Siekiera turystyczna Kayoba ze sklepu Jula – recenzja

Autorem dzisiejszego tekstu jest Tornad. Jeśli chcesz opublikować jakąś recenzję używanego przez siebie sprzętu, odezwij się!

Recenzowanym przeze mnie produktem będzie „mini” siekiera turystyczna firmy KAYOBA. Można ją dostać w sklepach „Jula”. Zarówno w stacjonarnych, jak i w internetowym za około 50 zł.

Siekierę dostajemy w porządnym plastikowym futerale, który chroni ostrze, oraz posiada rączkę do wygodnego przenoszenia. Po złapaniu jej do ręki można od razu odnieść wrażenie porządności. Cała siekiera ma 23,5 cm długości, trzonek ma 17cm, a krawędź tnąca 7cm. Siekiera waży nieco ponad pół kilograma. Głownia ma profil wklęsły, a w trzonku jest mocowana poprzez kształt zwężający się z jednej strony. Głownia wystaje jednak także z drugiej strony, dzięki czemu można używać jej także jako młotka. Trzonek jest wykonany z tworzywa sztucznego bardzo dobrej jakości. Sklep podaje, że jest to włókno szklane. Około 2/3 trzonka jest pokryta gumą z teksturą antypoślizgową. Jest on bardzo dobrze wyprofilowany. Można bardzo wygodnie trzymać zarówno wysoko, jak i na jego końcu, czy nawet z chwytem, gdzie mały palec spoczywa luźno. Trzonek jest pusty w środku, co pozwala łatwo zrobić otwór na linkę czy smycz. Odpowiednio kreatywne osoby mogą nawet spróbować zrobić w nim skrytkę. Nie ma luzów między trzonkiem, a głownią. Jedyna wizualna wada to widoczna linia szwów.

Siekiera turystyczna Kayoba. Do kupienia w sklepach Jula (oraz online). W chwili publikowania artykułu wyceniona na 49,99 zł.

Podczas pierwszego testu pech sprawił, że podczas jednego z pierwszych uderzeń spudłowałem i trafiłem w kamień. Pozostawiło to w ostrzu około czteromilimetrową szczerbę. Mimo to po powrocie do domu szybko i bezproblemowo ją naostrzyłem. Uznałem też, że oryginalna osłona jest zbyt duża i zamieniłem ją na własnoręcznie zrobioną z taśmy izolacyjnej i gumowego sznurka.

Siekierę można bardzo łatwo przenosić w plecaku czy kieszeni cargo w spodniach. Pod tym względem jest porównywalna do części pił składanych. Niestety ze względu na krótki trzonek przy przytraczaniu do plecaka zwykle uda się ją przypiąć tylko jednym paskiem, co znacząco ogranicza stabilność. Przy kolejnych testach sprawdziłem jej możliwości. Zaskakująco dobrze poradziła sobie ona z rozłupywaniem pniaków na mniejsze części. Gorzej sobie poradziła z odcinaniem gałęzi od drzewa czy przecinania ich na pół. Może to jednak wynikać z tego, że osobiście rękę trzymam wyjątkowo daleko od gałęzi w obawie przed spudłowaniem i trafieniem w palec.

Najlepszym zastosowaniem dla siekiery okazała się pomoc przy pracach z kopaniem. Miałem okazję wykopać okop w ziemi pełnej korzeni. Bardzo sprawnie radziła sobie ona z grubymi korzeniami, które uniemożliwiały kontynuację kopania. Pomimo tego, że ze względu na konstrukcję może to spowodować wysunięcie się głowicy z trzonka, bezproblemowo używałem jej drugiej strony jako młotek. Zarówno do gwoździ, jak i do wbijania patyków w ziemię. Nie zaobserwowałem żadnej różnicy.

W swojej kategorii siekiera prawie nie posiada konkurencji. Co prawda Fiskars wypuścił siekierę w porównywalnych rozmiarach (X5-XXS), jest ona jednak ponad dwa razy droższa. Uważam, że jest to produkt bardzo dobrej jakości, dobrze wyceniony i funkcjonalny. Osobiście zabieram i wykorzystuje ją częściej, niż piłę składaną i polecam wam zastanowić się nad tym samym.

✔️ Kompaktowa, łatwa do przenoszenia.
✔️ Dosyć dobrze trzyma ostrość.
✔️ Oryginalna osłona głowni dobrze zabezpiecza, daje dodatkowe możliwości przymocowania.
✔️ Dość dobrze radzi sobie z rozdzielaniem pieńków na mniejsze szczapki drewna.
✔️ Doskonale radzi sobie przy pracy w ograniczonej przestrzeni np. przy pozbywaniu się korzeni podczas kopania rowów.
✔️ Chwyt ergonomiczny i gumowany z teksturą.
✔️ Możliwość używania jak młotka.
❌ Ze względu na krótki chwyt praktycznie można przytroczyć tylko jednym paskiem, co zmniejsza stabilność.
❌ Nie najlepiej radzi sobie z odłupywaniem/ przecinaniem gałęzi.
❌ Ostrze dosyć mocno niszczy się przy trafieniu w kamień/gwóźdź.
❌ Oryginalna osłona głowni mocno zmniejsza poręczność.

Gość redakcji

Pod tym kontem publikowane są artykuły gościnne, napisane przez wielu różnych autorów. Staramy się notki biograficzne podawać przy każdym z tych tekstów.

Mogą Cię zainteresować także...

1 Response

  1. peb pisze:

    Ciekawy test. Odnośnie porównania do siekiery Fiskars X5. Wydaje mi się, że było odwrotnie. To recenzowana siekiera jest projektową kopią Fiskarsa (podobnie jak Cellfast U600). Kayoba jest jedną z marek własnych sieci Jula.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.