Plandeki/tarpy a ucieczka ciepła: porównanie 3 produktów

Ze względu na zapowiadane na ostatni weekend i bieżący tydzień mrozy pomyślałem, że fajnie będzie zrobić porównanie kilku tarpów (plandek biwakowych) , które powinny chronić przed ucieczką ciepła. Takie produkty pojawiają się na polskim rynku od jakiegoś czasu i uznałem, że fajnie będzie zaprząc do pracy kamerę termowizyjną z telefonu i zrobić porównanie kilku rozwiązań.

Rozpiąłem między drzewami pasek do zawieszania hamaka i porównałem na nim trzy różne produkty:

Pełen zapis tego testu znajdziecie na poniższym materiale, a pod nim — skrót informacji w wersji tekstowej.

Mechanizmy wymiany ciepła

Na początek warto byłoby omówić pokrótce mechanizmy wymiany ciepła. Nie wszystkie bowiem mogą być powstrzymane przez tarp czy plandekę.

Pierwszym i podstawowym jest oczywiście przewodzenie ciepła, gdy ciepło przepływa po prostu przez dany materiał. Ten ma największe znaczenie, gdy dotykamy do czegoś zimnego — drzewa, gruntu, kamienia czy metalu. Im większy współczynnik przewodzenia ciepła (a powyżej ustawiłem te materiały od tych, które przewodzą ciepło najgorzej), tym szybciej ciepło przepływa i tym mocniejszy efekt chłodzący odczuwamy. Dlatego właśnie czujemy różnicę w dotyku kawałka drewna i kamienia, choć obydwa mają tę samą temperaturę.

Ten mechanizm ucieczki ciepła jest istotny, gdy np. leżymy na zimnym gruncie. Aby się od niego odizolować, po prostu musimy nie mieć z nim kontaktu (użyć hamaka, łóżka polowego, albo posłania z gałęzi) albo umieścić między nami a gruntem możliwie gruby materiał izolacyjny.

Drugi mechanizm to konwekcja, czyli unoszenie ciepła przez omywający nasze ciało płyn. Tym płynem zazwyczaj jest powietrze atmosferyczne, rzadziej woda. Konwekcja jest szczególnie istotna, gdy jest duża prędkość tego płynu, czyli na przykład na wietrze. Na tym właśnie polega chłodzący efekt silnego wiatru.

Plandeka może do pewnego stopnia zmniejszyć ucieczkę ciepła przez konwekcję, jeśli odizolujemy się nią od wiatru.

Trzeci, na który plandeka może wpłynąć, to promieniowanie. Dwa ciała o różnej temperaturze emitują promieniowanie, to cieplejsze emituje go więcej. To właśnie w ten sposób ogrzewa nas żar bijący od ogniska — zarówno od płomieni jak i od rozżarzonego węgla. Gdyby tego mechanizmu nie było, moglibyśmy grzać się tylko bezpośrednio nad ogniskiem (dzięki konwekcji), czyli tak, jak można szybko upiec i spalić kiełbaski.

Kamera termowizyjna, którą posłużyłem się do testu, wyłapuje właśnie to promieniowanie i przelicza je na wartość temperatury. Pomiary powierzchni odbijających ciepło (np. wypolerowanej stali) są bardzo utrudnione, ale to nas nie interesuje, bo my właśnie to odbijanie ciepła chcemy zarejestrować.

Podsumowanie wyników: Tarp Fresh Quechua vs Thermo Tarp Bushmen vs folia NRC

Na nagraniu doskonale widać, że:

Sprawdziliśmy też, która strona lepiej odbija ciepło i z naszych pomiarów wychodzi, że jednak to złota strona…

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

2 komentarze

 1. WildSlaV pisze:

  Kiedyś czytałem, że kocem termicznym owijamy się złotą stroną co ciała gdy chcemy ochronić się przed utratą ciepła i srebrną kiedy chcemy się ochronić przed przegrzaniem. Nie wiem dlaczego ktoś później stwierdził, że to obojętne, którą strona się owiniemy.

  • Krzysztof Lis pisze:

   No właśnie z kolei ja znalazłem źródła, że to srebrna strona odbija lepiej, a nie złota.

   Będzie to trzeba zweryfikować raz jeszcze, może jakimś bardziej „naukowym” testem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.