W dzisiejszym materiale pokażemy Wam racje żywnościowe z dwudziestoletnim terminem przydatności do spożycia.
Jakiś czas temu, jeszcze jesienią ubiegłego roku, dostaliśmy od austriackiej firmy Innova propozycję wprowadzenia do oferty naszego sklepu kilku nowych produktów żywnościowych. Jak zawsze w tego typu przypadkach, chcemy najpierw te produkty przetestować, więc poprosiliśmy o ich przesłanie do testów.
Ostatecznie dostaliśmy kilka dań liofilizowanych oraz trzy opakowania różnych racji żywnościowych:
[Artykuł aktualizujemy 28.12.2020 r. W tej chwili NRG-5 i NRG-5 Zero produkowane są przez koncern KATADYN.]
Dwa z tych trzech produktów miałem już w ręku (oraz w ustach), ale dużo fajniej się porównuje je między sobą, gdy się je ma obok siebie jednocześnie.
BP-WR
Racje BP-WR mogliście już widzieć, bo jedno opakowanie wchodzi w skład tego 7-dniowego zapasu żywności, który już pokazywaliśmy na blogu i kanale.
Racje te produkuje dla koncernu Katadyn firma GC Rieber Compact, czyli ta sama firma, która wytwarza znane i popularne w naszym sklepie racje Seven Oceans (materiał o racjach Seven Oceans też jest na blogu). Sam koncern Katadyn możecie kojarzyć, bo to producent m.in. filtrów do wody, należą do nich także marki Optimus (kuchenki) czy żywność turystyczna i survivalowa Trek’n Eat.
W praktyce, racje BP-WR najbardziej przypominają w smaku Seven Oceans. Zapakowane są niemal identycznie, czyli najpierw w wielowarstwową folię, a następnie w papier. Jedno opakowanie zawiera 500 gramów i dostarcza ok. 2 400 kcal.
NRG-5, czyli racje z terminem 20 lat
NRG-5 są produkowane przez MSI i to już produkt z 20-letnim terminem przydatności. Paczka, którą testowałem, miała termin przydatności do 2037 roku (w sklepie mamy partię z terminem do kwietnia 2039 r.).
W smaku podobne do Seven Oceans. Zapakowane inaczej, najpierw w wielowarstwową folię, a później każde podwójne „ciastko” zapakowane jest jeszcze osobno w folię. Niewykluczone, że to właśnie m.in. ze względu na ten sposób pakowania, racje mają tak długi termin przydatności.
Skład racji NRG-5 jest następujący: prażona pszenica, tłuszcz palmowy, cukier, białko sojowe, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, regulator kwasowości: wodorofosforan potasu, chlorek potasu, fosforan wapnia, węglan wapnia, tlenek magnezu, bezwodna dekstroza, witamina C, siarczan żelaza, witamina E, witamina A, witamina D3, witamina B12. Jeśli chodzi o makroskładniki, to racje zawierają ok. 53% węglowodanów (ok. 15% to cukry proste), 17,3% tłuszczów oraz 14,5% białka.
Jedno opakowanie dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy A, C, D3, E oraz B12, a także potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. To nie oznacza oczywiście, że można żywić się przez dowolnie długi okres tylko tym produktem, ale z całą pewnością ten dodatek witamin i mikroelementów jest w nich cenny.
NRG-5 Zero, ryżowe racje na 15-lat
NRG-5 Zero to produkt podobny, ale jednak znacznie różniący się w składzie, który jest bardzo prosty: prażony ryż, tłuszcz palmowy, cukier, białko ryżowe, naturalny aromat. Makroskładniki: ok. 53% węglowodanów (ok. 13% cukrów), 17,1% tłuszczów, 14,5% białka.
Mają nieco krótszy, bo 15-letni okres trwałości, za to skład odpowiedni także dla osób z nietolerancją glutenu.
No i nieco inny smak, zaś zapakowane są identycznie, jak NRG-5.
Recenzja racji NRG-5 i BP-WR
Na filmie testuję racje NRG-5, NRG-5 Zero oraz BP-WR. Po jego nagraniu dałem je także (ślepa próba) pięciu bliskim osobom, aby wyeliminować wpływ moich własnych preferencji na efekt porównania.
Z punktu widzenia smaku najbardziej pasowały nam wszystkim NRG-5 Zero, które po prostu mają najprzyjemniejszy aromat i smak.
Do trzymania w zapasach typu kup i zapomnij na dłuższy czas najbardziej nadają się NRG-5. Trzeba jednak zauważyć, że producent wymaga przechowywania ich w suchym i chłodnym miejscu. Czyli już to nie są racje nadające się do trzymania w samochodzie, czy na nieogrzewanym strychu (jak Seven Oceans).
Podsumowując, kilka opakowań NRG-5 i/lub NRG-5 Zero warto mieć gdzieś w spiżarni, bo prędzej się przeprowadzimy z domu, niż one się przeterminują.
A gdyby ktoś miał ochotę kupić je w KARALUCHU, to tu jest kod na 10% rabatu w stosunku do zwykłej ceny sklepowej: NRGEE0A1, jako nagroda za czytanie naszych tekstów do końca. 🙂
Odpowiednikiem Seven Oceans spod znaku MSI jest Trans-Ocean. Wydaje się, że to to samo.
