Standard łączności dla polskich prepperów

Kiedyś miałem taki pomysł, żebyśmy zrobili sobie, jako środowisko, standard łączności awaryjnej. Coś takiego, jak 16 kanał CB radia dla środowiska offroadowców (4×4=16).

Chodziło mi o miejsce, w którym prepperzy z całego kraju będą mogli próbować kontaktować się ze sobą, aby nawiązać ze sobą łączność. Choćby w celu wymiany informacji w sytuacji awaryjnej. Dla przykładu, abym mógł spróbować się od innych prepperów dowiedzieć, jaki jest zasięg zjawiska, które mnie dotknęło — czyli na przykład, czy ten brak prądu, jaki widzę u siebie, to kwestia mojego osiedla, dzielnicy, miasta, województwa czy całego kraju.

Bo oprócz kontaktu z bliskimi w sytuacjach kryzysowych ta łączność awaryjna ma nam też pomóc w zdobywaniu informacji od innych, oraz w udzielaniu sobie nawzajem pomocy.

Ponieważ nie znalazłem nic takiego, postanowiłem sam zainicjować jego stworzenie.

Wraz z:

usiedliśmy i zabraliśmy się za tworzenie takiego standardu.

Przyświecały nam następujące założenia:

 • chcemy, by standard funkcjonował w obrębie urządzeń i technologii możliwie najtańszych,
 • skreślamy wszystko, co wymaga pozwolenia, egzaminu czy licencji.

I w tej chwili przedstawiamy Wam ten dokument, gorąco zachęcając do jego pobrania. W szczególności zachęcam do ściągnięcia go np. na telefon komórkowy, aby mieć dostęp do pliku także wtedy, gdy nie będzie prądu i komputer stacjonarny się nie będzie mógł uruchomić. 😉

Nie będę tu tego dokumentu omawiać, bo po to on powstał, żeby wszystko było napisane tam. W skrócie tylko powiem, że proponujemy wykorzystanie:

 • aplikacji Zello,
 • PMR,
 • CB
 • oraz ręcznych radiotelefonów, do których dokupimy komercyjnie za nieduże pieniądze licencję na wykorzystanie jednej częstotliwości (ten fragment usunęliśmy, bo ta licencja została wycofana ze sprzedaży, prawdopodobnie w związku z wątpliwościami na temat jej legalności).

Comiesięczne testy awaryjnej łączności

W dokumencie opisaliśmy szczegółowo sposób łączenia się za pomocą CB i PMR, to jest dwie godziny (poranną i wieczorną) oraz częstotliwość i sposób wywołania + odzew.

Od wiosny 2021 roku co miesiąc, 13 każdego miesiąca, robimy ogólnopolskie testy tej awaryjnej łączności. Testy odbywają się w drugiej połowie dnia, tj. w wieczornych godzinach łączności.

Gorąco zachęcamy do udziału w teście, bo to świetna okazja na zweryfikowanie poprawnego działania swojego sprzętu!

Czym jest ten standard łączności?

Dokument opisuje dokładnie, na których częstotliwościach (kanałach) się łączymy oraz w jaki sposób. Dlatego raz jeszcze zachęcam do jego ściągnięcia. 😀

Odcięliśmy się w całości od amatorskiego krótkofalarstwa i chciałbym też w kilku słowach wyjaśnić, dlaczego. Przecież to świetne rozwiązanie, zapewniające łączność na naprawdę bardzo dalekie odległości, nieprawdaż?

No tej zalety odmówić amatorskiemu krótkofalarstwu nie sposób. Radiostacje z dużą mocą pozwalają nawiązywać łączność między kontynentami, gdy sprzyjające są ku temu warunki. Odrzuciliśmy jednak to rozwiązanie, bowiem wymaga ono licencji krótkofalarskiej oraz zdania egzaminu. To nie jest duży problem, gdy się na to patrzy w skali samego preppera, owszem. Ale inwestowanie czasu i pieniędzy w ten sprzęt tylko po to, by móc potem się bawić w łączność z innymi, ale bez możliwości nawiązania kontaktu z bliskimi, spoza naszego środowiska, w moich oczach ten kanał łączności dyskwalifikuje.

Już o cenie sprzętu nawet nie wspominam.

Dlatego postawiliśmy na technologie pozwalające kupić sprzęt tanio i użytkować bez egzaminu i licencji. To ma na celu ułatwienie przekonania bliskich do kupienia tego, przykładowo, CB radia. Gdy prepper przekona do tego swoją rodzinę, będzie mógł z nią się łączyć w sytuacji awaryjnej, a z drugiej strony będzie mógł się łączyć z innymi prepperami.

Czym ten standard nie jest?

Ten dokument nie ma charakteru poradnika „jakie radio wybrać”. Jeśli więc macie jakieś konkretne sugestie na ten temat, piszcie proszę koniecznie w komentarzach. A jeśli ktoś ma większą wiedzę i doświadczenie, chętnie opublikujemy materiał jego autorstwa tu na blogu.

A na ten moment polecam Wam świetne trzy filmy o łączności radiowej w prepperingu na kanale Adriana Matusika na YouTube.

Do usłyszenia na łączach! 😉

Krzysztof Lis

Magister inżynier mechanik. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami i nowoczesnym survivalem.

Mogą Cię zainteresować także...

60 komentarzy

 1. Tomek pisze:

  Nie dewaluowałbym łączności krótkofalarskiej. A to z jednego powodu. Od 2012 roku egzaminy dla krótkofalowców zostały tak bardzo uproszczone, że na opanowanie materiału wystarczy zaledwie kilka, może kilkanaście wieczorów. Wystarczy zdać egzamin z przepisów i procedur aby móc nawiązywać łączności radiowe na najważniejszych pasmach amatorskich. Ten najprostszy – tj. na świadectwo klasy C, nie wymaga znajomości zagadnień z zakresu radiotechniki, a pozwala na pracę na najważniejszych pasmach amatorskich. Jeżeli zdający zdecyduje się na uzyskanie świadectwa klasy A, to po pomyślnym zdaniu egzaminu oraz uzyskaniu pozwolenia radiowego wraz ze swoim znakiem wywoławczym, uzyska prawo do pracy na wszystkich, a nie tylko wybranych pasmach amatorskich.

  Więcej na ten temat jest tutaj: https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-amatorskie,3.html oraz tutaj: http://test.sp6dlv.pl/#nauka

  Co do trudności materiału, to mogę powiedzieć, że znane są przypadki, kiedy zdają go osoby, po zaledwo kilku dniach nauki! A nawet i tacy, którzy go zdali nigdy nie widząc radiostacji amatorskiej na oczy.

  Teraz proszę sobie odpowiedzieć na pytanie – ile trzeba czasu, nauki, nerwów i pieniędzy aby zdać egzamin na prawo jazdy?

  No i wreszcie – poziom trudności pytań egzaminacyjnych jest na poziomie klasówki w klasach 7-8 (dawniej gimnazjum).

  Druga sprawa – krótkofalowcy zorganizowali amatorską sieć łączności kryzysowej. Tu link: https://emcom.pzk.org.pl/ Tutaj natomiast, masz nieco informacji na temat dotychczasowych działań w ramach amatorskiej łączności ratunkowej: https://pzk.org.pl/news_cats.php?cat_id=60

  No i wreszcie trzecia rzecz, którą chciałbym podkreślić: w wielu dziedzinach wiedzę – ale także rozwiązania można podzielić na ogólną (powszechną) oraz specjalistyczną.

