Strzelanie z wiatrówki lub karabinku to doskonała zabawa, nieważne czy strzelasz do worka z piaskiem, który jest Twoim bliskim celem, czy eliminujesz łepki zapałek z dalekiej odległości. Aby celnie strzelać z wiatrówki, powinniśmy wpoić sobie dwa podstawowe nawyki strzelecki, które zdecydują o pomyślnych wynikach na tarczy: umiejętnego korzystania z przyrządów celowniczych oraz przybrania stabilnej pozycji strzeleckiej.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze strzelaniem i szukasz odpowiedniej wiatrówki, sprawdź naszą ofertę w sklepie internetowym, gdzie znajdziesz wiatrówkę dla siebie. Nasza obszerna oferta zawiera różnego rodzaju wiatrówki, karabinki PCP, a także pistolety. Każdy znajdzie coś dla swoich potrzeb i wymagań. Przeglądnij, co oferuje sklep i zacznij przygodę ze strzelaniem już dziś https://www.pcphunters.com/122-karabinki
Jak celnie strzelać z wiatrówki? Podstawy celnego strzelania.
Jeśli myślimy, że nasze strzelanie będzie przypominać akrobacje z filmu, to niestety tak nie będzie, ponieważ przeciętny człowiek strzela — stojąc, klęcząc, leżąc lub siedząc. O ile trzy pierwsze postawy są dozwolone podczas oficjalnych zawodów, tak z ostatniej korzysta się podczas strzelania rekreacyjnego.
Postawa stojąca — pomijając zastosowanie taktyczne, wyróżniamy dwie postawy stojące: myśliwską oraz sportową. Jaka jest różnica między nimi? Polega ona głównie na skuteczności w śledzeniu ruchomego celu oraz precyzji samego strzału. Sportowa postawa strzelecka może wydawać się nieco niewygodna i zapewne na początku taka będzie, jednak po pewny czasie poświęconym na trening wzmocnisz odpowiednie partie mięśni. Efekt jest taki, iż przyrządy celownicze będą wręcz ”przyklejone” do celu przez czas potrzebny na mierzenie i oddanie strzału.

Postawa klęcząca — jest ona bardzo trudną o nienaturalnej pozycji ciała. Trudność tej postawy nie odnosi się do przyjęcia jej, lecz do pozostania w niej przez dłuższy okres czasu. Jest to pozycja nienaturalna i mięśnie nie są przyzwyczajone do pozostania w tym układzie.
Leżąca postawa strzelecka — ta pozycja daje największą precyzję ze względu na podparcie rąk bezpośrednio na podłożu, jednak musimy tutaj pamiętać o znalezieniu odpowiedniej pozycji. Jak rozpoznamy, że udało nam się uzyskać tę pozycję? W momencie gdy nasze mięśnie są rozluźnione, a karabinek z ”grubsza” pozostaje na celu.
Pozycja siedząca — jest nieco mniej unormowana. Strzelać można z siadu po turecku lub z krzesła z użyciem stolika i podpórki. Jest to pozycja popularna przy strzelaniu z karabinków wyborowych i snajperskich. Podobnie jak w postawie leżącej, najważniejsze jest wygodne ustawienie, aby uniknąć skurczy i ”ucieczek” od celu przy rozluźnieniu.
Stojąca postawa strzelecka
Ta właściwa postawa ma być przede wszystkim stabilna. Jak zmusić ponad 200 naszych kości i prawie 500 mięśni do utrzymania równowagi podczas strzału?
Ustaw się lewym bokiem do celu w taki sposób, aby stopy znajdowały się w osi karabinku. Wychyl lewe biodro i oprzyj na nim łokieć. Lekko oprzyj kolbę karabinka o prawe ramię, trzymając prawą rękę na uchwycie. Prawy łokieć trzymaj ułożony w linii wiatrówki, czyli pionowo. Lewa dłoń powinna podpierać karabinek, zamiast trzymać go za łoże. W przypadku osób leworęcznych kierunki należy odwrócić.
Strzelanie na stojąco to oczywiście najbardziej klasyczny wariant strzelectwa.
O co opierać wiatrówkę podczas strzelania
Każdy strzelec ma swój inny sposób i swoje metody na podpieranie wiatrówki, ale każdy doświadczony strzelec przyzna, że zdecydowanie lepiej podpierać wiatrówkę, chociażby o zwinięty koc niż o twardy mur czy cegłę. Dlatego większość strzelców zamiast bipodów stosuje to co ma pod ręką jak np. koc lub specjalne poduszki pod karabinek wypełnione piaskiem.
Jeśli karabinek ma służyć do strzelania na dłuższym dystansie, warto pomyśleć nad statywem lub dwójnogiem. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla posiadaczy wiatrówek PCP, niewykluczone dla posiadaczy innej broni. Jednak trzeba mieć na uwadze, że niektóre dostępne na rynku podpórki niekoniecznie spełnią swoją rolę w przypadku karabinków sprężynowych, które z powodu drgań lufy mogą stracić na celności. W takim przypadku najlepszym zastosowaniem będzie bipody montowane do łoża karabinka lub poduszki strzeleckie.