Masz rację.
Czy nrgt można przechowywać w ujemnych temperaturach?
Producent twierdzi, że optymalne warunki przechowywania dla NRG-5 to temperatura 15-25 stopni, a należy je trzymać w suchym i chłodnym miejscu. Nie powinno być problemu z ich przechowywaniem w temperaturach ujemnych.
Cześć. Mam pytanie odnośnie przechowywania. Często robię wyprawy 2-3 dniowe. Czy otwarte opakowanie również da mi tak długą datę przechowywania? Konkretnie, karton otwarty, ale folia nie ruszona z batonem.
Trudno powiedzieć.
Z jednej strony skład tego produktu jest taki, że w zasadzie nie bardzo ma się tu co popsuć — o ile nie dostanie się do środka wilgoć. Zewnętrzne opakowanie jest z kilkuwarstwowej, wytrzymałej folii. Ta wewnętrzna jest delikatniejsza i moim zdaniem nie daje gwarancji, że nic się przez 20 lat nie dostanie.
Dlatego moją rekomendacją byłoby po rozpakowaniu oryginalnego opakowania zjeść zawartość w ciągu kilku miesięcy i trzymać w szafce w kuchni, a nie w samochodzie czy innym ekstremalnym miejscu. 😀
Cześć,
na czym polega różnica w długości przechowywania tych racji ? NRG5 = 20 lat natomiast Seven Oceans 5 lat … ?
Skład mają chyba prawie identyczny … ?
Mają prawie identyczny skład i bardzo podobne opakowanie z wielowarstwowej folii, w którą są zapakowane próżniowo. Ktoś gdzieś tłumaczył, że to wynika z norweskich przepisów. Podobno żeby móc deklarować pięcioletni okres trwałości muszą trzymać odpowiednią liczbę opakowań z każdej wytworzonej partii przez cały okres trwałości.
I tak teraz jest trochę większy, niż parę lat temu, bo jak zaczynałem się tym interesować, to miały dokładnie pięcioletni, a teraz mniej więcej pięcioipółletni okres trwałości.
masz bardzo interesujący blog
pozdrawiam (też inżynier mechanik)
Dziękuję za odpowiedź.
Pociągnę trochę dalej ten temat choć być może był już poruszany w jakiś sposób ale nie zapoznałem się.
Zatem skoro nie ma różnicy … w żadnym zakresie to po co przepłacać ponad 2 razy kupując NRG5 zamiast Seven Oceans ? To tak jak z tą Dosią z reklamy 🙂 Tak na serio Producent NRG5 przechowuje próbki z każdej partii produkcji 20 lat, a Seven Oceans tylko 5 lat i z tych uwarunkowań ”administracyjnych” wynika ta różnica w datach przydatności do spożycia ?
Tak nawiasem … jeżeli coś nadaje się do spożycia przez 20 lat to po 25 latach nie będzie się już nadawało ? Albo po 30 ? albo po 40 ? Gdzie jest granica rzeczywistej przydatności do spożycia …
Z innej beczki:
Ostatnio (jak zaczynała się panika z tą feikpandemią) próbowałem zrobić zapas rotowalny ale wdały się mole… Macie jakiś sposób na to. Towary były zabezpieczone w zakręcanych słoikach, torbach foliowych zamkniętych fabrycznie , albo w zamykanych szczelnie plastikowych pudełkach … Faktem jest, że mole i larwy pojawiły się w materiałach, które zapomniałem rotować ; kasza , płatki , orzechy etc.
NRG-5 produkowane są w Niemczech, zdaje mi się, więc tam być może przepisy są inne.
Ja bardzo przeciągam terminy Seven Oceans, NRG-5 też będę przeciągać, moim zdaniem dla tego typu produktów, w takim opakowaniu, te terminy to tylko kwestia umowna…
tak z ciekawości : o ile przeciągnąłeś termin seven Oceans ? Jak to wpłynęło na ich jakość ?
Najstarsze, jakie mam, to chyba o trzy lata po terminie są, ale jeszcze ich nie jadłem.
zatem trudno coś powiedzieć …
Dzień dobry. Obserwując dzisiejszy świat widzę, że zmierza to w złą stronę. Proszę o opinie jakie firmy produkują żywność z terminem przydatności 20 lat a najlepiej 30,40 chciałbym jakoś zabezpieczyć rodzinę. P.S. Czasy nie „ciekawe”. Za wszystko z góry dziękuję.
Z tych, które sam przetestowałem i mogę szczerze polecić, to właśnie:
* NRG-5 (20 lat) https://karaluch.com.pl/racje_zywnosciowe_nrg-5_(20_lat_trwalosci),40,430.html ,
* NRG-5 ZERO (15 lat) https://karaluch.com.pl/racje_zywnosciowe_nrg-5_zero_(15_lat_trwalosci),40,431.html ,
* zestawy pod marką Innova produkowane przez koncern KATADYN (15 lat) https://karaluch.com.pl/zapas_zywnosci_liofilizowanej_na_1_miesiac,40,439.html .
Ale moim zdaniem fundamentem Twojego zapasu żywności nie powinny być takie produkty, tylko to, co zjadasz na co dzień. Zajrzyj do tego naszego materiału: https://domowy-survival.pl/jak-zrobic-zapas-zywnosci-przedstawiam-6-sposobow/