  Identycznie jest w tematyce łączności radiowej. PMR oraz CB radio dopuszczone są do użytku powszechnego. Krótkofalarstwo to jest już specjalizacja.

  Tylko obecnie bardzo łatwo można zostać specjalistą w dziedzinie łączności radioamatorskiej. Zdecydowanie łatwiej niż zdać egzamin na prawo jazdy, egzaminy wstępne czy maturalne. Obecnie to tylko formalność. Niektórym wystarczy zaledwie kilka dni nauki. Mniej zdolnym – wystarczy powiedzmy dwa tygodnie na opanowanie całego materiału.

  No i wreszcie nawiązanie łączności poprzez CB radio w codziennych warunkach propagacyjnych pomiędzy przykładowo Lublinem a Warszawą czy między Warszawą a Poznaniem jest niemożliwe. Za pomocą fal krótkich w paśmie 80 metrów takie łączności są codziennością.

  Proponowałbym przeredagowanie dokumentu „Awaryjny standard łączności dla polskich prepperów”. Podzielenie go na dwa działy. Pierwszy powinien dotyczyć łączności powszechnej tzn. takiej która jest dostępna dla każdego bez jakichkolwiek pozwoleń.

  Drugi dział – powinien dotyczyć dającej o wiele większe możliwości łączności krótkofalarskiej.

  Ostatnia rzecz – to porównanie wszystkich omawianych standardów. Ze wszelkimi jej wadami i zaletami. Tak, aby czytelnik obiektywnie mógł poznać wszelkie standardy i we własnym zakresie wybrał dla niego najlepszy. No bo każde z proponowanych rozwiązań z krótkofalarstwem włącznie ma swoje niezaprzeczalne zalety jak i wady. Żaden z nich nie jest lepszy czy gorszy. Daje tylko różne możliwości. Warto je omówić.

  • Krzysztof Lis pisze:

   Dzięki za ten obszerny komentarz. Odniosę się do niego po kawałku.

   My nie skreślamy amatorskiego krótkofalarstwa ze względu na trudność egzaminu, tylko ze względu na to, że przeciętnego Polaka do jego zrobienia oraz do kupienia odpowiedniego sprzętu będzie bardzo trudno przekonać. Bliskich czasem jest trudno przekonać, by sobie zrobili choć minimalny zapas żywności na trudne czasy, a co dopiero do kilku dni nauki, jakiegoś egzaminu, jakiegoś radia, anteny, zasilacza i tak dalej, tylko po to, byśmy mogli się z nimi porozumieć, jak to wszystko pier–lnie.

   Bo naszym założeniem było ustanowienie standardu w tych technologiach i standardach, do których bliskich da się względnie łatwo przekonać. Jak choćby tego CB radia, które na ten moment jeszcze jest dość popularne wśród kierowców i z tego względu jest argument, by mieć je w samochodzie.

   W każdym razie komentarze, które dostajemy tu, na Facebooku czy na YouTube pokazują, że standard wymaga poprawek (dość powiedzieć, że w chwili pisania tekstu była wersja 1.00, a teraz jest już 1.02). Choćby ze względu na kontrowersje dotyczące legalności sprzedawania tych pozwoleń radiowych (o czym pisał UKE w piśmie w maju). Niewykluczone więc, że będziemy wprowadzać w nim zmiany.

  • rer5ry5 pisze:

   i od razu jestes w bazach danych służb i …. wroga. Nie wiem czy wiesz, ale po wejściu sowietów pierwszymi, którzy jechali zwiedzac tajge byli lesniczy bo mieli łaczność i znali teren, całe bazy danych kto miał broń palna od razu były zamieniane na bilety kolejowe w jedną stronę. Zatem sam fakt bycia w bazie nie jest dobrym pomysłem

   ale durny admin i tak skasuje jak wiekszość komentarzy

   • Borato pisze:

    Po co te inwektywy – nie podoba sie to nie czytaj i nie pisz!!

   • Piotr pisze:

    Leśnicy byli celem, bo mieli broń, przeszkolenie kontrwywiadowcze, dobrą znajomość terenu oraz… byli dobrze zorganizowani logistycznie. Co do łączności – mieli telefony kablowe (jak reszta resortów).
    Poza tym porównywanie 1939 roku do 2020 – no cóż, obecnie na terenie wojny Rosja-Ukraina działają normalnie telefony komórkowe. Poza tym nie wiem czemu tak wielu „preppersów” jest zafiksowanych na wojnie (w tym często atomowej :D) tak jakby żaden inny scenariusz nie miał znaczenia.
    W przypadku nowoczesnego konfliktu zbrojnego taki AWACS robi mapę gęstości zaludnienia terenu w czasie rzeczywistym na podstawie szumu elektromagnetycznego telefonów komórkowych jakie ludzie noszą w kieszeniach. Myślisz, że bycie „poza rejestrem” cokolwiek zmienia i się ukryjesz przed elektrowywiadem ze swoją PMR-ką czy CB-radiem podczas nowoczesnej wojny?
    Świat się zmienił, czasy „JW23 znowu nadaje” już dawno minęły. Obecnie awaryjna łączność radiowa jest na wypadek awarii prądu czy sieci komórkowych a nie na wypadek komunikacji w czasie wojny (łączność radiowa skuteczna w kontekście wojny jest poza zasięgiem przeciętnej osoby „chcącej wydać 500zł na gotowca”, nawet śmiem stwierdzić, że jest poza zasięgiem 99% krótkofalowców, nawet tych wydających dziesiątki tysięcy na sprzęt).

    • janosik pisze:

     gotenna , pylife, pinedio a nawet zwykła pmr z wysyłaniem wiadomości cyfrowych i wszystkie twoje wynurzenia sa obalone.
     zachecam do zapoznania sie co można zrobić. pocketradio czy aprs jest dzis w reczniaku

     • Chodziło Ci o „packet radio”, a nie „pocketradio”, prawda? Tak się upewniam, bo chciałbym doczytać.

      W ogóle to się zastanawiam, o co Ci chodzi. Złościsz się, że kiedyś podobno wykasowaliśmy Ci kilkanaście komentarzy, co jest oczywiście bzdurą. Nie przyjmujesz do wiadomości, że komentarze blokował nadgorliwy system antyspamowy, zwłaszcza, gdy były tam odnośniki.

      No ale rozumiem, uważasz, że pokasowaliśmy je ręcznie i teraz się wyzłośliwiasz oraz w co którymś komentarzu nas obrażasz.

      Po co?

      Widzę, że masz wiedzę i chcesz się nią podzielić z ludźmi. To zrób to. Choćby w formie komentarza. Albo lepiej mailem, to będzie pewność, że nie zginie (że go znowu antyspam nie wciągnie). Takie pisanie „wiem, ale nie powiem” nikomu nie pomaga ani nie sprawia wrażenia, że warto Cię słuchać.

     • Szymon pisze:

      Po co przejmować się licencjami i egzaminami na system łączności gdy myślimy o dużym katakliźmie? Raczej większym niż obecna wojna bo jednak na Ukrainie działają komórki.
      W grę wchodzi też awaria elektryczności. Wystarczy kilka dni by ludzie walczyli o życie. Raczej nikt nie wystawi mandatu.

     • Udzielę Ci nieco ogólniejszej odpowiedzi, odnoszącej się nie tylko do łączności radiowej, lecz do każdego mniej legalnego sprzętu czy umiejętności.

