W przetrwaniu trudniejszych czasów mogą się przydać też bardziej praktyczne umiejętności, jak choćby skuteczne rozpalanie ogniska (niekoniecznie z użyciem dwóch patyków) i wiązanie węzłów.
We współpracy z Larsem ze sklepu Karaluch (nota bene, członkiem międzynarodowej gildii wiążących węzły) przygotowaliśmy dla Was materiał szkoleniowy na temat wiązania kilku podstawowych węzłów:
- prostego,
- złodziejskiego,
- ratowniczego,
- flagowego,
- oraz sztyka (dwa półsztyki).
Ponieważ ani ja, ani Krzysiek się na tym nie znamy, poprosiliśmy o pomoc Larsa, który nagrał film. Krzysiek go zmontował i wrzucił na YT, a ja publikuję tu na blogu.
W trosce o Czytelników, którzy nie znają języka angielskiego (a szkoda), do filmu dodane zostały napisy w języku polskim.
Planujemy pokazać kolejne odcinki, jeśli ten film się Wam spodoba.
Temat węzłów jest bardzo ciekawy. Problemem jest zapamiętanie ich, gdy się ich nie używa na co dzień.
Węzeł podwójny prosty używam od kilku lat do wiązania butów. Problem z rozwiązanymi sznurówkami zniknął 🙂
super filmik, oby takich więcej.
Co do ratowniczego… najlepiej uczyć się (od razu) go robić jedną ręką. Przestawienie sie z takiego „dwuręcznego” sposobu jest trudne a w stresowych sytuacjach (do tego szarpiąca lina) nie da się tak zawiązać.
Węzeł ratowniczy wiąże się jedną dłonią. Druga dłoń zabezpiecza przed szarpnięciami liny od strony „ratownika” gdyż z założenia wiąże się go w wodzie kiedy już ktoś ciągnie za linę. Lina oplata ratowanego w pasie.
Z żeglarskim pozdrowieniem 😉
Jako ratownik wopr sie zgodze.
Jednak petla nie zaciskajaca jest przydatna w wielu przypadkach i mimo pierwotnego zalozenia tego wezla ciezko nie wspomniec o inny zastosowaniach.
Super film! Mam nadzieję, że seria będzie kontynuowana.
hmm. Chyba jest tutaj podana błędna nazwa. Węzeł prosty to zwyczajowy „pęk” który jest wyjściową do wielu innych węzłów. Wygląda jak pokazany „supeł” choć taka nazwa nie występuje ani w ratownictwie ani w żeglarstwie ani we wspinaczce ;-).
Co do ratowniczego to zgadzam się z przedmówcami..wiążemy jedną ręką od razu na sobie.
Pozdro!
Z tymi węzłami to jest taki problem, że funkcjonują pod różnymi nazwami. Wspomagałem się przy tłumaczeniu wieloma źródłami, m.in. polską Wikipedią, tam taki węzeł nosi nazwę prostego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99ze%C5%82_prosty
z zastrzeżeniem, że inny węzeł nosi tę samą nazwę.