Przygotowania na trudne czasy dla rodzin z dziećmi (1)

W dzisiejszym materiale przeanalizujemy istotne aspekty przygotowań na trudne czasy i sytuacje awaryjne dla rodzin z dziećmi.

Bezpośrednią inspiracją do tego materiału było pytanie Patrona (bo osoby wspierające nas na patronite.pl mają możliwość priorytetowego zadawania pytań do odcinków). Pod playerem z wersją audio oraz wideo znajduje się lista poruszonych zagadnień.

Sponsor dzisiejszego odcinka, Kacper, zapytał: „Jak posiadanie dzieci wpływa na zmianę przygotowań”. Na to pytanie też odpowiemy.

Zapraszamy do oglądania i słuchania!

1. Wstęp

 1. Perspektywa przygotowań na sytuacje awaryjne zmienia się, gdy człowiek zakłada rodzinę. Nie tylko twój dobrostan zależy od tego, czy żyjesz i w jakich warunkach. 
 2. Wszystkie buńczuczne wizje, że uciekniesz do lasu i przeżyjesz tam dowolnie długo, albo poradzisz sobie w razie utraty pracy mieszkając pod mostem z dzikimi zwierzętami, nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością.
 3. Odpowiedzialność za życie, które się sprowadziło na świat, polega na tym, żeby tego życia nie utrudniać. Tylko żeby człowieka wyprowadzić na ludzi i do ludzi, żeby był wartościowym i samodzielnym członkiem społeczeństwa. Jest takie powiedzenie, że to nie dorośli robią dzieci, tylko dzieci robią dorosłych. 
 4. Jeśli nie umiesz odmówić sobie równowartości kilku piwek dziennie, by zabezpieczyć swoich bliskich, nie powinieneś mieć dzieci. 
 5. Był taki film kiedyś, “Atomowy Amant” (“Blast from the past”), w którym dziecko zostało wychowane przez rodziców w podziemnym schronie przeciwradiacyjnym. To nierealny scenariusz. Nie da się przewidzieć wszystkich potrzeb i zrobić zapasu wszystkich rzeczy na lata do przodu. Zapas ma pomóc przetrwać kilka tygodni, miesięcy i zorganizować życie na nowo. Da poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ale nie da gwarancji przeżycia, bo potrzebujesz “czynnika S”. 

2. Zestawy przetrwania

 1. Posiadanie dziecka i chodzenie z wózkiem na spacery szybko uczy, co jest potrzebne w sytuacji awaryjnej
  • Zapasowe pieluchy
  • Mokre chusteczki
  • Ciuchy na przebranie dziecka
  • Dodatkowe ciuchy, jak się zrobi zimno / ciepło
  • Jedzenie
  • Woda
  • Smoczki
  • Druga butelka
  • Coś na odparzenia, według informacji od jednego z naszych fanów na FB, rodziny uciekające z Ukrainy miały z tym problemy
 2. Warto dołożyć parę rzeczy do samochodu. Przeczekanie doby w samochodzie, gdy jesteś dorosłym, jest uciążliwe. Gdy jesteś noworodkiem, potencjalnie śmiertelne. 

3. Zapasy

 1. Optymalnie jest karmić dziecko piersią, bo to jest dobre i dla dziecka i dla strategii przetrwania. Ale nie zakładaj, że to wystarczy. Znajdź zapasowe mleko.
 2. Im szybciej je to, co wy, tym lepiej. Oczywiście, nie wprowadzamy nowych pokarmów w sposób niezgodny z wytycznymi lekarza.
 3. Mleko modyfikowane jest najważniejsze, gdy już ustalisz, który konkretnie rodzaj mleka jest potrzebny
  • Nie chcesz jeździć po całym powiecie w święta w poszukiwaniu całodobowej apteki, w której przypadkiem mają tę jedną markę
 4. Dania bezglutenowe, produkty bezglutenowe. Moja mama zapisywała przepisy bezglutenowe zanim urodził się najmłodszy członek naszej rodziny, zakładając, że może mieć celiakię. 
 5. Pieluchy
  • Lars-Peter Otzen opowiadał o kryzysie na wyspie, na której studiował, gdy strajkowały m.in. załogi promów. Był wtedy duży problem z pieluchami.
  • Zdecydowanie warto dzieci jak najwcześniej odpieluchować. To rozwiązuje problem.
  • Można zamienić na wielorazowe, ale czy zawsze to będzie lepsze rozwiązanie? Czy w planie przetrwania masz uwzględnioną wodę na ich pranie i dezynfekcję?
  • W ostateczności trzymaj zapas jednorazowych, oraz uwzględnij wzrost dziecka.
 6. Lekarstwa – popularne leki na popularne dolegliwości. Plus alternatywne rozwiązania, jeśli masz i możesz stosować.
 7. Woda – dorosły umyje się w szklance wody, ale dziecko dobrze jest wykąpać w całości, jeśli się obsra po szyję. 

