Podstawy potrzebne do rozpoczęcia przygody z ASG

Airsoft to zyskująca coraz większą popularność gra zespołowa, która dla wielu osób pełni funkcje hobby. Jej celem jest stworzenie odpowiednich społeczności, rywalizujących między sobą za pomocą replik broni palnej. Sprzęty, o których mowa muszą posiadać określony typ amunicji w postaci plastikowych kulek. 

Dla wielu osób, rozgrywki te traktowane są jako forma relaksu, a także pasja. Wbrew pozorom, ASG nie polega tylko na dobraniu się w grupkę osób po to, by od czasu do czasu sobie postrzelać. Będąc stałym pasjonatem, posiada się już swoją drużynę, wraz z którą jeździ się na różnego rodzaju turnieje i zawody. 

Czy ja się do tego nadaję?                                  

Myśląc o rozpoczęciu przygody z airsoftem powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o tym, czy to zajęcie będzie dla nas odpowiednie. W kwestii wieku, płci czy wzrostu nie ma żadnych ograniczeń. Rozgrywka ta jest w zupełności dla każdego! 

Początkowo jednak nie wiemy, czy pierwsze rozgrywki wzbudzą w nas chęć do dalszego rozwoju w tym kierunku oraz czy stanie się to naszą nową pasją. Nie ma co ukrywać również, że zakup profesjonalnego sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem. Z tego względu, warto na sam początek zaopatrzyć się w tańsze repliki broni, a strój skomponować z przykładowych ubrań roboczych. 

Nie mając jeszcze swojej drużyny możemy zacząć uczyć się obsługi broni poprzez strzelanie do puszek lub stworzonej przez siebie tarczy. Konieczne jest również znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym nie znajdują się ludzie i zwierzęta. Pamiętajmy, że strzał z takiego karabinu jest bolesny w przypadku braku umundurowania. 

W jaki sposób ze sobą rywalizować?

Typów rozgrywek jest wiele, aczkolwiek najczęściej spotkać możemy się z trzema głównymi rodzajami:

  • Zwykła strzelanka – najprostsza forma rozgrywki, w której zawodnicy z obu ekip strzelają do siebie licząc punkty, a ich głównym zadaniem jest dojście do bazy przeciwnika i jej przejęcie. 
  • LARP (Life Action Role Playing) – zdecydowanie najbardziej abstrakcyjny typ gry. Uczestnicy zgromadzeni w liczbie zależnej od typu wydarzenia, odgrywają role, wcielając się w postaci reprezentujące dane państwa. Strzelanie w tym wypadku nie jest najważniejsze, a kluczem sukcesu jest odegranie scen w taki sposób, w jaki miało to miejsce lata temu. 
  • MilSim – ten typ rozgrywki przeznaczony jest dla zdecydowanych pasjonatów, gdyż polega on na odzwierciedleniu bitwy w sposób jak najbardziej realny. Uczestnicy niekiedy przemierzają kilometry, aby znaleźć odpowiednie miejsce bitwy oraz tworzą taktyki wojenne, mające na celu poddanie przeciwnika. Takie rozgrywki trwają często ponad dobę, a strzelcy w tym czasie posiadają tylko ekwipunek, z którym pojawili się na polu walki. 

Profesjonalny sprzęt do ASG – co powinien zawierać?

Podstawą do wzięcia udziału w rozgrywkach jest broń. Tą z reguły rozróżniamy na podstawie kilku czynników. Pierwszym z nich jest typ napędu wystrzału. Istnieją trzy podstawowe rodzaje, a mianowicie sprężynowe, gazowe i elektryczne. Oprócz tego, każdą broń cechuje wielkość. Rozróżniamy bronie krótkie oraz długie. 

Drugą rzeczą, bez której nie można wyobrazić sobie airsoftu jest kamuflaż. Tutaj warto, aby każda drużyna miała swój indywidualny ubiór. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się pomyłki spowodowane nierozróżnieniem osób ze swojej drużyny. Idealnym kamuflażem sprawdzającym się w terenach leśnych jest MAPA TACTICAL.

Oprócz wyżej wymienionego osprzętu, dobrze jest mieć również odpowiednie buty do lasu, ochraniacze na kolana i łokcie, a co najważniejsze ochronę na oczy w postaci specjalnych okularów. 

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.