeśli musisz zostawić samochód i szukać pomocy piechotą. Trzymaj w samochodzie latarkę i zestaw dodatkowych baterii, aby mieć pewność, że masz niezawodne źródło światła.
Najlepszym możliwym typem latarki do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych jest czołówka. Powód jest prosty: możesz ją używać, świecąc tam, gdzie trzeba i jednocześnie ciągle mieć dwie wolne ręce.
Niektórzy wolą używać ładowalnych latarek, które są ładowane za pomocą ładowarki z gniazda zapalniczki samochodowej. To też warte uwagi rozwiązanie.

3. Apteczka pierwszej pomocy
Wypadki mogą się zdarzyć w dowolnym momencie, a zestaw pierwszej pomocy może być kluczowym zasobem w opatrzeniu drobnych urazów. Upewnij się, że Twój zestaw zawiera bandaże, gazę i inne podstawowe artykuły pierwszej pomocy. Zimą łatwo poślizgnąć się na śliskim, gdzieś w czasie wyjazdu, a wtedy dobrze unieruchomiona złamana ręka będzie mniej boleć w drodze do lekarza.
W apteczce nie należy przechowywać łatwo psujących się produktów. Obejmuje to wszystkie lekarstwa, na których skład może wpłynąć mróz. Ogólnie rzecz ujmując jeśli potrzebujesz jakichkolwiek leków, powinny one znajdować się w twoim codziennym zestawie przetrwania.
Więcej na temat niezbędnych leków na trudne czasy znajdziesz tutaj.
4. Kable rozruchowe
Niskie temperatury znacznie zmniejszają pojemność akumulatorów samochodowych. Obejmuje to nie tylko akumulatory kwasowo-ołowiowe w pojazdach spalinowych (używane przede wszystkim do pracy rozrusznika), ale także akumulatory litowo-jonowe w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Jeśli więc zostawisz zapaloną lampkę oświetlenia wnętrza w samochodzie na zimową noc, możesz nie być w stanie uruchomić samochodu następnego dnia rano.
Jeśli akumulator samochodowy wyczerpie się na mrozie, kable rozruchowe mogą być szybkim i łatwym sposobem na ponowne uruchomienie. Upewnij się, że masz zestaw wytrzymałych kabli rozruchowych w swoim zestawie awaryjnym wraz z zestawem instrukcji, jak ich używać.
Po takim rozładowaniu akumulatora warto rozważyć jego wymianę, bo każde rozładowanie znacząco skraca jego dalszą żywotność. W Polsce dość często widzimy mniejszą liczbę samochodów na ulicach w dniu pierwszych znaczących mrozów. Jest to czas, w którym wiele akumulatorów okazuje się być tak zużyta, że po zimowej nocy nie mają odpowiedniego napięcia, by uruchomić samochód. To czas, gdy należy je wymienić. 😉
5. Żywność i woda
Jeśli utkniesz w samochodzie na dłuższy czas, dostęp do jedzenia i wody może mieć kluczowe znaczenie. Spakuj nie psujące się, łatwe do przygotowania produkty, takie jak batony energetyczne, orzechy i suszone owoce wraz z kilkoma butelkami wody.
Należy pamiętać, że wodę należy przechowywać w pojemnikach, które nie zostaną uszkodzone przez mróz. W innym przypadku ryzykujesz zamoczenie bagażnika lub wnętrza samochodu. Jeśli nie masz nic lepszego, niż butelki PET, trzymaj nieco mniej, niż połowę butelki wody.
Inne rzeczy do rozważenia
Oprócz tych pięciu podstawowych elementów, jest kilka innych rzeczy, które możesz chcieć dodać do swojego samochodowego zestawu awaryjnego na zimę, albo wymienić na nowe.
- Łopata: jeśli utkniesz w śniegu, łopata może być ratunkiem dla wykopania się.
- Skrobaczka do lodu: rzecz niezbędna w każdym polskim samochodzie, nieoceniona przy usuwaniu lodu i śniegu z szyb i lusterek samochodu. Może to pora, by ją wymienić na nową, niewyszczerbioną?
- Worek piasku lub żwirku dla kotów. Jeśli utkniesz w śniegu, rozsypanie piasku lub żwirku pod kołami może zapewnić dodatkową przyczepność i pomóc w ponownym poruszaniu się.
- Dodatkowy trójkąt odblaskowy (jeden jest wymagany przepisami), flary drogowe lub inne awaryjne oświetlenie: jeśli Twój samochód zepsuje się na poboczu drogi, trójkąt odblaskowy lub flary drogowe mogą pomóc innym kierowcom Cię zobaczyć i uniknąć zderzenia z samochodem.
Włączając te niezbędne elementy do samochodowego zestawu awaryjnego, możesz być przygotowany na zimową pogodę i wszelkie inne nieoczekiwane sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić na drodze. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać i uzupełniać swój zestaw ratunkowy, aby mieć pewność, że jest zawsze gotowy, gdy go potrzebujesz.
Ostatnio komentowane teksty