Skarby śmieciarza

Dziś miało miejsce dość śmieszne zdarzenie, dzięki któremu poczułem się o 20 lat młodszy. Jak 10-latek, który w trakcie zabaw znalazł coś bardzo fajnego, co mu się ogromnie przyda.

Jechałem z synem samochodem, a w zasadzie staliśmy w korku. Rozglądałem się przez okno, bo cholernie mi się nudziło. I w pewnym momencie, w zasadzie kątem oka, zobaczyłem coś. Akurat coś się w korku ruszyło, więc nie mogłem się temu bliżej przyjrzeć. Z tego, co widziałem, przypominało kształtem prosty wkład kominkowy. Ale kto miałby wyrzucać takie urządzenie? Kształtem przypominało jeszcze coś, co z pewnością byłoby bardzo ciekawym znaleziskiem. Zawróciłem więc (parę minut później, po przejechaniu kilkuset metrów) i podjechałem, by to coś obejrzeć.

Wyglądało tak:

A cóż to za urządzenie? Duży telewizor z płaskim ekranem w starej technologii, tak zwany telewizor projekcyjny. Trafiłem na niego oglądając filmy na YouTube, w których ktoś bawił się olbrzymią soczewką płaską Fresnela. Był w stanie wytworzyć ilość energii, która potrafiła nie tylko spalić drewno, ale także beton, czy stopić monety.

I dlatego właśnie zawróciłem — by rozebrać tego śmiecia i wyciągnąć z niego soczewkę.

Po przewróceniu na twarz, okazało się, że prawie cała elektronika jest już z telewizora wyciągnięta.

Trzeba było tylko kilka śrub odkręcić. Na szczęście w zestawie EDC mam multitool z funkcją śrubokrętu i zmiennymi bitami, więc bez kłopotu udało mi się to zrobić. I już kilka minut później miałem w bagażniku samochodu olbrzymią soczewkę płaską.

Nie zmierzyłem jej jeszcze, bo cały czas leży w samochodzie. 😉

A tu film, który mnie zainspirował do dzisiejszego grzebania w śmieciach.

Mniejsze soczewki Fresnela (ale wciąż fajne) możesz kupić u mnie (17×25 cm) albo w Karaluchu (wielkości karty kredytowej, do noszenia w portfelu).

Szykuje mi się fajna zabawa na wiosnę i lato na działce. Na pewno podzielę się z Wami jej efektami. 🙂

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

13 komentarzy

 1. Roco pisze:

  Szkoda, że resztę śmieci pozostawiłeś na miejscu….
  Można było, przy okazji posprzątać trochę świat.
  Pozdrawiam serdecznie

 2. Gotar pisze:

  Bierzemy przetapiamy jedno i dwugroszówki i do skupu 🙂

 3. Arkadiusz pisze:

  @Gotar
  NIestety nikt na skupie tego stopu nie będzie w stanie kupić. Wiadomo ze sam metal w przypadku jedno i dwugroszówek jest więcej wart niż nominalna wartość monety, ale to nie uda nam się sprzedać go na skupie. Niestety.

  • Gotar pisze:

   Dlaczego?

   • Arkadiusz pisze:

    Z tego co wiem to ten typ stopu / stopów jest zastrzeżony dla monet i obrót nim jest tak samo nielegalny jak niszczenie znaków pieniężnych. To informacje od właściciela skupu surowców wtórnych. Mosiądz manganowy – dla 1,2,5 groszówek. Nikt go nie kupi. Chyba, że mam nieprawdziwe info… Wtedy idę pierd… temu gościowi bo mogłem zarobić…

 4. Arkadiusz pisze:

  @ Admin
  Jak ktoś zna się na elektronice to z wyrzuconych elektrośmieci może zrobić naprawdę użytek niezły. Ja nie znam się nic. Podejrzewam, że w pewnych obliczach kryzysu zaczniemy recycling traktować bardzo poważnie, bo dzisiejsze śmieci to czasem skarbnica. Wiedzą o tym firmy odzyskujące różne surowce z elektrośmieci. Oraz zbieracze złomu. Znajomy naprawia telewizory (starszego typu jakieś tam) i wiele części zamiennych ma właśnie z porzuconego gdzieś tam sprzętu.

  • edeq pisze:

   Uważaj na oczy, przy takim skupieniu energii wystarczy ułamek sekundy do uszkodzenia wzroku.

 5. Kluge pisze:

  Ciekawa soczewka do parowego generatora pradu. na YT jest pare filmikow. Stronka tez ciekawa bede czytal, a trafilem tu za sprawa kurtki M65.
  pozdrawiam

 6. nicko pisze:

  taka soczewka A4 z alledrogo sie nadaje?

 7. Manaloa pisze:

  Ja mam jeszcze pytanie Krzysztofie (jeżeli kiedykolwiek jeszcze tu zajrzysz). Czy soczewka którą wyciagnąłeś jest skupiająca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.