      Jeżeli chcesz na poważnie wykorzystywać COKOLWIEK w sytuacjach awaryjnych, musisz umieć to używać teraz. Musisz już teraz zorganizować odpowiedni sprzęt, awaryjne źródło zasilania, upewnić się, czy działa poprawnie, zgodnie z oczekiwaniami.

      Wyobraź sobie, że kupujesz radio + antenę, używasz tylko do odbioru, ale do nadawania nie (bo nie masz papierów) i dopiero w sytuacji awaryjnej dowiadujesz się, że jednak nadaje nie tak dobrze, jak byś chciał i ludzie Cię nie słyszą.

      Czyli musisz te rzeczy UŻYWAĆ TERAZ. A jeśli używanie teraz oznacza ryzyko sankcji, to my zawsze odradzamy takie pomysły.

  • asdsad pisze:

   Do zdania prawa jazdy nie trzeba praktycznie wcale czasu.

 2. Lupus pisze:

  Inicjatywa zacna, ale zrealizowana w sposób daleki od ideału i niestety z przejawami ignorancji, trochę to wygląda na wpis popularnonaukowy z jakiegoś wielotematycznego portalu. Tomek już zwrócił uwagę na EmCom (SPEC), czyli polską łączność awaryjną zorganizowaną przez PZK. Warto mieć na uwadze tę inicjatywę, nawet nie mając licencji krótkofalarskiej (ja nie mam takiej licencji). Po pierwsze dlatego, że w sytuacji zagrożenia i wyższej konieczności ważniejsze będzie skuteczne wezwanie pomocy, niż stosowanie się do prawa a można to zrealizować dysponując tanim chińskim duobanderem (pasma 70cm i 2m). Po drugie dobre odbiorniki radiowe (tzw „radia globalne”) pozwalają na odsłuch części pasm krótkofalarskich a więc zdobycie informacji od komunikujących się pomiędzy sobą uczestników sieci EmCom.
  Co do PMR to pasm jest 16, ale wiele nowych i używanych krótkofalówek obsługuje tylko 8, co jest dostosowaniem do przepisów funkcjonujących na niektórych rynkach zbytu. Ustalenie kanału 13 wyklucza przydatność wielu radiotelefonów PMR już posiadanych przez ludzi, jak i będących w sprzedaży. W Polsce kanał 3 PMR z tonem CTCSS 14 (GTKI 3.14) jest uznawany za turystyczny i awaryjny, co warto uwzględnić w informacjach.
  Być może aplikacja Zello jest fajna, nie używałem i nie zamierzam, więc wierzę na słowo. Traktowanie takiego rozwiązania w kontekście łączności awaryjnej mija się z celem. Bezpieczeństwo komunikacji gwarantują tylko komunikatory o kodzie otwartym, które są szyfrowane i nie należą do żadnej firmy. Pewność komunikacji dają tylko sieci zdecentralizowane, które są oparte na na wielu serwerach co daje większą odporność infrastruktury na wyłączenie. Przykładem może być protokół Matrix (matrix.org), który posiada wiele prywatnych serwerów i niezależnych programów. Swoją droga na Matrix istnieje chyba „kanał awaryjny” właśnie pod nazwą EmCom (choć nie ma z krótkofalowcami nic wspólnego i raczej nie jest popularny).
  Tu już wszystko z mojej, mam nadzieję iż konstruktywnej, krytyki.

  • Krzysztof Lis pisze:

   Założenie było takie, żeby tworzyć nasz standard komunikacji, który będzie służył tylko nam.

   Dlatego kompletnie pominęliśmy EmCom — fajnie, że ta inicjatywa istnieje, ale promowanie jej jako sposobu prowadzenia łączności między prepperami uważam za błąd. Niech tam łącza pozostaną wolne do innych potrzeb.

   Natomiast niewykluczone, że w kolejnej aktualizacji poradnika EmCom uwzględnimy i opiszemy, właśnie w charakterze alternatywnego źródła informacji.

   Z tego samego powodu, co powyższy, nie chcieliśmy promować 3.14. Ale też myślę, że nie zaszkodzi go opisać.

   Co do kanału 13 na PMR to mam mieszane uczucia. Z jednej strony rzeczywiście wytnie część urządzeń, ale z drugiej strony to samo w sobie też nie jest złe.

   Tak, czy siak, dzięki za krytyczne uwagi. Będziemy brać je pod uwagę przy kolejnych aktualizacjach dokumentu.

   • Lupus pisze:

    Rozumiem założenie i całkowicie popieram, sam miałem pomysł ze spisaniem różnych drobiazgów związanych z łącznością (mogę Ci podesłać w pdf). EmCom wraz z 3.14 i kanałem 9 CB warto opisać, gdyż są to kanały ratunkowe, czyli przydatne każdemu i mogące uratować życie.

    Kanał 13 PMR wytnie większość radiotelefonów będących w użyciu. Faktycznie to może być zaleta, nie pomyślałem o tym w ten sposób. W przypadku pozostawienia kanału 13 warto w poradniku uczulić aby kupujący dokładnie przeczytał specyfikację albo instrukcje kupowanego urządzenia, gdyż większość PMR będących w sprzedaży wciąż ogranicza się do 8 kanałów.

    Warto wyjaśnić w poradniku zasady działania kodów CTCSS dla PMR i modulacji SSB w radiach CB. Zupełne podstawy aby laik się nie pogubił i nie zdziwił, że ma problemy z łącznością. Myślę też, że radiotelefony dwupasmowe (duobandery) zasługują na szerszy opis, niż sama informacja o komercyjnej licencji na używanie częstotliwości. Po pierwsze aby pokazać potencjał tych urządzeń (EmCom też ma na tych pasmach swoje kanały) a po drugie aby uchronić ignorantów przed nielegalnym nadawaniem i związanymi z tym kłopotami.

    Może warto dodać kilka zdań o zwykłych odbiornikach radiowych (o szerokim paśmie w tym falach krótkich i długich) oraz skanerach w celu pozyskiwania informacji poprzez nasłuch.

    Lubię konstruktywnie krytykować, zwłaszcza, gdy mam zły dzień. Z partyjnym pozdrowieniem! 😉

    • Krk pisze:

     To tylko dopowiem, że #13 pmr obecnie jest używany w Krakowie jako kanał pogaduchowy o wszystkim i niczym czyli o tzw. d* Maryni. Z tego powodu w tamtym środowisku się nie przyjmie, co więcej – może wkurzać zainteresowanych survivalowców.

