W dzisiejszym materiale przeanalizujemy istotne aspekty przygotowań na trudne czasy i sytuacje awaryjne dla rodzin z dziećmi.
Bezpośrednią inspiracją do tego materiału było pytanie Patrona (bo osoby wspierające nas na patronite.pl mają możliwość priorytetowego zadawania pytań do odcinków). Pod playerem z wersją audio oraz wideo znajduje się lista poruszonych zagadnień.
Sponsor dzisiejszego odcinka, Kacper, zapytał: „Jak posiadanie dzieci wpływa na zmianę przygotowań”. Na to pytanie też odpowiemy.
Zapraszamy do oglądania i słuchania!
Podcast: Play in new window | Download
1. Wstęp
- Perspektywa przygotowań na sytuacje awaryjne zmienia się, gdy człowiek zakłada rodzinę. Nie tylko twój dobrostan zależy od tego, czy żyjesz i w jakich warunkach.
- Wszystkie buńczuczne wizje, że uciekniesz do lasu i przeżyjesz tam dowolnie długo, albo poradzisz sobie w razie utraty pracy mieszkając pod mostem z dzikimi zwierzętami, nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością.
- Odpowiedzialność za życie, które się sprowadziło na świat, polega na tym, żeby tego życia nie utrudniać. Tylko żeby człowieka wyprowadzić na ludzi i do ludzi, żeby był wartościowym i samodzielnym członkiem społeczeństwa. Jest takie powiedzenie, że to nie dorośli robią dzieci, tylko dzieci robią dorosłych.
- Jeśli nie umiesz odmówić sobie równowartości kilku piwek dziennie, by zabezpieczyć swoich bliskich, nie powinieneś mieć dzieci.
- Był taki film kiedyś, “Atomowy Amant” (“Blast from the past”), w którym dziecko zostało wychowane przez rodziców w podziemnym schronie przeciwradiacyjnym. To nierealny scenariusz. Nie da się przewidzieć wszystkich potrzeb i zrobić zapasu wszystkich rzeczy na lata do przodu. Zapas ma pomóc przetrwać kilka tygodni, miesięcy i zorganizować życie na nowo. Da poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ale nie da gwarancji przeżycia, bo potrzebujesz “czynnika S”.
2. Zestawy przetrwania
- Posiadanie dziecka i chodzenie z wózkiem na spacery szybko uczy, co jest potrzebne w sytuacji awaryjnej
- Zapasowe pieluchy
- Mokre chusteczki
- Ciuchy na przebranie dziecka
- Dodatkowe ciuchy, jak się zrobi zimno / ciepło
- Jedzenie
- Woda
- Smoczki
- Druga butelka
- Coś na odparzenia, według informacji od jednego z naszych fanów na FB, rodziny uciekające z Ukrainy miały z tym problemy
- Warto dołożyć parę rzeczy do samochodu. Przeczekanie doby w samochodzie, gdy jesteś dorosłym, jest uciążliwe. Gdy jesteś noworodkiem, potencjalnie śmiertelne.
3. Zapasy
- Optymalnie jest karmić dziecko piersią, bo to jest dobre i dla dziecka i dla strategii przetrwania. Ale nie zakładaj, że to wystarczy. Znajdź zapasowe mleko.
- Im szybciej je to, co wy, tym lepiej. Oczywiście, nie wprowadzamy nowych pokarmów w sposób niezgodny z wytycznymi lekarza.
- Mleko modyfikowane jest najważniejsze, gdy już ustalisz, który konkretnie rodzaj mleka jest potrzebny
- Nie chcesz jeździć po całym powiecie w święta w poszukiwaniu całodobowej apteki, w której przypadkiem mają tę jedną markę
- Dania bezglutenowe, produkty bezglutenowe. Moja mama zapisywała przepisy bezglutenowe zanim urodził się najmłodszy członek naszej rodziny, zakładając, że może mieć celiakię.
- Pieluchy
- Lars-Peter Otzen opowiadał o kryzysie na wyspie, na której studiował, gdy strajkowały m.in. załogi promów. Był wtedy duży problem z pieluchami.
- Zdecydowanie warto dzieci jak najwcześniej odpieluchować. To rozwiązuje problem.
- Można zamienić na wielorazowe, ale czy zawsze to będzie lepsze rozwiązanie? Czy w planie przetrwania masz uwzględnioną wodę na ich pranie i dezynfekcję?
- W ostateczności trzymaj zapas jednorazowych, oraz uwzględnij wzrost dziecka.
- Lekarstwa – popularne leki na popularne dolegliwości. Plus alternatywne rozwiązania, jeśli masz i możesz stosować.
- Woda – dorosły umyje się w szklance wody, ale dziecko dobrze jest wykąpać w całości, jeśli się obsra po szyję.
4. Przyszłość
- Jak mówi Peterson, zadaniem rodziców jest wychować dziecko, które w dorosłym życiu będzie sobie dobrze radzić w społeczeństwie i będzie tam pożądane. On mówi wiele głupot, ale akurat tutaj chyba ma rację.
- Wiadomo, że pod kątem trudnych czasów wieś jest lepsza od miasta, ale w przypadku dzieci może to oznaczać odcięcie ich od wielu szans, jakie miałyby w mieście – zajęć pozalekcyjnych, kursów, kultury, także lepszych szkół.