Sposób trzymania wiatrówki a celność
Prawidłowy sposób trzymania wiatrówki długiej polega na mocnym uchwyceniu go i oparciu na ramieniu w miejscu, w którym czujesz się komfortowo. Zwykle jest to miejsce między obojczykiem a stawem barkowym. Staraj się zrelaksować podczas strzelania, napięcie w ciele i presje emocjonalne może ograniczyć Twoją precyzję. Ćwicz głębokie oddechy przed i po strzałach i zawsze ściągaj spust powoli i bez szarpnięć.
W karabinkach sprężynowych zastosuj luźny chwyt tzw. chwyt artyleryjski. Podczas strzału nie zaciskaj dłoni, pozwól na ”kopnięcie” karabinku. Niech swobodnie wykona swój ruch i nie walcz z nim.
Pamiętaj, że luźny chwyt i ”strzał z zaskoczenia” to kluczowe rady dla początkujących, które poprawią wyniki!
Strzelanie z pozycji siedzącej
Ta pozycja jest popularna podczas strzelania z karabinków wyborowych i snajperskich. Można wykonywać strzały z siadu tureckiego lub z krzesła z użyciem stolika. W tej pozycji tak jak w pozycji leżącej ważne jest wygodne ustawienie ciała, aby nie pojawiły się skurcze i nieświadome ruchy.
Statywy i bipody (dwójnogi)
Duży wybór modeli o odmiennych rozwiązaniach, powoduje niemałe zamieszanie w dobraniu odpowiedniego dwójnogu do wiatrówki. Przy wyborze powinnyśmy kierować się parametrami takimi jak stabilność, wytrzymałość konstrukcji oraz komfort użytkowania. Największą popularnością cieszą się produkty montowane na szynie Picatinny lub bączku karabinowym. Wzmocnione sprężyny napinające oraz dodatkowe pręty stabilizujące zapewniają sztywność konstrukcji, co jest bardzo ważne przy precyzyjnym strzelaniu w postawie leżącej i siedzącej. Wytrzymała i bardzo lekka konstrukcja z aluminium lotniczego, ma znaczący wpływ na wygodę przenoszenia karabinka. Do broni pneumatycznej, zaleca się bipod ze stalową platformą montażową, gwarantującą stabilność oraz wytrzymałość konstrukcji na odrzut.
Profesjonalne dwójnogi do wiatrówek dostępne w naszym sklepie z pewnością przydadzą się profesjonalnemu, jak i początkującemu strzelcowi.
Regulacja przyrządów celowniczych
Aby celowanie miało sens, wiatrówka powinna mieć sprawne przyrządy celownicze. Otwarte przyrządy celownicze, czyli muszka i szczerbinka, są podstawowym wyposażeniem niemal każdej wiatrówki. Nieruchoma muszka umiejscowiona jest na końcu lufy, szczerbinka natomiast na jej początku lub jeszcze bliżej oka strzelca. Regulacja szczerbinka w pionie i poziomie pozwala skutecznie celować, gdy patrzysz wzdłuż karabinka, muszka musi znajdować się centralnie w szczerbince.
Jak sprawdzić i wyregulować? Narysuj na kartce cel, kropkę o średnicy około 3 cm. Ustaw cel na niewielkim dystansie, załóżmy 10 m. Zajmij wygodną pozycję strzelecką i oddaj 3/4 strzały. Jeśli śrut trafi w kropkę, to oznacza, że przyrządy są ustawione. Jeśli widzisz odchylenia, skorzystaj z pokręteł i wprowadź poprawki.
Lunety to bardziej zaawansowana sprawa. Pamiętaj, że siła odrzutu wiatrówki sprężynowej jest w stanie rozkalibrować, a nawet zniszczyć niskiej jakości lunetę. Warto zainwestować w droższy, a zarazem trwalszy celownik o trwałej budowie. W naszym sklepie internetowym znajdziesz lunety najlepszej jakości, trwałe, a także z dożywotną gwarancją — sprawdź już dziś https://www.pcphunters.com/48-lunety
Sprzęt ma znaczenie
Umiejętności w strzelaniu to główny czynnik odpowiedzialny za wyniki uzyskane na tarczy, jednak nawet najlepszy strzelec może mieć spory problem, jeśli sprzęt będzie mu utrudniał zadanie. Nieodpowiednia wiatrówka czy zły celownik, przyczynią się do nietrafnych strzałów. Dlatego sprzęt odgrywa duże znaczenie, tym bardziej jeśli jesteśmy początkowym strzelcem, zły sprzęt może zniechęcić nas do dalszego uprawiana tego sportu. Jeśli zaczniemy od dobrego sprzętu, dobrze ustawionego, trafianie do celu czy w sam środek tarczy ucieszy i napędzi do dalszego działania w tym temacie. Warto więc zainwestować w swoje hobby.
Ostatnio komentowane teksty