  • Paweł Nyczaj pisze:

   Może warto podejść do tego w ten sposób, że Zello to dobry początek, bo każdy ma smartfona. Natomiast przydałaby się – tak to nazwijmy – część poradnika dla chętnych na bardziej zaawansowane podejście opisująca, jak w praktyce przygotować się do zdania egzaminu dla krótkofalowców czy jak wybrać dobry odbiornik globalny do nasłuchu, nie mówiąc o parametrach, jakie powinna mieć dobra przenośna radiostacja. Chodzi o wprowadzenie w temat osób zupełnie zielonych w temacie łączności innej niż przez telefon komórkowy (ja oczywiście słyszałem o krótkofalarstwie, ale nigdy nie miałem z tym do czynienia i to może o sobie powiedzieć większość obywateli), ale świadomych, że w sytuacji kryzysowej warto postawić na technologię, która jest znana od bardzo dawna (niemal od momentu wynalezienia radia), oferuje duży zasięg (to zależy od pogody) i jest niezależna od korporacji (operatorów telekomunikacyjnych) i rządów, które mogą ograniczyć powszechne formy łączności takie jak łączność komórkowa. No i łączność uzależniona od działania korporacji i infrastruktury może paść ofiarą cyberataku. Mogą to być linki do dobrych opracowań dla początkujących chcących zapoznać się z krótkofalarstwem. Faktem jest, że tródno uświadomić członków rodziny, że warto zdawać egzamin i wchodzić w ten temat na okoliczność ewentualnego „W”. Jednak istotne jest zapoznanie ludzi z tematem w kontekście jeszcze pewniejszej łączności w sytuacji kryzysowej

   • pt@ pisze:

    Problemem Zello nie jest samo używanie nieznanego protokołu i infrastruktury operatorów komórkowych, choć oczywiście jest to słabe, ale to, że jest scentralizowana, czyli jej działanie zależy od jakiegoś serwera. Taki serwer nawet jeśli faktycznie jest grupą serwerów może trwale przestać działać przez losowe lub celowej usterki. Do niezawdnej komunikacji wybiera się rozwiązania P2P, które nie zależą od żadnego konkretnego serwera. Albo rozwiązanie, które co prawda zależą od serwerów, ale niesterowalnych cventralnie, czyli np Jabber/XMPP. Oczywiście bardzo sprzyjąjące byłoby tutaj wykorzystanie otwartych protokołów bo różne dziwne komunikatory mieniące się bezpiecznymi i właśnie działającymi w oparciu o P2P mogą nadal zależeć od jakiegoś „pstryczka”, generalnie nie wiadomo co naprawdę robią. Tyle, że dość ciężko znaleźć taki standard, który zapewnia swobodną komunikację w sensie np połączeń głosowych. A tak w ogóle to ja nie rozumiem za kogo mają się pepersi, że chcą komunikować się tylko między sobą. Przecież to śmieszne jest. Należy korzystać z powszchnych metod komunikacji ale tych niepodatnych na centralne sterowanie.

    • Krzysztof Lis pisze:

     Przecież nie chodzi o to, że my chcemy się porozumiewać tylko między sobą. Wręcz przeciwnie. Koncepcja tego standardu była taka, by znaleźć dla naszego środowiska przestrzeń do łączności właśnie w obrębie technologii, z których można korzystać do porozumiewania się z bliskimi.

     Dlatego postawiliśmy np. na CB radio, do którego względnie łatwo będzie przekonać członków rodziny. A potem, gdy się CB radio wśród prepperów i ich rodzin upowszechni, w sposób opisany w standardzie prepperzy będą mogli próbować ze sobą się komunikować.

     Zgadzam się co do uwag dotyczących scentralizowanej infrastruktury. Gdyby kiedyś wpadł Ci w oko jakiś komunikator open source, który jest naprawdę bezpieczny i niezależny od pstryczka, daj proszę znać, bo na pewno chcielibyśmy go dołożyć do standardu.

     • sawik pisze:

      Jako osoba nieco bardziej techniczna też sprzeciwiałbym się używaniu komercyjnej (nawet jeśli darmowej) aplikacji.

      Warto polecać rozwiązania otwartoźródłowe i zapewniające bezpieczeństwo danych. Na przykład własnie protokół matrix. https://matrix.org/

      Można też pomyśleć o założeniu node’a diaspory https://diasporafoundation.org/ w celu zbierania grupy. Diaspora ma to do siebie, że jest zdecentralizowana z definicji. Powiedzmy, że to taka mordoksiążka ale z prywatnością, jak własne form internetowe.

     • Ziemniak pisze:

      Jak to w open source standardów jest kilka 😉
      meshtastic ; https://earthstar-project.org/docs/what-is-it ; https://github.com/yggdrasil-network ; któryś z https://ssbc.github.io/scuttlebutt-protocol-guide/ np. manyverse i wiele innych.

      Sam używam od niedawna https://radicle.xyz/ i sprawdza mi się (szczególnie jako blog postawiony na gicie). Innym równie wygodnym dla użytkownika, ale koszmarnym przy łączeniu to https://reticulum.network/index_pl.html Oba systemy polecam bo działają.

      A dla zwykłych ludzi zapewne mastodon w jakiejś polskiej lokalizacji.

      @sawik Co do matrix-a to poszukaj. Już dwa razy włamali się do tej sieci. To już lepiej używać tox.

     • Krzysztof Lis pisze:

      Z miłą chęcią dodam jakieś opensource’owe rozwiązanie, tylko musi być niemal tak samo wygodne w obsłudze, jak wykorzystywana do tej pory aplikacja Zello. Żeby przeciętny człowiek był w stanie sobie coś na smartfonie zainstalować i korzystać. 🙂

     • Ziemniak pisze:

      @Krzysztof
      Może być? https://github.com/markqvist/Sideband ja używam NomadNet pod GNU Linux bo wygodniejszy.

      Ale zapomnij, że będzie to łatwe i proste. To jest open source. Podłączysz do tego radio 868MHz (i 433), puścisz internetem, a jak kumpel z krótkofalówką się zgodzi to będziesz miał zasięg całego świata. Ale konfiguracja to czytanie, czytanie, bluzganie na czym świat stoi i znów czytanie 😉 No chyba, że chcesz tylko internet, to konfiguracja minuta. Ale nie po to bawisz się w offline by używać internetu.

      [ Mastodon też ma wersję na komórkę. Nawet bardzo stara komórkę obsłuży. Ale podłączenie do internetu właściwie nie działa. MQTT ale to proteza. ]

      [ Manyverse też chyba jest na androida, ale zanim nie dogadasz się z kimś w pubie to nic nie wyślesz. Bo każdy chroni swój kanał i nie będzie chciał przekazywać wiadomości. ]

      [ https://tox.chat/download.html też jest na androida ]

      [ radicle zaś to coś co działa tylko z internetem, ale pozwala na współpracę albo współtworzenie. Jeśli chcesz coś robić przez internet a nie chcesz być zależny od małomiękkiego czy jednego serwera to jest rewelacja ]

   • jonathan pisze:

    „Może warto podejść do tego w ten sposób, że Zello to dobry początek, bo każdy ma smartfona”
    wypraszam sobie, to jest tak samo błędne jak twierdzenie, że każdy pije kawę, zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób, poza ich horyzontem jest zrozumienie, że nie każdy ma smartfona, nie są po prostu w stanie zrozumieć, że można go nie mieć, lub nie mieć w nim internetu (i to nawet na własne życzenie) tak jak Amerykanie nie pojmują, że nie wszyscy maja Halloween, Święto Dziękczynienia, demokrację i że nie każdy je hamburgery; otóż zapewniam, można nie mieć smartfona!! Pozdrawiam

  • 33 pisze:

   mysle ze sam jestes ignorantem
   popatrz co mozna zrobic w ciagu roku https://hackaday.io/project/170878-armachat-doomsday-wireless-qwerty-communicator i o cos lepszego nam chodzi
   umiesz to pomóż ale nie mądrz się

 3. Tomek pisze:

  Krzysztof!

  Myślę, że każdy z nas może napisać jakąś część.

