Nowa funkcja na blogu – encyklopedia nowoczesnego survivalu

Od kilku tygodni kombinowalimy z Arturem (Survialistą / autorem tego bloga), jak by tu na blogu uruchomić funkcję pozwalającą Wam na dodawanie własnej treści — artykułów, sugestii, dzielenie się pomysłami i wiedzą.

Artur nie chciał uruchamiać tutaj forum, bo forów dyskusyjnych odnośnie sztuki przetrwania jest już w Polsce kilka. Ale one tez pojawiają się i znikają (patrz forum boungler.pl 🙁 ). Dlatego zasugerowałem uruchomienie encyklopedii działającej tak, jak Wikipedia — czyli takiej, do której każdy będzie mógł dodać własny artykuł albo zmienić (ulepszyć) artykuł istniejący.

Serwis ten otrzymał nazwę Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu i znajdziecie go pod adresem wiedza.domowy-survival.pl . Docelowo chcemy mocno powiązać bloga z encyklopedią i odwrotnie, ale jeszcze nie wiemy dokładnie, jak to zrobimy.

Będziemy chcieli tam na przykład udostępnić miejsce do wygodnego podrzucania sugestii odnośnie nowych artykułów. Miejsce do wrzucania odnośników do ciekawych stron o survivalu już przygotowałem.

Docelowo chcielibyśmy, by właśnie ta Encyklopedia była miejscem, gdzie czytelnik znajdzie np. kompendium wiedzy o rozpalaniu ognia bez zapałek, listę przedmiotów do zestawu ucieczkowego (włącznie z Waszymi sugestiami) i inne tego typu informacje.

Na tym etapie większość funkcjonalności Encyklopedii już działa — można dodawać nowe artykuły i edytować istniejące (choć np. strona główna jest zabezpieczona przed wprowadzaniem zmian). Gdybyście jednak mieli jakieś sugestie na temat tego, co warto byłoby tam uruchomić albo np. jakie kategorie założyć, dajcie znać. Na razie w formie komentarzy tu pod wpisem. 😉

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

10 komentarzy

 1. darnok pisze:

  projekt boungler 2: http://www.boungler.eu/forum/

  • Krzysztof Lis pisze:

   Technicznie pewnie tak właśnie to zrobimy, ale musimy się zastanowić, które konkretnie funkcje będą nam potrzebne. Import artykułów na bloga z całą pewnością, jakieś powiadomienie o nowych artykułach również, zobaczymy…

 2. kiedyś dla kilku lokalnych projektów używałem DokuWiki

 3. bajcik pisze:

  Moim zdaniem do „dzielenia się pomysłami i wiedzą” wiki jest dobre, pod warunkiem że ta wiedza jest zweryfikowana i uporządkowana. Do luźnego pogadania sobie o czymś, do oceniania czy pomysł jest dobry czy zły – forum jest bezkonkurencyjne.

  Wiem, istnieje we wiki zakładka „dyskusja nad tematem”. Ale wolałbym aby był tam po prostu link do forum.

  • Survivalista (admin) pisze:

   Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na Wiki, bo daje łatwą możliwość zebrania w całość wkładu wielu osób i jego uporządkowania. To uporządkowanie bierzemy na siebie. 😉

 4. laska pisze:

  A gdzie mam dodawać linki do ciekawych stron?
  http://gizmodo.pl/gadgets/24089/naladuj_telefon_energia_z_ogniska_na_biwaku.html
  Moze ja jestem blondynka ale nie wiem

  • Survivalista (admin) pisze:

   Gdy klikniesz na link do kategorii z ciekawymi stronami, tam znajdziesz krótkie wyjaśnienie, jak stworzyć nowy wpis z odnośnikiem do ciekawej strony.

   Przy czym nam chodziło raczej o serwisy, na których można poczytać na temat survivalu i innych przydatnych umiejętności (np. pierwszej pomocy), a nie o pojedyncze ciekawe artykuły. To urządzenie zaś można byłoby osobno opisać gdzieś w encyklopedii.

 5. Tet pisze:

  Przemyślcie jeszcze raz forum …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.