Q&A #29 o skali, skażeniu i filtracji

W dzisiejszym materiale odpowiadamy na zadawane przez Was pytania. Te, które poruszymy dziś, dotyczą m.in. skażenia radioaktywnego i prawdopodobieństwa wojny jądrowej, skali zagrożenia wynikającego z różnych katastrof, filtracji powietrza do domu i ziemianki (schronu), czy wykorzystywaniu ziemniaków jako elementu kryzysowego zapasu żywności.

Pytania do kolejnych Q&A można nam zadawać choćby tutaj, w formie komentarzy, albo mailowo. Pełną listę pytań, które padły w odcinku, znajdziecie pod playerem z filmem.

Przy okazji pytaliśmy na filmie Was, czy warto jest zrobić e-mailowy newsletter Domowego Survivalu. Zapraszamy do wypełnienia ankiety na ten temat.


Kaczorツ
Moim zdaniem przygotowywanie się do ataku bronią atomową jest bez sensu. Prawdopodobieństwo, że ktoś na nas takową zżuci jest znikome, bo przecież zawsze lepiej zająć nie skażone terytorium. Ja przygotowywał bym się bardziej do ukrywania się przed wrogiem bądź walki z nim (no fakt walka z regularnym wojskiem nie brzmi zbyt realnie). Chciałbym poznać opinię Pana Krzyśka na ten temat. Pozdrawiam :)

Moto Cycu
Czy warto robić sobie małe zapasy w najbliższych miejscach wokół mnie np za domem koło drzewa zapakowane w drewniane pudło na długość 1 metra pod ziemiom

Zawax Zawax
Mnie zastanawia jak to jest z osoba, ktora mieszka w kilku miejscach. Zyje na stale za granica, ale kilka razy w roku jestem w polsce i w jeszcze jednym kraju. Czy jest sens dublowac, lub powielac ekwipunek, moze nie caly lecz najwazniejsze jego czesci w miejscach, ktorych czesto bywam? W koncu nigdy nie wiemy kiedy i gdzie zlapie nas sytuacja kryzysowa, a latac z tymi wszystkimi rzeczami wiekszego sensu nie ma. Jakie jest Pana zdanie na ten temat Panie Krzysztofie?

Arzant Yt
Pytanie:
Jest jakaś skala trudnych czasów ?
Na przykład:
Brak prądu: nie groźne
Zamieszki w okolicy: średni poziom zagrożenia
Apokalipsa zombie: wysoki poziom zagrożenia

Matijas M
Pytanie do QIA
Którą broń najlepiej posiadać:
paralizator,gaz pieprzowy, pałkę teleskopową,pałkę policyjną/starą milicyjną,wiatrówkę czy marker pinbalowy z gumowymi kulami

A mam mały problem nie chce nikomu poważnej krzywdy a i nie stać mnie na nic bardzo drogiego

Marcin ja
A może warto mieszkanie / dom zrobić pyłu/gazo/bakterio wirusom odporny ?
tzn. Mieć przygotowane zatyczki do wszystkich szpar wentylacja/ okna / drzwi i do tego wentylator z filtrem który zabezpieczy przed pyłem promieniotwórczym / wkład węglowy skażenie chemiczne / Lampa UV w razie epidemii. Wentylator np. na 12V + dynamo gdyby się okazało że trzeba długo siedzieć w domu. Wytwarzając nadciśnienie w mieszkaniu przez pozostałe szpary powietrze tylko ucieka a świeże jest dostarczane poprzez filtr.

profesionalny rak
PYTANIE:
Przy budowie ziemianki lub schronu niezbędny jest jakiś system doprowadzający powietrze, najlepiej żeby je też filtrował. Czy taki filtr można zbudować samemu, czy trzeba go kupić? Czy taki system filtrująco – doprowadzający powietrze zbudowany samemu może być szczelny? Jeśli kupujemy lub budujemy taki filtr, to lepiej żeby miał on napęd elektryczny czy ręczny? A skoro kiedyś mówiłeś że taki filtr musi być odizolowany od części mieszkalnej to jak go wymieniać? Pozdrawiam :)

Włodek
Czy warto dołączyć do wojsk obrony terytorialnej (WOT)?
Z jednej strony można zyskać umiejętności, wiedzę, zmusi trochę do aktywności fizycznej, słyszałem o specjalnościach „łączność”, „medycy” – pozwoli rozwinąć umiejętności praktyczne w konkretnej dziedzinie, nieznacznie zwiększyć budżet, postrzelać za darmo i wiele innych bardzo fajnych umiejętności przydatnych z punktu widzenie prepera.
Z drugiej jednak strony pod lupę weźmie nas SKW (to są bardzo smutni panowie), będziemy przydatni dla wojska (wojsko w nas zainwestowało, więc po zakończeniu 3-letniego szkolenia i nieprzedłużeniu kontraktu jest możliwość upomnienia się o nas w bliżej nieokreślonej przyszłości) oraz być może inne obowiązki.

Adam Krefta
Panie Krzysztofie w książce do EDB (edukacja dla bezpieczeństwa) znalazłem wzmiankę o ewakuacji tu cytat: ,,Trzeba zabezpieczyć mieszkanie, wyłączyć gaz i prąd, wygasić piece, zostawić w widocznym miejscu informację o miejscu ewakuacji, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty, środki ochrony przed skażeniem, rzeczy osobiste, ciepłą odzież, leki i środki opatrunkowe, oraz żywność na 3 dni.”
zastanawiam się dlaczego:
-trzeba zostawić w widocznym miejscu informacje o miejscu ucieczki, przecież może ,,wpaść w nie powołane ręce”
-nie napisali jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać
-i czy w 3 dni zdążą udzielić nam pomocy

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

2 komentarze

  1. eeeeeee pisze:

    taki newsletter jest potrzebny ale nie teraz tylko od czasu ogloszenia mobilizacji

    • Survivalista (admin) pisze:

      Z takim newsletterem jest jak ze wszystkimi innymi przygotowaniami. Lepiej je zrobić wcześniej. Potem może nie być czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.