  Na początek stwórzmy plan coś w formie spisu (planowanej) treści. Powinien on mieć rozdziały i tematy do poruszenia. Proponuję aby zgaszali się chętni do napisania danego tematu oraz go napisali. No i przed wypuszczeniem w świat proponuje aby osoby znające temat dokonały sprawdzenia treści pod względem merytorycznym. No bo nawet teraz wyłapałem pewien błąd. Mówiłeś o modulacjach AM/FM/SSB. Cieszę się, że powiedziałeś o modulacjach a nie jak niektórzy o „falach”. Niemniej zabrakło moim zdaniem jednego istotnego szczegółu. Otóż wszyscy rozmówcy aby modli się porozumieć muszą używać tej samej modulacji. No bo załóżmy, że jeden nadaje i odbiera w Am, natomiast drugi w SSB. Ten pierwszy słuchając drugiego słyszy niezrozumiały zbiór dźwięków (takie jakby bulgotsanie), natomiast w druga stronę słuchający słyszy pisk.

  Kilka lat temu widziałem jakiś skrypt PHP/MySQL wspierający wspólne pisanie dokumentów. Jeden autor pisze, następny go uzupełnia a następny poprawia.

  Zagadnienie jest ogromne. To nie tylko łączność PMR/CB/Krótkofalarstwo/Pozwolenia z innych źródeł.
  To także dostęp do informacji. W każdym domu zapewne jest radio odbierające fale długie i ultrakrótkie. To minimum. Pewnym uzupełnieniem jest odbiornik czterozakresowy pracujący w zakresie fal długich, średnich i krótkich. Najlepiej wybrać radioodbiornik globalny odbierający w modulacjach AM i SSB w zakresie fal długich, średnich i krótkich oraz FM w zakresie fal ultrakrótkich.

  A to dlatego, że za pomocą modulacji SSB krótkofalowcy mogą przekazywać istotne wiadomości.

  Na spokojnie warto przemyśleć tą propozycje i wersję 2.0 wydać już uzupełnioną, z uwzględnieniem poprawek i po korektach merytorycznych jak i hm… nazwijmy to stylistyczno-ortograficznych.

 4. loosacpl pisze:

  Zaproponuję ponownie to co pod filmem w komentarzu na YouTube: Zaplanujmy jakiś termin na testy łączności. Jeśli ktoś ma w Warszawie i okolicach radio CB z anteną stacjonarną można wymyślić jakiś termin i zobaczyć jaką to ma skuteczność.
  Np dnia 19 czerwca o 21:00 wchodzimy na CB i próbujemy komunikacji np w SSB (data przypadkowa/przykładowa)

 5. Gotowy93 pisze:

  Podoba mi się odzew na wywołanie haha trochę jednak za długi jak na warunki eterowe. Proszę podać termin próby. Krzysiek podrzucił w ostatnim Q&A, żeby próbować 12 lipca, ale widzę, że nie ma nigdzie KONKRETNIE napisane co jest wymagane przy takiej rzeszy ludzi i obszarze całego kraju.

  • Jakie konkretne informacje jeszcze potrzebujesz? W dokumencie, o którym tu piszemy, jest mowa o tym, jak dokładnie nawiązywać tę łączność.

   • Gotowy93 pisze:

    Nadal nie znalazłem daty o którą pytam, a wiec jest to informacja, którą konkretnie potrzebuję. Była mowa o konkretnym dniu więc chciałem potwierdzić bądź zapomnieć.

 6. Krzysztof Lis pisze:

  No bo jeszcze nie ustaliliśmy konkretnej daty tego testu. Ja zaproponowałem wstępnie 12.07. Myślę, że w ciągu najbliższych dni to potwierdzimy i ogłosimy to bardziej oficjalnie.

  • loosacpl pisze:

   Czy scenariusz takich testow bedzie tez opisany?

   • Krzysztof Lis pisze:

    Nie do końca wiem co masz na myśli pisząc o scenariuszu.

    Sposób nawiązywania łączności jest opisany w dokumencie i tego powtarzać ani doprecyzowywać nie będziemy.

    • loosacpl pisze:

     No wlasnie mamy kilka metod. Wypadalo by ustalic o ktorej co robimy w jakim obszarze np.
     Jak sie opracowuje procedury awaryjne, np backupu albo wysokiej dostepnosci -pisze sie scenariusze testowe, symulujace awarie i odtwarzanie.
     To ze robimy backup w firmie nie znaczy ze uratuje on sytuacje. Moze sie okazac ze bedzie bezuzyteczny albo przyjeto bledne zalozenia. Albo zwyczajnie cos sie z czyms nie dogada.

     Tutaj rowniz nie wystarczy rzucic haselka: „o 13 zaczynamy”. Ale co i jak? 🙂 Znaczy Janek wejdzie na apke, Franek odpali CB a Józek będzie się denerwował że w Pcimiu dolnym nie słyszy nikogo na PMR. O takie cos mi chodzi. Czy jest taki plan? Jakas deklaracja, w którym obszarze czego sie spodziewac, w czym sie odezwac o ktoej godzinie?

     Nie wiem, np:
     15:30 okolice stolicy próbują CB na 13.
     15:45 odpalamy ta apke na telefony
     16:00 PMR

     Czy jakos tak.

     • Krzysztof Lis pisze:

      Zgadzam się z tym, co napisałeś — i dlatego właśnie optowałbym za tym, żeby nie przygotowywać żadnego scenariusza ponad to, co jest w dokumencie już teraz zapisane.

      To przynajmniej pozwoli zweryfikować, czy te informacje są wystarczające, czy nie. 🙂

 7. dkskdke pisze:

  jak zawsze gówno wiesz i kasujesz komentarze, ale może innym się przyda.
  polecam disaster.radio i chińske szajbki za 60-70zł. razem z powerbankiem to świetny sposób na łączność mesh w mieście, na duże odległości to właściwie tylko przy możliwości zainstalowania gdzies wysoko.

  Oczywiście istnieje też gotenna, która działa (w polsce jest trochę użytkowników) ale nie jest popularna (o pylife nie piszę bo na razie nie działa, tak jak o unsigned.io które działa ale trzeba się znać, polska FALA z radomia czy inne wynalazki, które nigdy nie będa popularne bo sa niekompatybilne z niczym) Taka łączność jest bardzo wolna, ale do krótkich wiadomości lepsza niż audio, a na pewno skuteczniejsza w dostarczeniu wiadomości i bez przekłamań.

  Zatem powinna być tez standardem.

 8. kryuky7ulkyi7l pisze:

  Zdaje się, że nie przewidzieliście jednej ważnej rzeczy. Ilości użytkowników.
  Wyobraźmy sobie, że radośnie inicjatywa wypali i na danym obszarze jest maleńki promil ludzi, którzy :
  1. chca pogadać
  2. mają sprzęt
  3. mają czas

  Oznacza to, że np. w warszawce sa to jakieś 2-3 tysiące osób. Prosze podzielic dobę i zastanowić się ile moga 'powiedzieć’ przez radio. Niestety jedyną sensowną alternatywą jes transmisja cyfrowa. Niestetynie jest możliwa w Polsce np. na cb-radio.
  Oraz łączność mesh/kratowa. Bez tego nie przekażemy pliku svg z mapą, nie przekażemy wiadomości na duże odległości. Nie przekażemy przez kilka nadajników i nie podpiszemy wiadomości czyli nie będziemy wiedzieli kto to nadaje.

  Zatem bez łączności cyfrowej niewiele coś to zmieni.

  P.S. Zello wymaga emaila co jest raczej dziwne. Proponuję użyć matrix-a który nie wymaga, a do tego ma tez audio. (oczywiście można użyć tox czy wire ktore nie wymagaja nr. telefonu) do tego nie oferuje tekstu co skresla go z zastosowań.