4. Przyszłość

 1. Jak mówi Peterson, zadaniem rodziców jest wychować dziecko, które w dorosłym życiu będzie sobie dobrze radzić w społeczeństwie i będzie tam pożądane. On mówi wiele głupot, ale akurat tutaj chyba ma rację.
 2. Wiadomo, że pod kątem trudnych czasów wieś jest lepsza od miasta, ale w przypadku dzieci może to oznaczać odcięcie ich od wielu szans, jakie miałyby w mieście – zajęć pozalekcyjnych, kursów, kultury, także lepszych szkół.
  Janusz Na Emigracji  • Ha ha ha, prepers mieszkający w bloku 😉 ? To jakby weganin w niedzielę jadł rosół i schabowego
 3. Jeśli w wolnym czasie ma do dyspozycji tylko chlanie na przystanku z kolegami, raczej nie osiągnie sukcesu.
 4. Zadbaj o zdrowie dziecka. Pilnuj szczepień, nie tylko obowiązkowych. Można zrobić szczepienie na HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), co znacząco zmniejsza ryzyko raka. Cytując za portalem zwrotnikraka.pl: „Przetrwałe zakażenie wywołane przez onkogenne typy HPV odpowiada za niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy i zmian przedrakowych szyjki macicy. W Polsce rozpoznaje się rocznie ok. 4500 nowych przypadków zachorowań, przy czym połowa kobiet dotkniętych rakiem szyjki macicy umiera.
  zmian złośliwych dotyczących sromu, pochwy, prącia i pęcherza moczowego.”

  Analogicznie – wylecz i wyprostuj zęby.
  Dodatkowo – jeśli jest wskazanie do wycięcia migdałków, to zróbcie to. 
 5. Polski system edukacji jaki jest, każdy widzi. Może już nie jest tam negatywna selekcja, jak za moich czasów, ale ci ludzie z moich czasów teraz uczą w szkołach, bo mają około czterdziestki.
 6. Warto zadbać o to, żeby dzieci wychowywały się w środowisku wolnym od przemocy i indoktrynacji. Ale nie zawsze rodzic wie najlepiej, co jest dla jego dziecka dobre (np. w kontekście edukacji seksualnej).
 7. Warto zadbać o to, by dziecko wychowywało się w czystym otoczeniu, tj. wolnym od skażeń. Skażone powietrze to gorszy rozwój dziecka, nawet w fazie płodowej. Badania wskazują na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej oraz wad wrodzonych. 
 8. Jeśli możesz, działaj na rzecz powstrzymania zmian klimatu, na przykład bilansuj swoją emisję dwutlenku węgla. Dzisiejsze lato jest upalne, ale to jedno z najchłodniejszych lat z życia twojego dziecka. Przyda się mieć czyste sumienie na łożu śmierci. 
 9. Ucz odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw techniki: telefonu, komputera, internetu. To, że dziecko chce zostać youtuberem nie jest złe samo w sobie. To, że się uzależniło od oglądania filmików, jest odpowiedzialnością rodzica – historia z autobusu. Nie wyegzekwujesz tego jednak, jeśli sam siedzisz przed ekranem, musicie mieć razem wspólne, nie-elektroniczne zainteresowania.
 10. Ucz domowych prac. Młody facet, za którego wszystko zrobiła mama, będzie miał przewalone. Niech potrafią ugotować, posprzątać i uprać swoje rzeczy. Róbcie razem różne rzeczy, na miarę jego zainteresowań, żeby nie zanudzać. Ale także stosownie do potrzeb – na przykład jeśli naprawiasz jego rower, róbcie to razem, może mu się awaria przydarzy na trasie? 
 11. Przede wszystkim słuchaj i zadawaj pytania. Staraj się nie krytykować i nie oceniać. Chcesz osiągnąć stan, w którym dziecko jak coś zjebie, pójdzie po pomoc do ciebie, a nie do innych ludzi. 
  Dziki Farmer – O ja, DS ogląda rzeczy dla nastolatków 😱
 12. Odkładaj pieniądze na start dziecka. Ten start to mogą być studia, to może być mieszkanie, własny biznes. 
 13. Wykup ubezpieczenie na życie. Korzyści z takiej polisy doskonale pokazuje materiał “Scenariusz: śmierć – riposta”.
 14. “Bus factor” – przy zarządzaniu zespołami, ile osób może się wykruszyć z zespołu, zanim przestanie spełniać swoje zadania? Wymyślony w programowaniu, odnosi się do ryzyka, że informacje i wiedza nie będą sobie przekazywane.
  Kto przejmie opiekę nad dziećmi, gdy was zabraknie? Rodzice chrzestni? Rodzeństwo? Czy są do tego przygotowani? Czy mają na tyle bliski kontakt z dziećmi, żeby dla nich i dla dzieci nie było to problemem? Czy oni o tym wiedzą i to zaakceptowali? Czy są wymienieni w testamencie i jako uposażeni w polisie na życie?
 15. Rodzinny majątek na pokolenia. Nie roztrwaniaj go, tylko inwestuj, w takie formy, które będą mogły przynosić korzyści również po latach.
  Czy przekazujecie pełną wiedzę, np. pozwalającą na wygodne skorzystanie z konta, zanim się zakończy postępowanie spadkowe? Czy w ogóle wiecie, że istnieją?
  W Polsce na zapomnianych rachunkach bankowych zalega kilkanaście miliardów złotych.
 16. Jeśli masz działkę, sadź tam las. Ale uwzględnij, że polskie przepisy pozwalają bez zezwolenie wycinać tylko drzewa młodsze niż 10-letnie, więc może od razu go przycinaj. Albo plantację wierzby energetycznej. Zadbaj o retencję wody, aby za kilkadziesiąt lat wasza działka nie była przesuszona. Zadbaj o poprawę jakości gleby, albo przynajmniej jej nie pogarszaj. Nie masz pomysłu? To wydzierżaw na pastwisko.

Obrazek z miniaturce autorstwa Tawng via Depositphotos.

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.