Janusz Na Emigracji • Ha ha ha, prepers mieszkający w bloku 😉 ? To jakby weganin w niedzielę jadł rosół i schabowego - Jeśli w wolnym czasie ma do dyspozycji tylko chlanie na przystanku z kolegami, raczej nie osiągnie sukcesu.
- Zadbaj o zdrowie dziecka. Pilnuj szczepień, nie tylko obowiązkowych. Można zrobić szczepienie na HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), co znacząco zmniejsza ryzyko raka. Cytując za portalem zwrotnikraka.pl: „Przetrwałe zakażenie wywołane przez onkogenne typy HPV odpowiada za niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy i zmian przedrakowych szyjki macicy. W Polsce rozpoznaje się rocznie ok. 4500 nowych przypadków zachorowań, przy czym połowa kobiet dotkniętych rakiem szyjki macicy umiera.
zmian złośliwych dotyczących sromu, pochwy, prącia i pęcherza moczowego.”
Analogicznie – wylecz i wyprostuj zęby.
Dodatkowo – jeśli jest wskazanie do wycięcia migdałków, to zróbcie to. - Polski system edukacji jaki jest, każdy widzi. Może już nie jest tam negatywna selekcja, jak za moich czasów, ale ci ludzie z moich czasów teraz uczą w szkołach, bo mają około czterdziestki.
- Warto zadbać o to, żeby dzieci wychowywały się w środowisku wolnym od przemocy i indoktrynacji. Ale nie zawsze rodzic wie najlepiej, co jest dla jego dziecka dobre (np. w kontekście edukacji seksualnej).
- Warto zadbać o to, by dziecko wychowywało się w czystym otoczeniu, tj. wolnym od skażeń. Skażone powietrze to gorszy rozwój dziecka, nawet w fazie płodowej. Badania wskazują na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej oraz wad wrodzonych.
- Jeśli możesz, działaj na rzecz powstrzymania zmian klimatu, na przykład bilansuj swoją emisję dwutlenku węgla. Dzisiejsze lato jest upalne, ale to jedno z najchłodniejszych lat z życia twojego dziecka. Przyda się mieć czyste sumienie na łożu śmierci.
- Ucz odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw techniki: telefonu, komputera, internetu. To, że dziecko chce zostać youtuberem nie jest złe samo w sobie. To, że się uzależniło od oglądania filmików, jest odpowiedzialnością rodzica – historia z autobusu. Nie wyegzekwujesz tego jednak, jeśli sam siedzisz przed ekranem, musicie mieć razem wspólne, nie-elektroniczne zainteresowania.
- Ucz domowych prac. Młody facet, za którego wszystko zrobiła mama, będzie miał przewalone. Niech potrafią ugotować, posprzątać i uprać swoje rzeczy. Róbcie razem różne rzeczy, na miarę jego zainteresowań, żeby nie zanudzać. Ale także stosownie do potrzeb – na przykład jeśli naprawiasz jego rower, róbcie to razem, może mu się awaria przydarzy na trasie?
- Przede wszystkim słuchaj i zadawaj pytania. Staraj się nie krytykować i nie oceniać. Chcesz osiągnąć stan, w którym dziecko jak coś zjebie, pójdzie po pomoc do ciebie, a nie do innych ludzi.
Dziki Farmer – O ja, DS ogląda rzeczy dla nastolatków 😱 - Odkładaj pieniądze na start dziecka. Ten start to mogą być studia, to może być mieszkanie, własny biznes.
- Wykup ubezpieczenie na życie. Korzyści z takiej polisy doskonale pokazuje materiał “Scenariusz: śmierć – riposta”.
- “Bus factor” – przy zarządzaniu zespołami, ile osób może się wykruszyć z zespołu, zanim przestanie spełniać swoje zadania? Wymyślony w programowaniu, odnosi się do ryzyka, że informacje i wiedza nie będą sobie przekazywane.
Kto przejmie opiekę nad dziećmi, gdy was zabraknie? Rodzice chrzestni? Rodzeństwo? Czy są do tego przygotowani? Czy mają na tyle bliski kontakt z dziećmi, żeby dla nich i dla dzieci nie było to problemem? Czy oni o tym wiedzą i to zaakceptowali? Czy są wymienieni w testamencie i jako uposażeni w polisie na życie? - Rodzinny majątek na pokolenia. Nie roztrwaniaj go, tylko inwestuj, w takie formy, które będą mogły przynosić korzyści również po latach.
Czy przekazujecie pełną wiedzę, np. pozwalającą na wygodne skorzystanie z konta, zanim się zakończy postępowanie spadkowe? Czy w ogóle wiecie, że istnieją?
W Polsce na zapomnianych rachunkach bankowych zalega kilkanaście miliardów złotych. - Jeśli masz działkę, sadź tam las. Ale uwzględnij, że polskie przepisy pozwalają bez zezwolenie wycinać tylko drzewa młodsze niż 10-letnie, więc może od razu go przycinaj. Albo plantację wierzby energetycznej. Zadbaj o retencję wody, aby za kilkadziesiąt lat wasza działka nie była przesuszona. Zadbaj o poprawę jakości gleby, albo przynajmniej jej nie pogarszaj. Nie masz pomysłu? To wydzierżaw na pastwisko.
Obrazek z miniaturce autorstwa Tawng via Depositphotos.
Ostatnio komentowane teksty