 9. eeewewew pisze:

  proste bez zezwolenia https://youtu.be/WngHzQywScM

 10. Arek pisze:

  To wymaga zezwolenia, typowa radiostacja dla Policji i innych służb, wiadomo że Polska to kraj gdzie służby 'anty pirackie’ słabo lub najczęściej wcale działają i tak średnio 99,99 % ludzi nadaje bez zezwoleń.
  CB radio standard był świetny, całą Polska miała takie stacje do puki nie przyszli kierowcy, którzy zniszczyli Polską łączność obywatelską właśnie z tego powodu że przeklinali , przeszkadzali a w domach ludzi nie mogli tego znieść, niestety służby radiowe i Policja nie zadziałały i nie zaatakowano za to kierowców którzy dokończyli swojego działa zniszczenia, plus zabili w skutek szybszej jazdy więcej ludzi. Radiostacje CB są projektowane i produkowane często z dobrego serca stąd tak niskie ceny, projektanci nie widzą nawet że w Polsce służą do tak haniebnych czynów jak piractwo drogowe, oficjalnie mają być kupowane i użytkowane przez niezamożnych operatorów radiowych.
  „Normalne” mark jak Sony, Nokia itp też chciały (i dawniej produkowały) produkować radiostacje 27 Mhz CB ale z uwagi na to że są produkowane dobroczynnie znacznie poniżej wartości żadna 'zwykła’ firma nie jest w stanie wyprodukować tego sprzętu, nie stać ich na to, radiostacje CB są produkowane przez grupy świetnych naukowców zajmujące się normalnie pomocą przy projektowaniu bardzo drogich radiostacji oraz sprzętu przemysłowego, czasem też TV /RTVi itp. Radiostacje obywatelskie to dar dla świata, pomagają wielu ludziom w zawieraniu przyjaźni jak i na terenach bez telefonów, użytkuje je też wojsko i policja z bardzo biednych Państw. Radiostacje CB to standard wycofany po 1945 roku w USA i przekazany na cel dobroczynny, w Europie standard CB był używany jako wojskowy jeszcze w latach 70′.

 11. Jangosa pisze:

  Jaki radiotelefon polecacie. Mocny w zasięgu i baterii i dobrych parametrach w tym odporny na zalanie np IP67. Ceny widzę że są nawet do 800pln/szt a potrzebuje dwie. Czy warto dopłacać do droższego sprzętu?

 12. Miles Faber pisze:

  Jeśli mogę się wtrącić, chciałbym zwrócić uwagę na aplikację Briar. Dlaczego? Z założenia jest projektowana na sytuacje ograniczonej łączności:
  – połączenia: przez Internet/Tor (oczywiście!), lokalne wifi, bluetooth
  – możliwość przekazywania wiadomości „offline”, na USB/SD
  – a w forach też przez „kuriera” poruszającego się między oddzielonymi od siebie grupami
  – bezserwerowa, p2p
  – cały ruch szyfrowany
  – oczywiście opensource
  – ma wbudowane „rozmnażanie” — może być udostępniana między urządzeniami, bez dostępu do Internetu i różnych tam playstorów. Ważne, bo oczywiście w razie czego okaże się, że rodzina jej nie zainstalowała…

  Ma oczywiście wady:
  – komunikacja tylko tekstowa i (mocno rekompresowane) grafiki
  – mesh nie jest zupełnym meshem, bo wykorzystuje tylko te linki, o których nasza instalacja „wie”, bo np. zaprosiliśmy te kontakty do grupy czy „przedstawili” sobie
  – jako p2p jest bardziej prądożerna i wymaga, żeby komunikujący się byli online jednocześnie (co można rozwiązać stałymi porami komunikacji)

  Część problemów wynika stąd, że autorzy nie są pewni, czy docelowym użytkownikiem jest ktoś organizujący łączność/współpracę po klęsce żywiołowej, czy może aktywista działający w sytuacji „wszystko działa, ale mnie śledzą”.

  https://briarproject.org

 13. Wiktor pisze:

  Proponuję wprowadzić miesięczne czy kwartalne testy łączności żeby zorientować się jak gęsta jest siatka łączności. Nikt codziennie nie będzie wystawał z radiem na balkonie czy z włączoną radiostacją bazową. 13-go każdego miesiąca o 20 to już nie problem się umówić i wbić a pasmo.

  • Mniej więcej od roku już organizujemy testy w ramach tego standardu, właśnie 13. w drugiej części dnia (w dokumencie podane są dwie godziny nawiązywania łączności, a zatem test robimy w tej drugiej, późniejszej).

   Pisał o tym wyżej Krzysiek w komentarzach, ale chyba nie zaszkodziłoby o tym napisać też gdzieś w samym tekście.

 14. maciej pisze:

  Cześć. Uczestniczę od niedawna w testach trzynastego i jako amator (nie mylić z certyfikowanym radioamatorem) jestem zażenowany poziomem stałych uczestników. Jak wcześniej byłem napalony jak młody dres na stare BMW, tak teraz zupełnie odechciało mi się uczestniczyć w tej inicjatywie i uważam ją za piękną w teorii, a głupią w praktyce.

  Cały standard i dokument opiera się na szerokiej dostępności i promuje używanie otwartych standardów nie wymagających zezwoleń. Promujecie (Wy tutaj, inne strony, kanały YT) poprawne, legalne radia, ogólnodostępne częstotliwości i łączenie społeczności lokalnych.

  Podczas gdy w praktyce w terenie zamieszkałym szansę na jakiekolwiek połączenie ma tylko radioamator ze sprzętem który na pewno nie spełnia norm dla PMR, z dobrze umiejscowioną solidną anteną, który i tak regularnie rozmawia z tymi samymi ludźmi podobnymi do siebie. Zrobił się z tego konkurs „kto ma dłuższego” tak jak wszelkich innych częstotliwościach radioamatorskich i o ile tam taki jest cel uczestników, tak tutaj wyrządza krzywdę tym którzy chcą faktycznie korzystać z powszechnego sprzętu i komunikować się z lokalnymi preppersami czy po prostu świadomymi sąsiadami.

  Czytając o radioamatorstwie nie sposób ominąć mnóstwo zasad czy rad radiowego savoir vivre, ale potem gdy przychodzi do 13 godzina 20:00 sytuacja nie różni się kompletnie od tej między dźwigiem na budowie z którego operator ze swojego boafenga sieje na całą okolicę czy widzi załadunek, czy nie widzi. Język ładniejszy, organizacja lepsza, wykluczenie innych uczestników to samo.

  Piszę to na przykładzie stolicy i pewnie sytuacja wszędzie jest inna. Tutaj słyszałem praktycznie całe miasto – dosłownie wszystkie ościenne dzielnice, od Bemowa (brawo, jakbym obok Ciebie stał na tym placu kasztelańskim, mimo że mam tam ponad 10km przez całe centrum i Wisłę) po Marki, Od Piaseczna po Bielany.

  Nie chcecie mi chyba wmówić, że używaliście do tych testów PMR 0.5W na wbudowanej antenie? Pewnie jeszcze wszyscy weszli na najwyższe drzewo w okolicy i dlatego tak pięknie.
  To ściema. Siejecie lepszymi zestawami na większych mocach, na dużych antenach, na radiach które są przeciwieństwem tego co próbujecie promować jako „poprawne”.

  A w tle, którego już nie słyszycie albo nie chcecie słyszeć, ludzie którzy używają poprawnego sprzętu i też starają się uzyskać najlepszy rezultat, nie mogą znaleźć chwili na wbicie się w eter. To jest śmieszne, że powstał z tego konkurs dużych odległości, a sąsiedzi mają szanse wziąć udział tylko jeśli tak jak Wy mają w dupie standardy, albo jeśli mieszkają w miejscu gdzie… nie ma radioamatorów 🙂

  Jak dla mnie to możecie teraz ten standard spokojnie przepisać jeszcze raz i przerobić na taki tylko dla radioamatorów z minimum uprawnieniami typu C, bo co za różnica? I tak tylko tacy skorzystają.

  Mam nadzieję że w innych miejscach Polski macie lepsze rezultaty i faktycznie udało się Wam nawiązać łączności które będą przydatne w sytuacji kryzysowej. Pozdrawiam, Maciej.

  • wikrap pisze:

   Ja kilka razy próbowałem w Łodzi. Zazwyczaj głucho, ale raz ustawiłem się na sporym wzniesieniu i łączność na kilka km zaliczona. Nie natrafiłem nigdy na zapychaczy pasma. Może w Warszawie, ze względu na gęstość zaludnienia, panuje specyficzna sytuacja?
   I nadal, to że jakieś banany używają mocnych piecyków na paśmie PMR czy CB nie znaczy że cały standard jest do d*. W sytuacji kryzysowej każda łączność może być na wagę złota, czy to będzie z legalnego 0,5W na integrze, czy z czegokolwiek innego.

   • Maciej pisze:

    Oczywiście że będzie na wagę złota, ale testy już już przez takich ludzi dla mnie są bezużytecznym wydarzeniem. A bardzo żałuję, bo to przecież inicjatywa która ma potencjał wciągać ludzi w krótkofalarstwo, a tutaj odrzuca.

  • Krzysztof Lis pisze:

   No dobra, Maciej, ale Ty to piszesz tak, jakby to była nasza wina, że ludzie nakupowali sobie sprzętu łamiącego przepisy i potem w ramach testu z niego korzystają, łamiąc te przepisy.

   Jeśli masz jakieś konstruktywne pomysły, to podrzuć koniecznie, bo na razie to z tego marudzenia nic kompletnie nie wynika.

   Jedyne, co możemy, to przy najbliższej aktualizacji przypomnieć użytkownikom o obowiązujących ich przepisach, ale nie sądzę, żeby to cokolwiek zmieniło. Zwłaszcza, że nie dotrze do tych, którzy już sprzęt wykraczający poza dopuszczalne moce kupili.

   • Maciej pisze:

    Krzysiek, ja Ciebie ani innych organizatorów nie winię, próbuję to jakoś nagłośnić by dotarło do społeczności radioamatorów w której jednak nie jestem (i, paradoksalnie, nie mogę się z nią skontaktować nawet radiowo :O).

    Tutaj jedyne co można zrobić to pokazywać że Ci którzy tak dzielnie czasem stoją na straży eteru i śmieją się baofengów też się zapominają i nie potrafią się zachować.

    Argument „już kupili i za późno” jest słaby jak cholera. Jestem 100% pewien że mówimy o ludziach z licencją krótkofalarską. Raz że wynika to z tego co mówią, dwa że nawet po sposobie komunikacji widać że to doświadczeni radioamatorzy. Nie powiesz mi chyba że ktoś z licencją, anteną na dachu i silniejszym radiem nie ma w domu innego sprzętu albo nie stać go żeby w promocji kupić motorolę za 80zł (w tej cenie da się dwie sztuki, takiej „zabaweczki” na której ich słyszałem :P)? ew. nie potrafią przeprogramować baofenga, którego też pewnie mają, by nadawał z mniejszą mocą (a właściwie już nawet te lewe 8W w bajojajo byłoby lepsze). Oni mają ten sprzęt, mają wiedzę jak go użyć i wiedzą że zagłuszają eter innym. I mają wybór – mogą regulować moc, mogą wybrać inne anteny, mogą wybrać inne radia na taki test.

    Potrzebni są ludzie którzy to widzą i obracają się kręgach krótkofalarskich (jest np. sporo youtuberów w tej tematyce) którzy przypomną że to debilizm robić testy łączności między ludźmi którzy regularnie robią połączenia między sobą i to na znacznie, lepsze odległości. Zrobienie tego samego na 446 daje jakąś nową naszywkę, czy jak? Jeśli to jednak jest tak niezbędne dla niektórych by zrobić takie połączenia kosztem innych użytkowników pasma, to może w standardzie zaproponujecie by konkurs kto ma większego odbywał się na 13, a ludziom z prymitywnymi urządzeniami (czytaj: legalnymi) zaproponować inny kanał.

    • Krzysztof Lis pisze:

     W tej chwili projekt żyje własnym życiem, więc można jedynie apelować do osób, które w teście biorą udział, do czego Cię gorąco zachęcamy. Dobrym miejscem będzie grupa na Zello, gdzie zawsze przed testami jest duży ruch.

 15. Johny pisze:

  Dzien dobry
  po ostatnim tescie laczmosci (13 II 2023) ujawnilo sie kilka niedoskonalosci:
  1. na poczatek pierwsze przemyslenie i taka mala refleksja; nie bardzo rozumiem dlaczego w PMR do testow wyznaczony zostal kanal 2; w moim odczuciu zupelnie to jakos nie pasuje zwlaszcza w zestawieniu z kanalem 13 w CB: uwazam, ze dobrym pomyslem byl w PMR rowniez kanal 13; rozumiem argumentacje, ze sa w obiegu jeszcze wczesniejsze radia nie posiadajace nowych dodatkowych 8 kanalow; ale dla chcacego nic trudnego i w wiekszosci osoby, ktore przystapily do „programu” to poniekad chyba milosnicy tematu i sa raczej zainteresoane posiadaniem dobrego sprawnego radyjka PMR, aby te lacznosci byly jak najbardziej skuteczne, poza tym coraz wiecej w obiegu i dostepnosci jest tychże radyjek z nowym szerszym zakresem kanalow; nie rezygnujmy zatem z tego pomyslu i kanalu 13; ale dobrze, poki co zastajac jednak w zakresie pierwszej „starej osemki” PMR to skoro juz przewija nam sie ta cyfra 13, to blizej niej, zamiast 2 bedzie wlasnie 3 ; uwazam, ze ten wlasnie kanal bardziej pasuje do calosci niz 2, trojka latwiej sie kojarzy i komponuje: kanal 13 CB, kanal 3 PMR; lepiej te trojki ze soba wspolgraja; i teraz czas na kolejna drobna uwage
  2. nie wiem tez dlaczego zrezygnowano w PMR calkowicie z subtonow, sa one przeciez bardzo popularne i w nagminnym uzyciu, dokladnie tak, jakby to byly dodatkowe kanaly; i teraz w czym rzecz… ano w tym, ze wykonujac te testy o wyznaczonej dacie i godzinie, oprocz nas, osob chcacych skutecznie te lacznosci wykonac, sa na kanale inni uzytkownicy tacy jak, personel sklepow we wszelakich galeriach, pracownicy ochrony, np ze szpitala oraz obsluga parkingu i inni (mowie ze swojego doswiadczenia gdyz mam w poblizu taka wlasnie galerie handlowa, szpital i 3 parkingi strzezone) i osoby te rowniez kozystaja z tak popularnych PeeMeRek, co prawda uzywaja oni subtonow, ale My nie, oni nas nie slysza a juz My ich tak, robi sie zwyczajnie tlok, balagan, nieporozumienia, zakloca to lacznosci i caly test;
  Naprawde proponuje i apeluje o wprowadzenie dla Nas subtonu; skoro zrezygnowano z kanalu 13 PMR to chociaz miejmy jakas namiastke tej trzynastki i poprzez wprowadzenie subtonu taka trzynastke mozna utworzyc np: kanal 1 subton 3 i mamy 13, albo kanal 1 i subton 13 albo juz skoro przewijaja nam sie te trojki to przy proponowanej wczesniej zmianie kanalu z 2 na 3 ustalmy subton 13, bedzie bardzo ladny czytelny prosty do zapamietania zestaw 3-13; no subtony to juz maja chyba wszystkie radyjka; a kazdy zainteresowany preperingem, testami lacznosci bez prolemu odnajdzie informacje o takiej zmianie lub ta informacja sama do niego dotrze, skoro tyle osob juz teraz uczestniczy w tym „programie” to raczej nie bedzie to dla niego trudne; przeciez cala ta akcja, idea dopiero sie rozwija, po to sa te testy, jak sama nazwa mowi TEST, testujemy ten „program”, „projekt” czy jak to mozna nazwac, po to te testy sa aby wylapac takie niedociagniecia, poprawic i usprawnic; skoro taki „swoj” kanal maja wedrowcy i turysci w gorach do komunikacji, udzielania informacji i wymienianiem sie nia na szlakach a nawet do wzywania pomocy (chodzi o kanal 3 PMR subton 14), to dlaczego Nasza spolecznosc nie ma sobie takiego konkretmego sprecyzowanego kanalu z konkretnym jednym niezmiennym subtonem przydzielic; Naprawde bardzo prosze i ponownie apeluje o rozwazenie tego pomyslu. mysle, ze dobrym pomyslem bedzie ktorys ze wspomnianych: 1-13 lub 3-13
  3. kolejna rzecz, ktora wyplynela w trakcie testow to lacznosc na CB 13, sek w tym, ze na tym jednym kanale dopuszczone sa dwie modulacje podstawoa AM i boczna wstega SSB; i znowu wystapil konflikt, zaklocenia i balagan, poniewaz jedni wywolywali sie w AM inni od razu zaczeli w SSB i wszystko to w jednym czasie i na jednym kanale; w tym przypadku rowniez wnosze i apeluje o nadanie dwoch kanalow, osobnego dla AM i osobnego dla SSB; 13 jak najbardziej jest swietnym pomyslem i zostalby ten kanal dla AM, natomiast dla SSB mozna przydzielic inny kanal CB, np 3 skoro juz trzymamy sie tych trojek, albo 33, niech juz te trojki pozostana z Nami
  Bardzo prosze o rozwazenie tych zagadnien i wprowadzenie proponowanych zmian i nie okopywanie sie przy swym stanowisku , jak to czyni nasz rzad, ze skoro raz tak postanowil i ustali to znaczy, ze jest to idealne i chocby niewiadomo jakie argumenty splywaly to zmian nie bedzie bo „my Rzad przeciez bledow nie robimy!
  serdecznie pozdrawiam! Johny

  • Krzysztof Lis pisze:

   Dzięki za te uwagi. Pracujemy właśnie nad udoskonaleniem standardu i wszystkie tego typu sugestie są na wagę złota.

   1. Kanał 3 na PMR wykluczyliśmy dlatego, że kanał 3 z subtonem 14 jest już teraz wykorzystywany do celów ratowniczych. Stąd szukając prostej metody, aby ludzie zapamiętali kanał z podstawowej ósemki poszliśmy w kierunku kanału 2, który jest między 1 a 3.

   2. Z subtonów jako takich zrezygnowaliśmy po to, by można było prowadzić łączność z użyciem radyjek, w których uruchomienie kodu CTCSS wymaga głębszej ingerencji w ustawienia radia.

   3. Tak, trzeba rozdzielić SSB i AM na osobne kanały.

   • Johny pisze:

    Ale ustawienie subtonu to nie jest jakas skomplikowana i trudna operacja, przeciez aby wybrac subtony nie trzeba wcale grzebac gleboko w menu, to tak jakby nadal wybierac kanal, poza tym robi sie to raz i mozna juz tak zostawic, to nie wymaga prawie zadnej pracy aby ustawic przykladowo ten 13 subton, a da to juz duzo aby wyciac inne nieporzadane korespondencje.

  • Podepnę się, bo częściowo się odniosę, a po drugie, żeby nie robić zamieszania.
   Moim zdaniem kanał PMR bez subtonów ma sens. Oczywiście wszystkie wady wymienione przez Ciebie występują, ale dzięki temu uzyskujemy większą dostępność dla „mas”.
   I tutaj chciałbym dotknąć tematu. Tworzenie pseudoelitarności, czy też – dajmy hasło, żeby tylko PRAWDZIWI PREPERSI wiedzieli – jest śmieszne. Tak sądzę. Jaki jest cel tego wszystkiego?
   No chyba, żeby społeczność prepersów żyła(w przenośni i dosłownie:) )

   Co do samej łączności – mi brakuje trochę struktury. Może o czymś nie wiem, ale zastosowanie chociażby minimum dobrych praktyk operatorów radiowych by pomogło. W skrócie- zaczynamy łączność, mówimy skąd, mówimy jak mamy na imie , czy oraz kogo słyszymy. I jak. A jest taki trochę chaos. Jeden coś powie, inny odpowie etc. Samą kulturę wypowiedzi i pomocność społeczności oceniam z kolei bardzo wysoko!

   pozdrawiam
   73

   • Takie uwagi dość często pojawiają się w dyskusjach na temat standardu. Będziemy chcieli wprowadzić takie wytyczne do standardu, także żeby po nawiązaniu tego pierwszego kontaktu przenosić się na inny kanał, aby nie zapychać łącza. 🙂

    • BunkierBiedaka pisze:

     Dokładnie jak piszesz. Jakieś dobre praktyki wytyczyć, ale żeby nie przesadzić. z tym przejściem na inny kanał też uważam, że świetny pomysł.

     Pewnie zależy od terenu. U mnie było akurat idealnie – 5-6 osób więc się dogadaliśmy bez przeszkadzania. ale podejrzewam, że przy większej liczbie osób by się nie dało.

     Gratuluję inicjatywy!

 16. Ziemniak pisze:

  Komentarze pokazują się po lewej stronie jako nowe odpowiedzi, ale art. jest starszy.

  Przejrzałem troche tych komentarzy i doszedłem do wniosku, że trzeba poprosić czytelników o pomoc. Nikt sobie nie poradzi z konfiguracją czegoś czego nie ma. Dzis nie istnieje łączność awaryjna. Trzeba po prostu zamieścić apel do wszystkich ludzi dobrej woli by pomogli taki system stworzyć. Elektronicy, informatycy. Jak skonfigurować np. router w technologii mesh by pokrył swoim zasięgiem miasto w którym mieszkasz i udostępnił jakąś usługę. np. komunikator.

  Nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami. Jeśli TY czytelniku zaczniesz pisać do różnych elektroników, na fora. Pisać bezpośrednio do konkretnego człowieka. Wyszukiwać rozwiązań i uczyć się samemu to coś z tego może się powiezc. Każdy w internecie potrafi rzucić linkiem i powiedzieć zrób sobie. Ale takiej technologii nadal nie ma. Jeśli 1000 osób zacznie szukać rozwiązania to w końcu się ono znajdzie.
  „Kołaczącemu otworzą”

  Jeśli my tego nie zrobimy to nikt w pojedynkę tego nie zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.